Young Multi lepszy niż Taco i Tede

Zaskakujący wynik "Nowej fali"?


2018.01.18

opublikował:

Young Multi lepszy niż Taco i Tede

foto: mat. pras.

Poznaliśmy dziś zestawienie 100 najchętniej kupowanych płyt w Polsce w 2017. Podobnie jak przed rokiem otwiera je hip-hopowy krążek – „Egzotyka” Quebonafide (poprzednio było to „Życie po śmierci” Ostrego). Na piątej pozycji znalazła się inna rapowa płyta – wydana w listopadzie „Złota owca” Palucha. Gdyby krążek trafił na sklepowe półki wcześniej, prawdopodobnie znalazłby się na podium, być może byłby nawet pierwszy.

Hip-hop, zwłaszcza rodzimy, niezmiennie od lat jest najpopularniejszym gatunkiem muzyki w Polsce. W czołowej setce znalazło się aż 18 płyt z naszego rapowego podwórka. Dla wielu solą w oku może być fakt, że trzecim najlepiej sprzedającym się krążkiem z tego nurtu w 2017 jest „Nowa fala” rapującego YouTubera Young Multiego. Na scenie nie brakuje zarzutów pod adresem młodego artysty i innych twórców wideo rozpoczynających kariery muzyczne. – Uważam, ze YouTuberzy przebierają się za raperów, bo teraz jest moda. Wcześniej była moda na granie albo kręcenie, jak zrobić 50 rodzajów jajecznicy. Teraz obcięli zarobki z YouTube’a i muszą iść w coś innego. Przykre jest tylko to, że takie akcje są wspierane przez raperów, którzy mają już trochę większy staż i dla mnie to sranie we własne gniazdo, ale co zrobić oceniał w niedawnym wywiadzie dla Popkillera Paluch.

Young Multi pokonał w rocznym zestawieniu OLiS tak uznanych i popularnych artystów jak Taco Hemingway, Kali, Peja, Tede czy donGURALesko. Czy jego popularność przetrwa dłużej niż sezon, zobaczymy.

„Szprycer” Taco uplasował się na 20. pozycji. Biorąc pod uwagę, jaką popularnością cieszyły się bilety na koncerty artysty, można uznać ten wynik za rozczarowanie. Z drugiej strony ani „Marmur” z 2016, ani starsza „Umowa o dzieło” także nie podbiły rocznych podsumowań OLiS. Na pewno wpływa na to fakt, iż Taco Hemingway udostępnia swoje wydawnictwa do darmowego i legalnego pobrania. Skoro wynik Taco ma być rozczarowaniem, to na drugim biegunie z pewnością będzie „Chakra” duetu Kali x Pawbeats. Artyści przyznali, że to bardzo ważny dla nich krążek, ale fani przekonali się do niego dopiero z czasem. Płyta debiutowała wprawdzie na drugiej pozycji OLiS, później nie było już jednak tak dobrze. Mimo wszystko wydawnictwo przez długie tygodnie regularnie łapało się do pięćdziesiątki zbierając kolejne sprzedane egzemplarze dzięki czemu dziś jest Złotą Płytą” i uplasowało się w połowie trzeciej dziesiątki listy obejmującej cały zeszły rok.

Na koniec tradycyjny pojedynek na lini Peja – Tede. Poznaniak wspólnie z Brahem wydał w ubiegłym roku „Remisję” pod szyldem Peja/Slums Attack. Tede i Sir Mich mają na koncie czerwcowy album „Skrrrt”. Obie płyty debiutowały na szczycie OLiS. W podsumowaniu rocznym znacznie lepiej wypada „Remisja” wyprzedzając „Skrrrt” o 20 oczek.

Poniżej wykaz pozycji, na których plasują się rapowe wydawnictwa. Pełne roczne podsumowanie OLiS znajdziecie tutaj.

1. Quebonafide – Egzotyka
5. Paluch – Złota owca
16. Young Multi – Nowa fala
20. Taco Hemingway – Szprycer
24. Kali x Pawbeats – Chakra
28. O.S.T.R. – MTV Unplugged. Autentycznie
29. Paluch – Ostatni krzyk osiedla
34. Peja/Slums Attack – Remisja
35. O.S.T.R. – Życie po śmierci
46. Białas/Lanek – Polon
54. Tede & Sir Mich – Skrrrt
60. donGURALesko – Dom otwartych drzwi
66. Dwa Sławy – Dandys Flow
77. Małach/Rufuz – Projekt Independent
81. Taco Hemingway – Marmur
82. Kuban – Myślisz jeszcze?
83. KęKę – Trzecie rzeczy
96. Włodi – Wszystkie drogi prowadzą do dymu

Polecane