Skowyt – „Corrida”

Taki radykalizm normalności.

2015.07.01

opublikował:


Skowyt – „Corrida”

Mówią o sobie „dzieci transformacji”. I faktycznie coś w tym jest. Skutecznie wypełniają lukę między pokoleniem styropianu, Dezertera (od którego wszystko się zaczęło dla…), a dzieciakami milenium i pustego selfie. Mają fantastyczne wspomnienia z lat 90. i są kompletnie rozczarowani współczesną odmianą popkultury. Więcej, oni nic w niej nie znajdują dla siebie. Rzygają telewizyjnymi talent shows i plują jadem na teksty o niczym. Mają przesrane u skinów i ponoć u części środowiska punkowego. Są dumnym posiadaczem zakazu wstępu do najsłynniejszej rockowej sieci restauracji i mają na koncie zerwane w trakcie koncerty. Są aż tak źli? Oczywiście, że nie. To całkiem fajne chłopaki przecież.

Skowytowi po prostu o coś chodzi. Nie do końca wyjaśnia to otwierający płytę numer „Rób rewolucję”, chyba znacznie lepiej credo zespołu oddaje „Boje się ciebie Polsko” czy „Tylko na tyle cię stać!”. A jeśli komuś brakuje dosadności i mówienia wprost, to koniecznie niech sprawdzi „La Puta Grande”. „Playboya” pewnie znacie. Ta czy inna rozgłośnia radiowa chętnie to gra. Ale to zmyła. Ściema – taki singiel mówi o płycie tyle co nic. Bo płyta daleka jest od klimatu miłych (mi) wspomnień z lat 90. – lenarów, plecaków kostek, zakładania czapek, „Psów” w kinach, Drużyny A, pierwszych kontaktów seksualnych i punkowej inicjacji…  Przy okazji „Playboy” to świetny autoretrospektywny numer.

Teksty są chyba najmocniejszą stroną „Corridy”. Bardzo trzeźwe i szczere. Taki radykalizm normalności, dość nam wszystkim potrzebny. Brakuje mi czasem podobnej radykalności w brzmieniu. Czyli przysłowiowego pierdolnięcia. Albo takiego transu jak w „Bez kontroli”. A płyta i tak pewnie okaże się za ostra dla większości stacji. Szkoda.

Skowyt – „Corrida”

Fonografika

Tracklista:

1. Rób rewolucję

2. Tandeta

3. Pokój chatom, wojna pałacom!

4. Antypiosenka

5. Boję się Ciebie, Polsko

6. Zło złem zwyciężaj

7. Tylko na tyle Cię stać?

8. Celebryta

9. Playboy

10. La Puta Grande

11. Muzyka Przeciwko Rasizmowi

12. Terrorysta miłości

13. Bez kontroli

14. Więcej ft. Duże Pe (Bonus track)

Polecane

Share This