Wspólna płyta gigantów z Manchesteru już jest

Liam Gallagher i John Squire połączyli siły


2024.03.02

opublikował:

Wspólna płyta gigantów z Manchesteru już jest

Foto: T. Oxley

Kiedy po raz pierwszy pojawiły się plotki o możliwej współpracy Liama Gallaghera i Johna Squire’a, wszyscy zadawali sobie pytanie: jak to będzie brzmieć? Kiedy poznaliśmy single „Just Another Rainbow”, a następnie „Mars To Liverpool”, odpowiedź była satysfakcjonująco prosta: dokładnie tak, jak chcielibyśmy, żeby to brzmiało. Teraz duet bardziej niż spełnia oczekiwania, wydając swój debiutancki imienny album.

Otwierający płytę „Raise Your Hands” z miejsca nadaje ton. Rytmiczny, glam-rockowy kawałek, który Liam porównuje do Roxy Music z odrobiną stonesowskiego fortepianu, emanuje niepohamowaną energią, która brzmi tak naturalnie i swobodnie, jakby panowie właśnie weszli na scenę. Kolejny „Mars To Liverpool” nie pozostawia wątpliwości, że para włożyła całą swoją pasję w ten zestaw.

Energia i żywiołowość obecne są przez całą płytę – niezależnie od tego, czy artyści eksplorują melancholijne klimaty, które odzwierciedlają niektóre solowe slowburnery Oasis i Liama („One Day At A Time”), czy też sięgają po melodie, które odbijają się echem wczesnych The Stone Roses („Just Another Rainbow”). Jednocześnie nawałnica riffów i popisów gitarowych Johna przywołuje skojarzenia z „Second Coming” (zwłaszcza „Love You Forever”). Jednak na płycie słychać również przebłyski kluczowych inspiracji z lat 60. i 70.: szczypta mocy Sex Pistols z odrobiną talentu Hendriksa i elementami swawolnego rock’n’rolla The Faces.

Materiał nabrał ostatecznego kształtu podczas sesji z cenionym producentem Gregiem Kurstinem, który na płycie gra na basie. Za perkusją zasiadł Joey Waronker (Beck, R.E.M., Atoms for Peace).

Lista utworów „Liam Gallagher John Squire”:

1. „Raise Your Hands”
2. „Mars To Liverpool”
3. „One Day At A Time”
4. „I”m a Wheel”
5. „Just Another Rainbow”
6. „Love You Forever”
7. „Make It Up As You Go Along”
8. „You’re Not The Only One”
9. „I’m So Bored”
10. „Mother Nature’s Song”

Polecane

Share This