Łona: „Jak piosenka staje się manifestem politycznym, przestaje być piosenką”


2023.10.30

opublikował:

Łona: „Jak piosenka staje się manifestem politycznym, przestaje być piosenką”

fot. P. Tarasewicz

Dwa tygodnie po premierze albumu „TAXI” nie mamy wątpliwości, że wspólna płyta Łony, Andrzeja Koniecznego i Kacpra Krupy będzie mocnym kandydatem do czołówek zestawień najlepszych płyt 2023 r. Szczeciński raper oraz członkowie grupy Siema Ziemia odwiedzili naszą redakcję, by porozmawiać z Marcinem Flintem o procesie tworzenia nietuzinkowego wydawnictwa. Panowie szczegółowo przeprowadzą Was przez muzyczno-tekstową zawartość „TAXI”, przybliżając nieco niuanse płyty.

„TAXI” to opowieść o świecie widzianym z perspektywy taksówki. Jego sercem są z jednej strony liczne rozmowy z taksówkarzami i taksówkarkami prowadzone przez Zuzannę Głowacką (producentkę wykonawczą albumu) i Łonę, z drugiej garść zbieranych przez rapera tu i ówdzie inspiracji. Ale – zastrzega raper – to nie jest przegląd taksówkarskich legend, opowieści czy anegdot. To nie jest reportaż. Bo chciałem zrobić płytę o taksówkarzach, a wyszła mi najbardziej osobista wypowiedź w karierze.

Album jest kontynuacją projektu społeczno-artystycznego, którego początki sięgają 6. edycji festiwalu sztuk społecznych OFF Opera (czerwiec 2020).

Trio tuż po dzisiejszej premierze rusza w trasę koncertową. Łony, Koniecznego i Krupy będzie można posłuchać na żywo w Toruniu (2.11), Gdańsku (3.11), Warszawie (16.11), Krakowie (19.11) i Wrocławiu (15.12). Bilety do nabycia na Going.

Jak powstawało „TAXI”? Czy Łona pisał teksty do muzyki, czy też może Andrzej Konieczny i Kacper Krupa ilustrowali nią jego myśli? Dlaczego szczecinianin ostrożnie podchodzi do tematów politycznych w tekstach? Jak taksówkarze żyją z uberowcami? Tego wszystkiego dowiecie się z nowego odcinka Flintesencji.

Polecane

Share This