Różni wykonawcy – „Męskie Granie 2017”

W 148 minut dookoła polskiego rocka.

2017.11.28

opublikował:


Różni wykonawcy – „Męskie Granie 2017”

foto: mat. pras.

Aż 30 utworów i 2,5 godziny muzyki na żywo – podwójny album dokumentujący tegoroczna trasę Męskiego Grania to istny koncertowy „potwór”. Jestem pewien, że zachwyci on wszystkich fanów, którzy sprawili, że każda (!) z imprez minionego lata, w ramach tego kultowego cyklu, wyprzedała się do ostatniego miejsca! Zwłaszcza, że na krążku znalazły się najlepsze, najbardziej spektakularne momenty z tej niezwykłej trasy.

To zresztą tradycja całego przedsięwzięcia – zawsze pod koniec roku ukazuje się muzyczny, przekrojowy wybór ze wszystkich koncertów Męskiego Grania. Samo gęste. Crème de la crème. Po prostu palce lizać! Znakomita dźwiękowa pamiątka i – jak twierdzą (słusznie) wydawcy: muzyczna esencja trasy koncertowej, zamknięta w niespełna trzech godzinach grania. Dokumentacja szalonych emocji, energetycznych wykonań i elektrycznych dźwięków.

Na pierwszym krążku tego dwupłytowego, „monstrualnego” wydawnictwa znalazły się niepowtarzalne wykonania takich artystów, jak m.in. Hey, Coma, Voo Voo, Lao Che, Krzysztof Zalewski, Pink Freud, Miuosh, GrubSon i projektu Obywatel G.C. 2.0. Wiele z nich zostało nagrane na żywo w – mniej lub bardziej – nieoczywistych duetach czy zespołowych kolaboracjach, co zresztą jest znakiem firmowym Męskiego Grania. Stąd na krążku takie muzyczne „spotkania na szczycie”, jak combo: Zimpel/LAM/Zalewski/Waglewski („Kim bym był… ?”) czy Grubson feat. Domowe Melodie („Techno”).

Są też gwiazdy rodzimej sceny rockowej i popowej, ale nie tylko Kortez, Piotr Rogucki czy Brodka, ale również – zaproszeni w roli mistrzów, mentorów, wreszcie gości specjalnych – Zbigniew Hołdys, Tomek Lipiński czy Felicjan Andrzejczak. Z kolei druga płyta to zapis koncertu ekipy Męskie Granie Orkiestra 2017 – projektu stworzonego specjalnie na potrzeby przedsięwzięcia. W tym roku trzon MGO tworzyli: Brodka, Tomek Organek i Piotr Rogucki.

I chyba właśnie ta nieoczywistość w postaci różnych konfiguracji osobowych i równie zaskakującego repertuaru jest najważniejszym atutem zarówno trasy, jak i dokumentującego go albumu. W takiej formie „Męskie Granie 2017” jawi się jako spotkanie silnych, niezależnych osobowości, zderzenie brzmień tworzące międzypokoleniowy, muzyczny splot pasji, stylistyk i doświadczeń. Ta różnorodność to zarazem największa siła tego niezwykłego przedsięwzięcia. Na scenie i albumie, razem ze sobą, wiodące postaci polskiej muzyki rozrywkowej, a także młodzi, ambitni twórcy…

Może więc trochę szkoda, że obok wielkich wydarzeń, jakim jest np. „Gołębi puch” Lombardu w interpretacji Beli Komoszyńskiej (Sorry Boys), „W deszczu maleńkich żółtych kwiatów” Brodki i Organka czy – tradycyjnie już – hymn trasy w postaci „Nieboskłonu”, całość płyty może nie tyle nuży, co na pewno nieco przytłacza. Swoja długością. Ale też koncertowym sposobem realizacji. W efekcie nie jestem w stanie sobie wyobrazić słuchacza, który „udźwignie” ciężar tego wydawnictwa „na raz”. Zwłaszcza, jeśli nie jest (psycho)fanem.

Co innego słuchanie tego dwupaku w małych dawkach. Wtedy pojedyncze piosenki z „MG 2017”dostają blasku, który niestety ginie w całości. Na pewno jednak warto zmierzyć się z tym krążkiem. O ile – tu znów nie będzie landrynkowo – komuś nie przeszkadza, nie zawsze selektywne i czyste, brzmienie tego albumu. Albo – na szczęście sporadyczne – fałsze i niedociągnięcia artystów. Ale takie są przecież uroki występów „live” – bez tego „brudu” i pomyłek byłaby to tylko kolejna studyjna składanka.

A tak mamy koncertową pamiątkę, którą można słuchać bez końca – w całości lub odcinkach. Zresztą, sprawdźcie sami – w taki sposób, jaki lubicie najbardziej.

Artur Suski
Ocena: 3/5

Tracklista:
CD 01:

1. Organek – Rilke
2. Coma feat. Skubas – Spadam
3. Miuosh feat. Piotr Rogucki – Traffic
4. Hey feat. Miuosh – Tramwaje i gwiazdy
5. Hey – Schisophrenic Family
6. Kamp! feat. Brodka – Dancing Shoes
7. GrubSon feat. Domowe Melodie – Techno
8. Albo Inaczej 2 feat. Felicjan Andrzejczak – Stres
9. Kortez – Od dawna już wiem
10. Lao Che – Magistrze pigularzu
11. Wacław Zimpel & LAM feat. Krzysztof Zalewski, Wojciech Waglewski – Kim bym był
12. Krzysztof Zalewski feat. Zbigniew Hołdys – Polsko
13. Obywatel G.C. 2.0 feat. Skubas – Ciało
14. Obywatel G.C. 2.0 feat. Piotr Rogucki – Piosenka kata
15. Pink Freud feat. Tomek Lipiński – Mademoiselle Madera – Nie pytaj mnie
16. Voo Voo – Sobota

CD 02:

1. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Intro
2. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Raz-dwa, raz-dwa
3. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Śmierć w bikini
4. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Tata dilera – Hardzone
5. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Hi-fi
6. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Nie wierzę politykom
7. Męskie Granie Orkiestra 2017 – [sic!]
8. Męskie Granie Orkiestra 2017 – W deszczu maleńkich żółtych kwiatów
9. Męskie Granie Orkiestra 2017 – King Bruce-Lee karate mistrz
10. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Mamy forsę, mamy czas
11. Męskie Granie Orkiestra 2017 – (I Can’t Get No) Satisfaction
12. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Gołębi puch
13. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Nieboskłon
14. Męskie Granie Orkiestra 2017 – Nieboskłon (wersja studyjna)

Polecane

Share This