Ras wspomina czasy Rasmentalismu: „Nigdy nie byliśmy częścią środowiska, co mocno dało się odczuć na festiwalach”

Raper jest gościem nowego odcinka podcastu "Od Kimona do Maty. Historia polskiego rapu".


2023.01.27

opublikował:

Ras wspomina czasy Rasmentalismu: „Nigdy nie byliśmy częścią środowiska, co mocno dało się odczuć na festiwalach”

Jaki jest rap lat 2012-2021? Niemożliwy do generalizowania. Inny niż wcześniej i to pod każdym względem – tempa, rytmu, wokali, treści, założeń, mentalności artystów, podejścia mediów. I dlatego fascynujący. W trzecim sezonie Marcin Flint z Kajetanem Szewczykiem oraz gośćmi zajmą się płytami tych, którzy znaleźli inspiracje gdzie indziej, niż dotychczas, zdobyli się na emocjonalny ekshibicjonizm bez precedensu, wzbogacili rap o modulowany śpiew oraz krzyk, posłali go w mrok i na parkiet, często zresztą jednocześnie. Taco Hemingway, Quebonafide, PRO8L3M, Bedoes, Szpaku i Mata. Sokół, Tede, Borixon, O.S.T.R., Ten Typ Mes i Paluch. Młodzi milionierzy namaszczeni na głosy generacji kontra weterani zmuszeni do zbudowania się na na nowo, a pomiędzy nimi szukające sobie miejsca, pomostowe pokolenie spóźnionych debiutów. Zapraszamy na wycieczkę z przewodnikami!

Co znajdziecie w nowym odcinku?

Słaba kondycja polskiego rapu w drugiej połowie lat zerowych opóźniła oficjalne debiuty Rasmentalismu i KęKę. Ale „Za młodzi na Heroda” i „Takie rzeczy” pokazały, że dobrze, gdy artysta ma czas dojrzeć. Tede znów błyszczy – po wyniszczającym konflikcie z Peją warszawska gwiazda osiągnęła na „Elliminati” pełną sprawność bojową. Sokół z Marysią Starostą na „Czarnej białej magii” nie boją się z kolei eksperymentu i brutalnych diagnoz. Na wywiad wpada Ras, który wspomina czasy spędzone w Asfalcie i ewolucję labelu w tym okresie, przyznaje również, że wspólnie z Mentem XXL nigdy nie czuli się częścią środowiska rapowego.

Nowy odcinek podcastu w każdy piątek na stronie Audioteki. W ciągu 48 godzin od publikacji będzie dostępny bezpłatnie w aplikacji.

Wszystkie odcinki „Od Kimona do Maty” znajdziecie w Audiotece. Jednocześnie na Spotify jest dostępny cały pierwszy sezon.

 

Polecane

Share This