„Vader. Wojna totalna” – premiera biografii już w czerwcu


2014.05.23

opublikował:

„Vader. Wojna totalna” – premiera biografii już w czerwcu

Czas wyruszyć na „Wojnę totalną” – wyprawę do czeluści dziejów najwybitniejszego polskiego zespołu heavymetalowego, który od ponad 20 lat podbija sceny całego świata, zawładnął umysłami setek tysięcy ludzi niemal we wszystkich zakątkach ziemi: od Australii, poprzez Azję, Amerykę Południową, aż po Stany Zjednoczone i Europę.

„Wojna totalna” to książka o tym, jak niemożliwe stało się możliwe. Ale i o tym, że za spełnianie marzeń trzeba słono płacić. To jest historia zespołu Vader. Losy Piotra Wiwczarka z Olsztyna, który jako nastolatek powiesił sobie plakat Judas Priest nad łóżkiem w swoim pokoju, w domu dziadków. Gapił się w to okno na lepszy świat przed zaśnięciem, zerkał na nie, kiedy budził się rano i gdy wracał ze szkoły. Snuł marzenia. Rozmyślał, jak cudownie mogłoby być, gdyby zamiast Halforda i Downinga to on stanął na tej olbrzymiej scenie, skąpany w purpurowym świetle reflektorów. Jakby to mogło być, gdyby nagrywał i wydawał prawdziwe płyty, kręcił pokazywane w telewizji teledyski, jeździł z koncertami po całym świecie, od Australii przez Amerykę Południową po Japonię. W kraju za Żelazną Kurtyną, gdzie szalała cenzura, otrzymanie paszportu zależało od ubeckiego widzimisię, instrumenty nadawały się wyłącznie na rozpałkę, a karykatura rynku fonograficznego nijak nie zaspokajała potrzeb muzyków i fanów, Piotrek marzył o rzeczach po prostu niewyobrażalnych.

{sklep-cgm}

Jarek Szubrycht – jeden z najbardziej opiniotwórczych polskich dziennikarzy muzycznych ostatnich lat; publikuje w „Polityce”, prowadzi portal www.t-mobile-music.pl oraz popularny blog; jest autorem książek (m.in. pierwszej biografii zespołu Slayer) i ich tłumaczem (m.in. „Lemmy – biała gorączka”), ale także muzykiem zespołu Lux Occulta, z którą nagrał pięć płyt; pisał m.in. do „Przekroju”, redagował serwis muzyczny interia.pl.

Polecane

Share This