Adam Pierończyk wystąpi z Anthonym Josephem


2014.10.29

opublikował:

Adam Pierończyk wystąpi z Anthonym Josephem

Koncertem w Warszawie na Białołęckich Zaduszkach Jazzowych w ramach 56 Jazz Jamboree, 2 listopada (19:00) Adam Pierończyk (na zdjęciu) rozpocznie trasę koncertową najnowszego międzynarodowego projektu, Adam Pierończyk Migratory Poets feat. Anthony Joseph.

Adam Pierończyk po raz kolejny manifestuje swą fascynację połączeniem słowa i muzyki improwizowanej.

Gościem specjalnym będzie tym razem oryginalny poeta i performer Anthony Joseph, urodzony w Trinidadzie, a od 25 lat mieszkający w Londynie. Kwintet dopełnią wspaniali muzycy z Brazylii, Polski i USA: gitarzysta Nelson Veras, basista Robert Kubiszyn, oraz perkusista John B.Arnold. Premierowe teksty, premierowa muzyka, premierowy zespół.

Adam Pieronczyk (Polska) – (soprano, tenor) saksofon, kompozycje

Anthony Joseph (Trynidad-Tobago/UK) – głos, poezja

Nelson Veras (Brazylia/Francja) – gitara

Robert Kubiszyn (Polska) – gitara basowa

John B. Arnold (USA/Włochy) – perkusja

Trasa obejmuje miejsca;

2 listopada 19:00, Warszawa/ Białołęcki Ośrodek Kultury

4 listopada 19:00, Katowice/ Sala NOSPR/ Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

5 listopada 20:00, Bydgoszcz/ Eljazz

6 listopada 18:00, Szczecin/ Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie

Adam Pierończyk:

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”.

Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”.

W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival. Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin. Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych.

Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

Anthony Joseph:

Jeden spośród najbardziej ekscytujących, innowacyjnych głosów Wielkiej Brytanii. Poeta, pisarz, muzyk i wykładowca- Anthony Joseph urodził się w Trynidadzie, a od 1989 roku zamieszkuje Wielką Brytanię. Autor trzech tomików poezji „Desafinado” z 1994 roku, „Teragaton” wydane w 1997 r., oraz „Bird Head Son” w 2009. Jest również autorem i narratorem płyty Liquid Textology wydanej w listopadzie 2006 roku, na której to umieścił opowiadania o afrykańskim pochodzeniu UFO.

W 2004 roku brytyjska renesansowa Rada Decybeli i Artystów uznała go za jednego z pięćdziesięciu czarno- azjatyckich pisarzy mających znaczny wkład do współczesnej literatury brytyjskiej, stąd też pojawił się na historycznym zdjęciu”Wielkiego Dnia”. W 2005 roku, podczas pobytu na Kalifornijskim Uniwersytecie w Los Angeles, został uhonorowany tytułem Pierwszego Poety British Council. W 2007 roku Anthony Joseph & The Spasm Band wydali swoją debiutancką płytę „Leggo de Lion”. Po dwóch latach powstał album „Bird Head Son”.

Aktualnie Joseph jest wykładowcą kreatywnego pisania na Uniwersytecie Birkbeck w Londynie. Jest doktorantem Uniwersytetu Goldsmith. Jego nowy album, który powstał przy współpracy ze Spasm Band zatytułowany „Rubber’s Orchestras” wydał we wrześniu 2013 roku, po miesiącu do sprzedaży trafił kolejny tom poezji o tym samym tytule.

Polecane

Share This