Wiemy, po które winyle Polacy sięgali w ubiegłym roku najczęściej

ZPAV publikuje raport z okazji Dnia Płyty Winylowej.


2024.04.19

opublikował:

Wiemy, po które winyle Polacy sięgali w ubiegłym roku najczęściej

fot. ZPAV

W trzecią sobotę kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Płyty Winylowej. Z tej okazji Związek Producentów Audio Video przygotował raport prezentujący rynek płyt winylowych w Polsce. Choć to streaming święci obecnie triumfy popularności, płyty winylowe kolejny rok notują wzrost, systematycznie zwiększając swój udział w rynku.

W ubiegłym roku kupiliśmy o ponad 24% więcej płyt winylowych niż w roku 2022, co przełożyło się na przychód przekraczający 61,5 miliona złotych. Łącznie czarne krążki stanowią już ponad 40% sprzedaży w formie fizycznej. Przeliczając na liczbę sprzedanych nośników, co siódma kupiona płyta w Polsce jest płytą winylową.

Najchętniej kupowanym winylem w roku 2023 był box zespołu Kult, przygotowany z okazji 41-lecia istnienia zespołu – „XLI”. Na miejscu drugim uplasował się album nagrany w 1999 r. przez zespół Myslovitz – „Miłość w czasach popkultury”. Miejsce trzecie rocznego zestawienia najpopularniejszych płyt winylowych należy do najnowszego wydawnictwa grupy Depeche Mode, zatytułowanego „Memento Mori”.

Tuż za pierwszą trójką uplasował się Dawid Podsiadło z albumem „Lata dwudzieste”, który w pierwszej dziesiątce ma jeszcze jedno wydawnictwo – debiutanckie „Comfort and Happiness” na miejscu 7. sanah z płytą „sanah śpiewa Poezyje” zajmuje pozycję 9. Łącznie w top 10 zestawienia sześć pozycji należy do polskich artystów, a w top 100 krajowi twórcy zajmują 45 miejsc.

Na rynku winylowym tradycyjnie bardzo mocny był tzw. back catalogue, dlatego warte podkreślenia jest także to, że w pierwszej dziesiątce większość stanowią płyty wydane w roku 2023.

Polecane

Share This