Variete w Hydrozagadce


2014.04.09

opublikował:

Variete w Hydrozagadce

Variete, legendarna bydgoska grupa, zagra 11 kwietnia w Hydrozagadce. To nie lada gratka dla fanów muzyki zespołu i tekstów Grzegorza Kaźmierczaka. Będzie to pierwszy koncert Variete w Warszawie od czterech lat. Występ jest częścią trasy promującej najnowszy album „Piosenki kolonistów”, ale nie zabraknie na nim również starszych utworów.

 

Zespół Variete powstał w Bydgoszczy i zadebiutował na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie w 1984, zdobywając wyróżnienie. Grupa ponownie pojawiła się na jarocińskiej scenie w latach 1985 (nagroda główna – Złota Dziesiątka), 1986 (już jako gwiazda), 1990, 1991, 1992, 1994 (nagroda Burmistrza miasta, publiczności i dziennikarzy). Zespół został okrzyknięty prekursorem nowej fali w Polsce, a wokalista i autor tekstów Grzegorz Kaźmierczak uznany za jednego z najlepszych tekściarzy. W 1985 roku Variete nagrywa singla  „I znowu ktoś przestawił kamienie”, który dociera do 8 miejsca Listy Przebojów Trójki.

Na wydanej 1992 płycie „Variete” zespołowi towarzyszył legendarny, nieżyjący już trębacz Andrzej Przybielski, drugim wydawnictwem był koncert zarejestrowany w Teatrze STU w Krakowie z udziałem kolejnego wybitnego przedstawiciela sceny jazzowej, saksofonisty Mikołaja Trzaski.

 

Wydana w roku 2005 przez Pomaton EMI płyta „Nowy Materiał” odsłoniła nowe oblicze Variete skłaniającego się ku nowym brzmieniom elektronicznym i muzyce klubowej.

Kolejnym albumem był „Zapach wyjścia” nagrany w Nowym Jorku z udziałem amerykańskiej sekcji rytmicznej Donaldem Dixonem – bass i Luigim Francescinim – drums (Nagroda Polskich Melomanów za rok 2008 w kategorii Album Roku – Nowa Fala/Synth Pop/Cold Wave).

{sklep-cgm}

Polecane

Share This