EVENT PROGRAM – Darek Maciborek, Life Festival Oświęcim

"Nie miałem możliwości podjęcia innej decyzji" - Darek Maciborek o odsunięciu Gorana Bregovicia od udziału w Life Festivalu Oświęcim.


2015.04.30

opublikował:

EVENT PROGRAM – Darek Maciborek, Life Festival Oświęcim

Darek Maciborek, urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu dziennikarz muzyczny radia RMF FM jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Life Festival Oświęcim.

Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się w dniach 16-20 czerwca. Na scenie pojawią się m.in. Jessie Ware, Chris De Burgh czy Manu Chao La Ventura. Zabraknie za to Gorana Bregovicia, który miał pojawić się na imprezie w podwójnej roli – gospodarza koncertu „Artyści przeciwko wojnie” oraz muzyka, który wspólnie z Kayah miał przypomnieć widzom projekt Kayah & Bregović. Przed kilkoma tygodniami organizatorzy poinformowali o odsunięciu Gorana Bregovicia od udziału w imprezie, czym u jednych wzbudzili wielki szacunek, u innych natomiast oburzenie. W rozmowie z Arturem Rawiczem i Gabi Drzewiecką Darek Maciborek tłumaczy swoją decyzję w następujący sposób: Goran Bregović przyjął zaproszenie do zostania ambasadorem koncertu „Artyści przeciwko wojnie”. W momencie, w którym Goran zdecydował się wystąpić na zaanektowanym przez Rosjan Krymie i wypowiedzieć się w zupełnie innym duchu niż utrzymana jest ideologia festiwalu, nie miałem możliwości podjęcia innej decyzji niż ochrona idei festiwalu. Musiałem być wierny nie tylko swoim ideom, ale też ideom ludzi, którzy przychodzą na festiwal.

Istotnym elementem Life Festival Oświęcim jest jego pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem – takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.

Darek Maciborek jest gościem nowego odcinka EVENT Programu.

 

 

Polecane

Share This