Atak na festiwalu w Las Vegas. Ponad 50 ofiar, setki rannych

Zamachowiec-samobójca zastrzelił ponad 50 osób.


2017.10.03

opublikował:

Atak na festiwalu w Las Vegas. Ponad 50 ofiar, setki rannych

foto: Instagram / Loudwire

58 ofiar śmiertelnych, 515 osób rannych – tak wygląda aktualny bilans po ataku, do którego doszło podczas odbywającego się w Las Vegas Route 91 Harvest Festivalu. W niedzielę ok. 22.00 lokalnego czasu z okien położonego nieopodal terenu festiwalu hotelu Mandalay Bay Resort and Casino otwarto ogień. Policja zidentyfikowała napastnika jako 64-letniego Stephena Paddocka, mieszkańca oddalonego o 120 km od Los Angeles obywatela USA. W poniedziałek do ataku przyznało się tzw. Państwo Islamskie (IS).

Wcześniej policja informowała, że napastnik prawdopodobnie nie jest powiązany z żadnym zbrojnym ugrupowaniem. Nawet po przyznaniu się IS Amerykanie nie są pewni, czy Paddock faktycznie działał na zlecenia organizacji, czy też chce sobie ona jedynie przypisać atak. Władze Stanów skłaniają się bardziej ku tezie o problemach psychicznych napastnika.

Na trzydniowym festiwalu muzyki country w Las Vegas bawiło się ok. 22 tysięcy osób. Do strzelaniny doszło podczas występu Jasona Aldeana. W pokoju hotelowym, z którego strzelał Paddock, znaleziono kilkanaście sztuk broni. Napastnik popełnił samobójstwo.

Polecane