Artyści folkowi w gdańskiej Strefie Kibica UEFA EURO 2012


2012.04.30

opublikował:

Artyści folkowi w gdańskiej Strefie Kibica UEFA EURO 2012

Wychodząc z założenia, że muzyka folkowa posługuje się językiem międzynarodowym, organizatorzy właśnie na ten gatunek artystycznej twórczości położyli duży nacisk.

Na scenie UEFA (200 m2) pojawią się Artyści wyłonieni w konkursie: SCENA FOLKOWO-KASZUBSKA, ale także Gwiazdy, których twórczość idealnie oddawała kulturę narodów pojawiających się na murawie, a także podtrzymywała atmosferę piłkarskich emocji.

 

Stąd na scenie Strefy Kibica pojawia się:Rzepczyno

Rzepczyno jest jednym z pierwszych i najciekawszych zespołów w Polsce, któremu udało się w profesjonalny i niebanalny sposób zintegrować polską muzykę ethno ze speed-folkiem i rockiem. Tradycyjne tematy muzyczne, z zachowaniem ich melodyjności i rytmicznej prostoty, zostały przekształcone do formy niemal progresywnego rocka, co w połączeniu z elementami folkowego instrumentarium stworzyło oryginalne i niezwykle ekspresyjne brzmienie grupy, wzbogacone od strony przekazu o stylizowane „ludowe” teksty piosenek. Dopracowane aranżacje zespołu w połączeniu z soczystą i energetyczną muzyką, składają się na atrakcyjny program koncertowy Rzepczyna, bardzo pozytywnie odbierany przez publiczność w każdym wieku.


RURA / Ukraina

Styl muzyczny zespołu RURA z Ivano-Frankowska jest kwintesencją artystycznych doświadczeń lidera grupy – Siergieja Leonova oraz wszystkich muzyków, którzy brali udział w tym projekcie od 2006 r. oraz tych będących aktualnie w składzie zespołu. Rock i rock’n’roll, ska, reggae i punk, blues i ukraińska muzyka ethno – te wszystkie elementy można odnaleźć w różnorodnej i w większości ekspresyjnej muzyce grupy RURA. Poza wielością inspiracji muzycznych, głównymi atutami zespołu jest naturalna, ogromna ekspresja estradowa, bardzo szybko skłaniająca publiczność podczas koncertów do wspólnej zabawy.


Spiritual Seasons / Ukraina

Istniejący już od ponad 10 lat zespół z Charkowa, który jest uważany za jedną z najlepszych grup na Ukrainie grających muzykę irlandzką, celtycką i skandynawską. Imponujący jest ich dorobek artystyczny; nagrali i wydali już 11 bardzo dobrych albumów CD oraz co roku biorą udział w kilkudziesięciu koncertach na Ukrainie, w Rosji oraz na Litwie i Łotwie. Ogromny i różnorodny jest również ich program koncertowy – od tradycyjnych pięknych ballad irlandzkich, po folk-rockowe wykonania znanych jigów i reeli oraz dynamiczne utwory szantowe. Są w związku z tym uniwersalni koncertowo, ale najchętniej grają energetyczną mieszanką najbardziej dynamicznych utworów irlandzkich i celtyckich, w tym specjalnie wybrane „piosenki piwne”.

 

Stepanov’s Starlings / Rosja

Stepanov’s Starlings, to muzyczna sensacja ostatnich 3 lat na bogatej rockowej scenie Petersburga. Zespół założyło trzech młodych, ale już doświadczonych muzyków, grających wcześniej w innych formacjach rockowych. Uwieńczeniem ich błyskawicznej kariery jest zdobycie w zeszłym roku tytułu najlepszej „niezależnej” grupy rockowej w Rosji podczas wielkiego międzynarodowego konkursu „Emergenza”. Muzyka Stepanov’s Starlings jest przez nich samych określana jako -„dzen-punk”. Pod tą nazwą kryje się ich własny, oryginalny styl muzyczny, będący połączeniem rocka, punk-rocka, rapu oraz kilku innych elementów artystycznych. Eksplodujące energią i błyskotliwe w swojej różnorodności koncerty zespołu dopełnia niesamowita ekspresja sceniczna muzyków i dopracowany w szczegółach oryginalny image grupy. Ich występy, to żywiołowe rockowe-show, odbierane przez każdą publiczność z wielkim entuzjazmem.

Zatoczka / Białoruś

Zespół powstał w 2006 roku. Po pierwszych sukcesach koncertowych, grupa wydała swój debiutancki album CD z entuzjazmem przyjęty przez szerokie grono słuchaczy. Szykanowani przez reżim Łukaszenki za bezkompromisowe teksty swoich utworów i „niepokorność”, wielokrotnie mieli blokowane publiczne występy i praktycznie nie istnieją w białoruskich mediach kontrolowanych przez władzę. Nie złamało to jednak zespołu, który cały czas tworzy nowe rzeczy i stara się koncertować w innych państwach (Rosja / Ukraina / Łotwa / Estonia). Ogromna popularność Zatoczki jest również związana z częścią ich repertuaru poświęconego footballowi i szeroko pojętej kulturze kibiców. Ich zadeklarowana „miłość” do piłki nożnej wyrażona w tekstach piosenek w połączeniu z ich muzyką – dynamicznym punk- rockiem i ska wzbogaconymi rytmem sekcji dętej – idealnie pasują dla tego rodzaju ekspresji, a część ich utworów stała się swego rodzaju „muzycznym kanonem” w kręgach kibiców piłkarskich nie tylko na Białorusi.


VERA KORTHALS / POLSKA (na zdjęciu)

wokalistka i multiinstrumentalista urodzona na Kaszubach w rodzinie z muzycznymi tradycjami. Zna język kaszubski. Gra na pianinie, skrzypcach, diabelskich skrzypcach, gitarze i saksofonie. W latach 2001-2002 aktorka musicalu „Metro”. Dwukrotna laureatka „Szansy na sukces” (repertuar Violetty Villas i musicalu „Metro”). W 2004 roku jako wokalistka zespołu HA-DWA-O! nagrała album „Cud” (EMI Music Poland).

Jej artystyczne zasługi dla kaszubskiego regionu zostały uznane przez słuchaczy Radia Kaszebe uznając Weronikę za „Kaszubską Artystkę Roku 2009”.

Ostatnio Weronika wzięła udział w programie TVP2 „Bitwa na Głosy”, zasilając zespół Maćka Miecznikowskiego, tym samym reprezentując miasto Gdynia.

Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku (Wydział Dyrygentura Chóralna). Obecnie kontynuuje naukę na Wydziale Wokalistyki (Kierunek Jazz i Muzyka Rozrywkowa) również w gdańskiej Akademii Muzycznej.

Jej debiutancka płyta zatytułowana „Velevetka” (Polskie Radio S.A./Warner Music Poland) to 12 piosenek będących połączeniem popu z muzyką kaszubską.

Polecane

Share This