1 NA 1: Artur Rawicz vs Zbigniew Preisner

"Skoro zaczniemy się izolować od Europy, to Europa zacznie się izolować od nas".

2017.03.18

opublikował:


1 NA 1: Artur Rawicz vs Zbigniew Preisner

„Dokąd zmierzasz, człowieku?” – pyta w pierwszym utworze uwiecznionego na płycie koncertu „2016 dokąd” Zbigniew Preisner. Artysta spotkał się z Arturem Rawiczem, by opowiedzieć o powodach, dla których zdecydował się na przygotowanie projektu „2016 dokąd?. – Zrobiłem koncert „2016 dokąd?” z takiego podstawowego powodu, żeby nie musieć robić płyty „2018 dlaczego?”. Powinnością artysty jest przestrzeganie przed tym, co się zdarzy. Nawet jeśli się myli – wyjaśnia.

Oparte na tekstach Lucjusza Anneusza Seneki i Ewy Lipskiej „2016 dokąd?” ma być przestrogą dla młodych ludzi. – Czy wy sobie wyobrażacie, że ta wolność, w której żyjecie, jest wam dana? Nie jest wam dana, jest wam zadana – mówi Zbigniew Preisner. – Dostaliście tę wolność, ale musicie o nią walczyć codziennie. Bo jeśli nie, to bardzo szybko wróci to, co było za naszych czasów. Nie mówią o pustych półkach, bo to trochę potrwa. Ale skoro zaczniemy się izolować od Europy, to Europa zacznie się izolować od nas. I za chwilę jak staną granice, Schengen się skończy, będziemy stali na granicach w korkach po pięć, sześć godzin, dopiero wtedy to młode pokolenie zrozumie: „cholera jasna, przegapiliśmy”. Dokładnie o tym chcę powiedzieć – uważajcie, żeby nie przespać dnia jutrzejszego.

Spektakl „2016 dokąd?” był częścią programu muzycznego oraz teatralnego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Na scenie pojawili się m.in. Lisa Gerrard, Anna Szałapak, Jerzy Trela, Jacek Wójcicki i chór NFM pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Zapis koncertu jest dostępny zarówno na płytach CD jak i w wersji CD/DVD wzbogaconej o warstwę wizualną.

 

Polecane

Share This