Bad Religion na Ursynaliach 2013


2013.04.26

opublikował:

Bad Religion na Ursynaliach 2013

Amerykańska punkowa grupa Bad Religion dołącza do składu Ursynalia 2013 – Warsaw Student Festival. Zespół wraca do naszego kraju z nowym krążkiem The North, który został wydany w styczniu tego roku. Bad Religion to grupa, która od wielu lat inspiruje nowe pokolenia młodych punkowych wykonawców. Bez liderów zespołu Griffina i Gurewitza nie byłaby możliwa popularność The Offspring czy Green Daya – kapel, które wielokrotnie przyznawały się do inspiracji dokonaniami Bad Religion.

Zespół wystąpi na Main Stage 31 maja, czyli pierwszego dnia festiwalu. Tegoroczne Ursynalia odbędą się w dniach 31 maja – 2 czerwca 2013 na terenie Kampusu SGGW. Na festiwalu w tym roku wystąpią m.in. ZZ TOP, Motorhead, Him, 3 Doors Down, Bullet for my Valentine, Steve Aoki, Pendulum (Dj set & Verse), Parkway Drive, Soilwork oraz Luxtorpeda, Hunter, Jelonek i Mesajah.

 

Bad Religion istnieje od 1980 roku. W 1981 r. grupa wydała swoje debiutanckie EP „Bad Religion” w wytwórni Epitaph Records (założonej przez Bretta Gurewitza, gitarzystę formacji). Rok później światło dzienne ujrzał ich pierwszy longplay „How Could Hell Be Any Worse?”, który przysporzył zespołowi wielu fanów i sprzedał się w 30 tys. egz. W czasie jego nagrywania Jay Ziskrout opuścił zespół i został zastąpiony przez Pete`a Finestone`a. Rok później grupa odeszła całkowicie od punkowego brzmienia i wydała „Into the Unknown”, album w dużym stopniu bazujący na brzmieniu syntezatorów. To wydanie było całkowitym zaskoczeniem i rozczarowaniem dla fanów, co skutkowało w bardzo słabej sprzedaży (w ostatnich latach zainteresowanie tą płytą wzrosło: album, którego wydano jedynie 10 000 sztuk, osiąga na niektórych aukcjach internetowych cenę ponad 100 dolarów). W 1984 zespół wydał nowe EP – „Back to the „na której gitarzystą był Greg Hetson (grał wcześniej solówkę w utworze „Part III” na „How Could Hell Be Any Worse?”) z Circle Jerks.

Bad Religion reaktywowali się w 1987, odtąd z dwoma gitarzystami: Gurewitzem i Hetsonem i wydali kolejny album – „Suffer”. Następne płyty, „No Control” (1989), „Against the Grain” (1990), który przekroczył nakład 100 tys. egz. tylko zwiększyły popularność grupy. Przed sesja nagraniową do albumu „Generator” w 1992 zespół opuścił perkusista Pete Finestone,którego zastąpił Bobby Schayer.W 1993 po nagraniu kolejnego LP „Recipe for Hate” Epitaph odsprzedał prawa do albumu większej wytwórni Atlantic Records, gdzie odtąd miały się ukazywać wszystkie płyty Bad Religion aż do 2000 roku. Wydanie „Stranger Than Fiction” w 1994 przyniosło zespołowi największy sukces komercyjny, jednak wkrótce po tym opuścił go gitarzysta Brett Gurewitz. Oficjalnym powodem odejścia był nadmiar obowiązków spowodowany prowadzeniem wytwórni Epitaph.

Nowym gitarzystą Bad Religion został Brian Baker, znany z takich zespołów jak Minor Threat czy Dag Nasty. Ponieważ Graffin i Gurewitz dotąd dzielili obowiazki pisania utworów, teraz ten ciężar spadł całkowicie na Grega. Brian Baker znacznie wzbogacił brzmienie grupy, która tworzyła już nie tylko proste, punkowe piosenki, co pokazały albumy „The Gray Race” (1996), oraz „No Substance” (1998) promowany singlem Raise Your Voice z udziałem Campino – lidera kultowej niemieckiej grupy Die Toten Hosen. W 2001 roku zespół odszedł z Atlantic Records. Niedługo po tym, z powodu poważnych kontuzji ramion, z zespołu musiał odejść perkusista Schayer. Zastąpił go Brooks Wackerman, który grał wcześniej w Suicidal Tendencies. Do Bad Religion wrócił również Brett Gurewitz, a grupa do Epitaph Records. Wydany w 2002 „The Process of Belief” jest uważany przez fanów za powrót do dawnego stylu, sprzed przejścia do wytwórni Atlantic. W 2004 r. ukazał się album „The Empire Strikes First”. 9 lipca 2007 w Europie i 10 lipca 2007 w USA ukazała się ostatnia płyta grupy, która nosi tytuł „New Maps of Hell”. W styczniu 2013 roku ukazał się ich ostatni album „The North”.

Polecane

Share This