Madonna – "MDNA"

Artystka bije rekordy, skandalizuje i nawiązuje do... samej siebie.


2012.03.28

opublikował:

Madonna – "MDNA"

MDNA to dwunasty album studyjny amerykańskiej piosenkarki, wydany 23 marca 2012 roku. Jest pierwszym z trzech, które ukażą się w ramach kontraktu artystki z wytwórnią Interscope Records, a także pierwszym w jej karierze, którego dystrybucją nie zajmuje się Warner Bros. Records.

Album ukazał się w dwóch wersjach: standardowej, na której znalazło się dwanaście utworów, a także specjalnej, do której dołączono drugi dysk z kilkoma piosenkami. Obie z nich, różniące się okładkami, wydano także w wersji ocenzurowanej pozbawionej nagrania „Gang Bang”.

Nagrania MDNA rozpoczęły się w lipcu 2011 i odbyły w kilku amerykańskich miastach oraz Londynie. Po sześć utworów, które znalazły się na albumie, powstało w wyniku współpracy z franciskim DJ-em Martinem Solveigem i Anglikiem Williamem Orbitem, odpowiedzialnym za bestsellerowy i nagrodzony kilkoma Grammy album Madonny Ray of Light (1998) i kilka jej późniejszych nagrań.

W pracach nad MDNA brali także udział między innymi włoski DJ Benny Benassi i jego kuzyn Alle oraz zespół The Demolition Crew. W utworach, które znalazły się na albumie, pojawiają się elementy gatunków muzycznych takich jak pop, dance, elektronika. Obecne są w nich liczne nawiązania do wcześniejszej twórczości Madonny.

MDNA przeważnie był oceniany przez krytyków pozytywnie. Po umożliwieniu przez sklep iTunes zamówienia go, dotarł on do pierwszych miejsc list sprzedaży tego serwisu w rekordowej ilości 50 państw. Do tej pory wydano dwa single promujące płytę: „Give Me All Your Luvin`” i „Girl Gone Wild”.

5 lutego 2012 Madonna wystąpiła w trakcie przerwy meczu Super Bowl, który ustanowił rekord najwyższej oglądalności w historii amerykańskiej telewizji.

W maju 2012 rozpocznie się światowa trasa koncertowa Madonna World Tour. Do tej pory ogłoszono koncerty w Azji, Europie (między innymi w Londynie, Paryżu, Rzymie i Warszawie) oraz Ameryce Północnej, ponadto planowane są występy w Ameryce Południowej i Australii.

 

Polecane

Share This