Zmarła Etta James

Ikona soulu zmarła w wieku 73 lat.


2012.01.22

opublikował:

Zmarła Etta James

O zdrowotnych problemach Etty James wiadomo było od miesiąca. W połowie grudnia przytaczaliśmy opinię jednego z lekarzy, który przyznał, że wokalistka, ciężko chora na białaczkę, jest podłączona do respiratora.

– Jestem z południa USA, jestem chrześcijaninem, w związku z czym bardzo bym prosił jej fanów i przyjaciół o modlitwę – mówił wówczas doktor James.

Pogorszającemu się stanowi zdrowia piosenkarki towarzyszyły nieprzyjemne spory dotyczące jej majątku. Mąż piosenkarki, Artis Mills, zwrócił się do sądu w Kalifornii z wnioskiem o przyznanie mu prawa do rozporządzania finansami James (ponad milion dolarów). Odmienne stanowisko prezentował syn Donto James, który wolałby, aby pieniędzmi jego matki zajął się kustosz.

W piątek, 20 stycznia, serce James przestało bić.

Etta James wywarła ogromny wpływ na kilka pokoleń wokalistek – od Janis Joplin po Christinę Aguilerę.

Śpiewała bardzo emocjonalnie i z duszą, a jednocześnie była w tym elegancja i klasa – wspomina swoją idolkę Aguilera. – Mówiła: „Nie zwracaj uwagi na to, co negatywne. Rób swoje i nie martw się, co ludzie myślą”. Była wielką realistką. Któregoś razu powiedziała mi, że mój głos jest prawie jak ten Janis Joplin czy Diany Washington. Takie słowa dodają otuchy.

Etta James urodziła się w Los Angeles jako Jamesetta Hawkins. W wieku 12 lat przeniosła się do San Francisco i dołączyła do doo-wopowej grupy The Creolettes. Zespół zmienił wkrótce swoją nazwę na The Peaches i to właśnie pod tym szyldem wylansował hit „The Wallflower (Dance With Me, Henry)”:

Wkrótce potem James opuściła The Peaches i w 1960 r. podpisała kontrakt z wytwórnią Chess Records. To z tego okresu pochodzą takie nagrania jak „If I Can`t Have You”, „Spoonful” (duety z Harveyem Fuqua), „All I Could Do Is Cry”, czy „Back In The USA”, efekt współpracy z innym reprezentantem Chess Records – Chuckiem Berrym.

No i „At Last”, największy przebój w dorobku Etty James. Na pomysł, by stworzyć tę balladę, wpadł w 1962 r. jeden z założycieli Chess, Leonard Chess.

James działała w wytwórni do 1978 roku. Od połowy lat 60. zmagała się z uzależnieniem od heroiny – z nałogu wyszła dopiero w 1974 r. Później jednak pojawiły się inne używki – ostatnia, środki przeciwbólowe, przed dwoma laty.

Cały czas tworzyła jednak muzykę. W połowie lat 80. grała z The Rolling Stones, w 1989 r. wydała udany krążek „The Seven Year Itch” (tytuł od 7-letniej przerwy w dyskografii), a w 1996 r. stworzyła dla Coca-Coli nową wersję „I Just Wanna Make Love To You” Muddy`ego Watersa.

Najważniejsze nagrody James:

– włączenie do Rock And Roll Hall Of Fame (1993),

– trzy statuetki Grammy, a do tego jedna za Całokształt Twórczości (2006),

– 9-krotna Wokalistka Roku Fundacji Bluesa,

– 22. miejsce na liście stu najlepszych wokalistek wszech czasów, a 62. w zestawieniu stu najwspanialszych artystów magazynu „Rolling Stone”.

Polecane

Share This