Znamy pierwszych wykonawców Jarocin Festiwalu

Bilety na festiwal dostępne na eBilet.pl.


2014.02.26

opublikował:

Znamy pierwszych wykonawców Jarocin Festiwalu

Znamy już pierwszych wykonawców, którzy wystąpią na tegorocznej edycji Jarocin Festiwalu (18-20 lipca) Będą to zespoły: Anathema, Dezerter, Enej, Czesław Śpiewa i Only Crime oraz laureaci zeszłorocznej edycji konkursu Hortex Rytmy Młodych – zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy.

Anathema to brytyjska grupa, powstała na początku lat 90. ubiegłego wieku w Liverpoolu. Twórczość z początków działalności zespołu zakwalifikować można jako death doom metal. Anathemę uważa się wręcz za jednego z prekursorów tego gatunku – obok Katatonii, Paradise Lost czy My Dying Bride. Z tego okresu pochodzą m.in. albumy „Serenades” (debiut z 1993 roku) i „The Silent Enigma”. W drugiej połowie lat 90. Anathema wprowadziła nowe elementy do swojego brzmienia i obecnie jej muzykę określa się raczej mianem art rocka. Zespół wydał do tej pory dziewięć albumów długogrających, w tym ostatni – „Weather Systems” – w 2012 roku. Płyta osiągnęła spory sukces zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych i uznawana jest za największy komercyjny sukces zespołu.

Dezerter wystąpi w Jarocinie na wyjątkowym koncercie. Po raz pierwszy zespół wykona w całości materiał z płyty „Underground out of Poland”. To właśnie z Jarocinem wiąże się historia tego albumu. Krążek ukazał się w 1987 roku, wydany przez niezależną amerykańską wytwórnię Maximum Rock’n’Roll. Płyta powstała z nagrań zarejestrowanych w 1983 roku w Studio Wawrzyszew, w 1985 roku na nielegalnej sesji w studio Polskiego Radia oraz właśnie w Jarocinie, na koncercie z 1984 roku. W opinii wielu dziennikarzy i uczestników jarocińskich festiwali to właśnie tamten koncert był jednym z najlepszych w historii imprezy. Dezerter stanie na deskach jarocińskiej sceny w trzydziestą rocznicę tego legendarnego występu.

Enej powstał w 2002 roku w Olsztynie, z inicjatywy braci Piotra i Pawła Sołoduchów oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera „Eneidy” Iwana Kotlarewskiego. Utwór ten jest jednym z najważniejszych dzieł literatury ukraińskiej, a Enej to wesoły kozak podróżujący po świecie. Zainteresowania muzyką folkową, szczególnie ukraińską, miały źródło w pochodzeniu, korzeniach członków zespołu – właśnie ukraińskość i muzyka tradycyjna grana na ludowych instrumentach zdominowała pierwszy okres historii zespołu. W międzyczasie dochodziło do wielu zmian personalnych, pojawiali się nowi muzycy, przybywało instrumentów, zmieniał się charakter wykonywanej muzyki. Do największych przebojów zespołu należą utwory „Radio Hello”, „Skrzydlate ręce” i „Lili”.

Czesław Śpiewa to polsko-duński muzyczny projekt Czesława Mozila. Zespół debiutował w 2008 roku, nagranym w Danii krążkiem „Debiut”, który przebojem wdarł się na polski rynek muzyczny. Singiel „Maszynka do świerkania” znalazł się na szczytach wielu list przebojów, w tym na pierwszym miejscu w radiowej Trójce. Za debiutancką płytę muzycy zostali wyróżnieni trzema Fryderykami. W kolejnych latach ukazały się jeszcze albumy „POP” oraz „Czesław Śpiewa Miłosza”. Mozil zdecydował się również na występ w telewizyjnym show „X Factor”, gdzie szuka nowych muzycznych talentów.

Only Crime to skład stworzony w 2003 roku z weteranów sceny hardcore/punk. Zespół założyli Russ Rankin (Good Riddance) i Aaron Dalbec (Bane) po wspólnej trasie swoich macierzystych formacji. Do uzupełnienia składu zaprosili Zacha Blaira (Hagfish/Gwar/Armstrong), Billa Stevensona (Descendents/ALL/Black Flag) i Doniego Blaira (Hagfish/Armstrong) i w tej postaci zespół nagrał debiutancki krążek „To the Nines”. W kolejnych latach muzycy intensywnie koncertowali m.in. z Rise Against, Boy Sets Fire i Strung Out. Po tym okresie powstał album „Virulence”, a po trasie go promującej zespół opuścili bracia Blair (Zach dołączył do Rise Against, a Doni do Toadies). Na ich miejsce przyjęto Matta Hoffmana (Modern Life Is War) i Dana Kelly (The Frisk/Tegan and Sara). Ostatnią pozycją w dyskografii Only Crime jest album “Pursuance”.

W Jarocinie nie zabraknie również formacji, które zdobyły wyróżnienia w zeszłorocznym konkursie Hortex Rytmy Młodych. Publiczności Festiwalu zaprezentują się więc zespoły Lola Lynch, BixBit i Thrudy, które można będzie zobaczyć również w lutym i marcu na trzech odsłonach Rocket Festiwalu.

Karnety oraz bilety jednodniowe są już w sprzedaży.

Polecane

Share This