Archive i Groove Armada na Open’er Festival 2010.


2010.04.22

opublikował:

Archive i Groove Armada na Open’er Festival 2010.

W środowy wieczór ogłoszono kolejne gwiazdy Heineken Open`er Festiwal 2010. W Gdyni zobaczymy m.in.: Archive, Groove Armada, Kings of Convenience, Ellie Goulding i 2manydjs.

Archive

Uwielbiana przez polską publiczność brytyjska formacja Archive wypracowała sobie szczególne miejsce wśród miłośników muzyki w naszym kraju. Bez problemów wyprzedają sale koncertowe, a ich kompozycje otoczone są niemal kultem, dla przykładu utwór „Again” utrzymywał się na trójkowej liście przebojów przez 70 tygodni.

Muzyka zespołu założonego przez Dariusa Keelera i Danny’ego Grifithsa to połączenie progresywnego rocka i trip-hopu. Pierwszy album pt. „Londinium” to wypadkowa fascynacji obu muzyków, a także znak czasów, w których powstała – to ta sama miejska atmosfera, którą znamy z nagrań Massive Attack i Tricky’ego.

Kolejne płyty to wycieczki w stronę rocka i elektroniki. Różnorodność w ich muzyce, ale także emocje, jakie towarzyszą wykonywaniu jej na żywo, można usłyszeć na znakomitym albumie „Live At The Zenith”, a także innych wydawnictwach koncertowych. Zapewne magia ich występów udzieli się też zebranym pod sceną fanom podczas tegorocznej edycji festiwalu.

Ellie Goulding

Ellie Goulding to nowe objawienie brytyjskiej sceny muzycznej. Młoda wokalistka znalazła się na pierwszym miejscu prestiżowej listy BBC Sound of 2010, a także zdobyła nagrodę Critic’s Choice podczas rozdania tegorocznych BRIT Awards.

 

To wszystko wydarzyło się jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty „Lights”, która zaraz po premierze trafiła na pierwsze miejsce sprzedaży na Wyspach Brytyjskich. Początkowo zafascynowana folkiem artystka dzięki współpracy z takimi producentami jak Starsmith i Frankmusik odnalazła się znakomicie w stylistyce nowoczesnego elektronicznego popu, o czym świadczą takie single jak „Starry Eyed” i „Under The Sheets”. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie do Ellie należy przyszłość.

Groove Armada

Groove Armada to obok The Chemical Brothers i Basement Jaxx jedna z bardziej popularnych formacji tworzących muzykę klubową. Początkowo Groove Armada kojarzona była z muzyką chillout dzięki takim płytom jak „Northern Star”, czy „Vertigo”, ale ich trzecia płyta pod znamiennym tytułem „Goodbye Country, Hello Nightclub” oraz pochodzący z niej utwór „Superstylin’” stały się parkietowymi hitami. Od tej pory muzyka tworzona przez Andy’ego Cato i Toma Findlaya stale gości w klubach na całym świecie.

Ich pozycja została potwierdzona w 2007 przez znakomity album „Soundboy Rock”. W tym samym roku, chwilę po premierze płyty, grupa zagrała koncert na Open’erze – fani festiwalu do tej pory wspominają radosny taniec w strugach deszczu. Był to jeden z pamiętnych momentów w historii tego wydarzenia.

Jesteśmy pewni, że festiwalowicze także w 2010 przeżyją z Groove Armadą coś niesamowitego. Wiecznie poszukujący muzycy tym razem zainspirowali się brzmieniem rockowym i na „Black Light” połączyli taneczne rytmy, z których są znani, z brzmieniem gitar i wpływami lat 80-tych. To, co czeka fanów, to nowe muzyczne oblicze zespołu, nowi członkowie z wokalistką SaintSaviour na czele oraz nowa oprawa wizualna koncertów. To połączenie musi się sprawdzać podczas występów na żywo.

Kings of Convenience

Norweski duet wyrobił sobie pozycję w świecie muzyki nie ostrymi riffami, ani też nie masywnym brzmieniem, a melodyjnymi, akustycznymi kompozycjami, z których bije niespotykane wręcz ciepło. Już tytułem pierwszego albumu obwieścili swój manifest artystyczny. „Quiet Is The New Loud” stało się też nośnym hasłem całej sceny nowego folku. Subtelne dźwięki i krążące wokół relacji międzyludzkich teksty Erlenda Øye and Eirika Bøe bez problemu utorowały sobie drogę do serc słuchaczy i dzięki wysublimowanej formie także do krytyków muzycznych.

Do tej pory grupa wydała trzy albumy studyjne, ostatni z nich „Declaration of Dependance” pojawił się po 5 latach przerwy, w trakcie których Erlend i Eirik pracowali osobno. Na szczęście pobyt w naturalnym środowisku podziałał na nich ożywczo, bo oto dostajemy najbardziej dojrzały album formacji. Kings Of Convenience to efekt pracy i specyficznej chemii pomiędzy dwoma muzykami, okres poszukiwań na własną rękę został zakończony, a obaj panowie zdali sobie sprawę ze zbawiennego wpływu tytułowej „zależności” i pogodzili się z nim.

2manydjs

Ukrywający się pod nazwą 2manydjs bracia David i Stephen Dewaele to przykład połączenia talentu, pomysłowości i pracowitości. Patrząc na ilość zagranych imprez, nagranych singli, zremiksowanych nagrań innych artystów oraz zaangażowanie we własny zespół muzyczny można odnieść wrażenie, że członków formacji jest „zbyt wielu”, ale tak naprawdę stoją za tym tylko dwie osoby.

Pochodzący z belgijskiego Ghent producenci i didżeje zwrócili na siebie uwagę niezwykłą techniką miksowania i nakładania na siebie utworów, które wydawać by się mogło, całkowicie do siebie nie pasują. Unikalnym stylem szybko podbili serca klubowej publiczności, a dzięki własnym produkcjom wydawanym pod szyldem Soulwax zdobyli też publiczność rockową. Ale to nie wszystko – bracia Dewaele w swojej karierze w mistrzowski sposób zremiksowali nagrania tak różnych artystów jak: Rolling Stones, MGMT, Muse, Justice, Gorillaz, Kylie Minogue, Klaxons, Robbie Williams i The Chemical Brothers.

Własne single, albumy studyjne, remiksy oraz udział w nagraniach innych artystów to oczywiście tylko część ich działalności – to, co David i Stephen cenią sobie najbardziej, to występy na żywo. Za każdym razem starają się odnaleźć nową formułę swoich setów didżejskich, czy jest to klub, czy pojawienie się na głównej scenie Rock Werchter, dlatego może być to jeden z najbardziej dynamicznych i nieprzewidywalnych występów podczas tegorocznego Open’er Festival.

Do tej pory swój udział w HOF zapowiedzieli: Pearl Jam, Massive Attack, Pavement, Hot Chip, Kasabian, Gorillaz Sound System, The Hives, Tinariwen i Mando Diao, Empire Of The Sun, Ben Harper, Klaxons, Matisyahu, Skunk Anansie, Tricky oraz Nas & Damian Marley, Grace Jones, Regina Spektor i Yeasayer.

HEINEKEN OPEN’ER FESTIVAL

MIEJSCE: Gdynia, Lotnisko Gdynia – Kosakowo

CENY KARNETÓW:

karnet 3 dni (2,3,4.07.2010) – 290 PLN; karnet 4 dni (1,2,3,4.07.2010) – 350 PLN;

Karnety z polem namiotowym:

karnet 3 dni (2,3,4.07.2010) z polem – 330 PLN; karnet 4 dni (1,2,3,4.07.2010) z polem – 390 PLN;

bilety jednodniowe w cenie 155 PLN

BILETY DO NABYCIA: www.opener.pl oraz w punktach sprzedaży sieci www.ticketpro.pl i www.eventim.pl

ORGANIZATOR: Alter Art.; Więcej informacji na stronach www.opener.pl oraz www.heineken.pl

Polecane

Share This