Vienio: „’Skandal’ stał się kultowy dopiero po kilku latach”

"Nie mieliśmy poczucia, że kroczy za nami fame".


2022.09.14

opublikował:

Vienio: „’Skandal’ stał się kultowy dopiero po kilku latach”

fot. P. Tarasewicz

Było więcej niż pewne, że prędzej czy później Vienio zagości w serii książek „To nie jest hip-hop. Rozmowy”. Ostatecznie współtwórca Molesty został zaproszony do udzielenia wywiadu do piątego tomu, którego premiera odbędzie się już 30 września. Z fragmentem rozmowy można się zapoznać na stronie wydawnictwa No Dayz Off.

Wywiad z legendarnym raperem został przeprowadzony w styczniu w Warszawie i trwał blisko trzy godziny, co przełożyło się na 24-stronicowy materiał o objętości ponad 46 000 znaków. Podczas spotkania Vienio opowiedział Jackowi Balińskiemu między innymi o tym, jak długo pracował nad bitem do „U ciebie w mieście”, jak doszło do zagrania z Pelsonem kilku koncertów w Meksyku, gdzie znajdowała się szwalnia, w której były szyte pierwsze jeansy marki Respekt, oraz co sprawia mu największą muzyczną satysfakcję.

Nie byliśmy żadnymi bogami, nie odczuwaliśmy też żadnej presji. Nie mieliśmy poczucia, że kroczy za nami fame; jedynie osiedlowe echo nam mówiło, że „Skandal” to fajna płyta. Powtarzali to nasi koledzy z podwórka, częściowo również środowisko Kazika Staszewskiego i starszych rock’n’rollowców, których trochę znałem. Potwierdzali tę opinię także dziennikarze z ówczesnej Radiostacji – Tomek Lipiński, Paweł Sito, Agnieszka Szydłowska – ale absolutnie nie żyliśmy w przekonaniu, że nasz debiut jest kultowy. On stał się kultowy dopiero po kilku latach – dość powiedzieć, że najwyższą sprzedaż „Skandalu” odnotowano bodaj trzy lata po premierze… Woda sodowa nam do głowy nie uderzyła, nie zadzieraliśmy nosa; była w nas raczej czysta zajawa na to, żeby pisać lepsze teksty i robić lepsze bity – wspomina Vienio swoje nastawienie w momencie powstawania „Ewenementu”, czyli drugiej płyty Molesty.

Z pełną treścią rozmowy będzie można zapoznać się już 30 września, kiedy to odbędzie się premiera „To nie jest hip-hop. Rozmowy V”. Do książki zaproszone zostało bardzo zasłużone, zróżnicowane i esencjonalne grono twórców – raperów, producentów, DJ-ów oraz tak zwanych szarych eminencji – z których większość debiutowała jeszcze w latach 90. Rekordowo długie spotkania (łącznie ponad 75 godzin nagrań!) dały rezultat w postaci pasjonującej lektury, pozwalającej szczegółowo poznać przebieg życia i kariery jej bohaterów.

Lista rozmówców V tomu: Bisz / Deszczu Strugi / Dwa Sławy / Hans / DJ Ike / Kixnare / Mr Krime / Lukasyno / Obywatel MC / Onar / Praktik / Pyskaty / Siwers / Franek Toeplitz / Vienio

Wszystkie tomy „To nie jest hip-hop. Rozmowy” znajdziecie na stronie wydawnictwa No Dayz Off.

Polecane

Share This