Babadag, czyli muzyczne czary z Suwalszczyzny


2019.02.21

opublikował:

Babadag, czyli muzyczne czary z Suwalszczyzny

fot. mat. pras.

W styczniu ukazała się druga płyta grupy Babadag, na czele którego stoi Ola Bilińska – niezwykle utalentowana wokalistka, instrumentalistka i kompozytorka, która dała się poznać publiczności w projektach Kucz/Bilińska i Muzyka Końca Lata oraz śpiewając w języku jidysz – zarówno pieśni miłosne („Libelid”), jak i kołysanki („Berjozkele”).

Na albumie zatytułowanym „Šulinys”/„Studnia” znalazły się przede wszystkim stare litewskie pieśni sutartinės, które Ola i jej muzycy poddali elektronicznej, ale nie tylko „obróbce”. Efektem jest fascynująca muzyka powstała na styku tradycji i nowoczesności, etnicznych klimatów i elektronicznej psychodelii.

Babadag to zespół istniejący na pograniczu – dosłownie i w przenośni. Połowa składu to warszawiacy – muzycy i producenci Sebastian Witkowski, Hubert Zemler oraz Igor Nikiforow – druga płowa zaś to wokalistki z Wilna, wyrosłe w zamiłowaniu do tradycyjnego litewskiego śpiewu: Raminta, Dominyka i Lauksmina Kriščiūnaitė. Pośrodku, mieszkająca na co dzień w Sejnach nieopodal litewskiej granicy, ja – Ola Bilińska, założycielka i liderka zespołu. Nasze utwory osnuliśmy wokół tradycyjnych melodii, historii zaczerpniętych z ludowych tekstów, motywów z mitologii litewskiej i słowiańskiej – w każdym dodając mnóstwo od siebie: aranżacje na elektroniczne i współczesne instrumenty, fragmenty melodii, teksty po polsku i po angielsku – oraz mnóstwo dobrej energii płynącej ze wspólnego działania i tworzenia. Niektórzy odnajdują w nich echa King Crimson, czy Radiohead, niektórzy odpływają w rejony space-rocka czy lecą na psychodeliczny trip, inni – toną w nich jak w pozornie łagodnej, niezgłębionej toni polsko-litewskiego jeziora Gaładuś – mówi Ola Bilińska.

Już w poniedziałek 25 lutego Babadag zagra w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego premierowy koncert z okazji wydania albumu „Šulinys”. Supportem będzie grupa Zebry a Mit, który także inspiruje się litewskimi pieśniami, tyle tylko, że przenosi je w wymiar swobodnej improwizacji.

Zapraszamy serdecznie wszystkich, którym nie wystarcza zwykła, szara rzeczywistość; którzy pragną w życiu magii, tęsknią za światem baśni z dzieciństwa, w każdej wolnej chwili uciekają w przyrodę i wciąż zachwyca ich jej zagadkowość i niejednoznaczność – nie boją się duchów, są ciekawi tego, kim byli, w co wierzyli (i co śpiewali!) ich przodkowie, i wreszcie – nie boją się zadać pytania: skąd przyszliśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? – dodaje pomysłodawczyni i liderka Babadag.

Bilety można zdobyć na stronie Polskiego Radia.

Płyta dostępna jest m.in. na stronie karrot.pl lub w większości serwisów streamingowych.

Polecane

Share This