Grubson: „Techniczny rap jest dla mnie prostszy do napisania niż tekst, w którym jest mniej słów”

Grubson gościem Marcina Flinta w nowym odcinku Flintesencji.


2021.02.08

opublikował:

Grubson: „Techniczny rap jest dla mnie prostszy do napisania niż tekst, w którym jest mniej słów”

fot. P. Tarasewicz

Pod koniec listopada do sklepów trafił nowy album Grubsona „AKUSTYCZ(NIE)ZUPEŁNIE”. Wydawnictwo diametralnie różni się od swojego poprzednika – „Gatunku L” – co pozwala mu być równie intrygującym co poprzednik. Z początkiem roku Grubson odwiedził naszą redakcję, by wspólnie z Marcinem Flintem porozmawiać nie tylko o swoim nowym krążku, ale też o okolicznościach rozstania z MaxFlo i towarzyszącej temu niepewności, a także o historii rapu, w tym jego rodzimej odmiany. Flint wspomina m.in. jeden z najlepszych – o ile nie najlepszy – hołdów dla tego nurtu w postaci numeru „Polski hip-hop” z kultowego „O.R.S.”.

Grubson jest jednym z najbardziej charyzmatycznych, ale też i sprawnych MC’s na rodzimej scenie. W nowym odcinku Flintesencji raper przyznaje, że pisanie technicznego rapu przychodzi mu znacznie łatwiej niż operowanie wersami z mniejszą liczbą wyrazów i sylab, które zmuszają do główkowania nad melodią. Artysta opowiada o tym, na co kładzie nacisk przy pisaniu tekstów i jakich pułapek stara się unikać.

Sprawdź także: Czy Rahim bał się, że odejście Grubsona będzie końcem jego wytwórni?

„AKUSTYCZ(NIE)ZUPEŁNIE” to piąty solowy album w karierze Grubsona. Wydawnictwo powstało w ścisłej współpracy z gitarzystą i kompozytorem Jakubem Mitorajem. Grubson, znany z doskonałego łączenia gatunków muzycznych i eksperymentowania ze środkami wyrazu, tym razem nagrał płytę w świeżej akustyczno-elektronicznej odsłonie.

Utwory, jak w przypadku całej dotychczasowej kariery artysty, są zarówno komentarzem społecznym, jak i opowieścią o ludziach. Skupiają się na relacjach międzyludzkich, miłości i człowieczeństwie w świecie zdominowanym przez technologię. Jak przyznaje Grubson, to najbardziej osobista płyta w jego karierze, także dzięki bliskiej współpracy z Jakubem Mitorajem. Gościnnie na płycie pojawiają się przyjaciele Grubsona: Mrozu, Marika, Paprodziad i Igor Herbut. Za produkcję albumu odpowiadają Grubson i Jakub Mitoraj, a za mix i mastering DJ Eprom.

OBSERWUJ NAS NA FACEBOOKU

Polecane