Mateusz Holak z Kumka Olik radzi jak przetrwać zimę

Widziałem formułę "wasz.txt", na którą chciałem się załapać.

2014.01.28

opublikował:


Mateusz Holak z Kumka Olik radzi jak przetrwać zimę

Mateusz Holak, gitarzysta i wokalista grupy Kumka Olik, prowadzi bloga , na potrzeby którego napisał tekst o „muzyce docieplającej”. Artysta zapytał, czy felieton może pojawić się także u nas w ramach „Wasz.txt” i – cóż – może. Korzystając z okazji zachęcamy Was do wysyłania tekstów.

„Ciepło | cieplej | piosenki na zimę”

Ostatnio od patrzenia przez okno aż bolą oczy (i głowy). Chodzi oczywiście o biały obrazek zimy, który zdecydowanie nie robi mi dobrze. Jakiś czas temu spotkałem się z pojęciem „literatura słoneczna”. To znaczy, że kiedy jest zimno, można się docieplić odpowiednią książką. Automatycznie przypomniała mi się staroszkolna metoda kolarzy-szosowców, którzy podczas jazdy osłaniali się od zimna gazetą włożoną pod koszulkę. Tym razem nie tędy droga. Dotyczy to oczywiście historii, w których słońce odgrywa wiodącą rolę albo zwyczajnie świeci w tle (ciepłe kraje). Wniosek taki że można się ogrzać „przez głowę” (czyli przez wyobrażenie sobie ciepła). Pewnie dlatego tam, gdzie jest zimno budynki maluje się na kolory ciepłe i na odwrót (kolor również może nas ocieplić, wpływając na naszą podświadomość).

Sam – częściowo podświadomie – opieram się ekstremalnym warunkom atmosferycznym moją garderobą. Latem noszę buciory – zimą trampki. Odwlekam zmianę ciuchów po prostu. Zdecydowanie nie polecam tej metody (można sobie odmrozić to i owo).

Te wszystkie pomysły na zimowe „docieplanie” skłoniły mnie do tego, żeby spróbować innej metody. Czy muzyka ze słońcem w tle może pomóc tak jak słoneczna literatura? Poniżej 10 słonecznych piosenek, a ponieważ pokutuje taka teoria, że w polskiej muzyce jest mało owego klimatu, to będzie dzisiaj 6:4 dla polskich słonecznych piosenek! Dla lepszego efektu polecam rozkręcić grzejnik, ubrać hawajskie koszule i ułożyć się wygodnie na ręczniku.

1. Opossom – Blue Meanies

2. Muzyka Końca Lata – 2001-2007

Być może nie jest to najbardziej słoneczna piosenka z repertuaru tego zespołu (który nazwę też ma mocno letnią), ale z całą pewnością jest jedną z moich ulubionych! poza tym teledysk “znad jeziora”.

3. Lech Janerka – Rower

Od dłuższego czasu próbuje napisać coś o przejażdżce na rowerze – nie to, że ścigam się z p. Lechem! On po prostu zostawił wszystkich w tyle.

4. The Beach Boys – Surfer Girl

Wakacyjny klasyk.

5. Płyny – Pogoda jest sexy

Wszystko zawiera się w tytule.

6. Real Estate – Its Real

Jak dla mnie cała płyta mocno grzeje (chociaż są krótkie momenty deszczowe – jak to latem bywa).

7. Urszula Dudziak – Papaja

Ta piosenka kojarzy mi się z jakąś egzotyczną sytuacją.

8. Vienio feat. Sobota – Grill te sprawy

Grillowanie rąk nie brudzi 🙂

9. Vampire Weekend – Mansard Roof

Bardzo zastanawiałem się czy wrzucić ich, czy Paula Simona. Ale Vampire Weekend przekupili mnie ostatnią płytą.

10. Sidney Polak – Otwieram Wino

Tutaj trochę pod włos. Bardzo kojarzy mi się z latem i mam wrażenie, że jest zrobiona bardzo „po swojemu”. Po polsku chciało by się powiedzieć.

Ilustracja: za zdjęcie i korektę podziękowanie dla mojego ojca!

Polecane

Share This