Big Cyc w książce


2009.11.20

opublikował:

Big Cyc w książce

Książka otwiera serię Biblioteki Polskiego Rocka, sygnowanej przez Narodowe Centrum Kultury. Wstęp do niej napisali Robert Leszczyński i Rafał Bryndal. Do wydawnictwa będzie dołączona płyta CD z piosenkami Big Cyca.

Książka ma formułę „wywiadu – rzeki”, wzbogaconego o mnóstwo niepublikowanych dotąd zdjęć i innych materiałów z prywatnych archiwów członków zespołu. Muzycy Big Cyca opowiadają w niej o swoich muzycznych doświadczeniach, opisując przy tym Polskę od końca lat 80., po czasy obecne. Poprzez bogatą warstwę przypisów, książka przypomina również zmieniające się polskie realia. Całość zawiera mnóstwo anegdot, w których przewija się wiele znanych postaci ze świata szeroko rozumianej kultury, polityki, czy sportu. Wiele z faktów ujawnianych jest w książce po raz pierwszy, a te, które są dobrze znane, zostały wzbogacone o niezbędny do ich zrozumienia kontekst historyczny i społeczny.

Na kartach książki członkowie zespołu mówią o niepowtarzalnej atmosferze, która pomogła ukształtować charakterystyczny styl artystycznej wypowiedzi Big Cyca. Opisują happeningi Pomarańczowej Alternatywy, przygody na trasach koncertowych, incydenty i liczne skandale z udziałem członków zespołu oraz wielu znanych osób. Lista nazwisk pojawiających się w książce przekracza 300. Wydarzenia są relacjonowane „z pierwszej ręki”, przez ich współuczestników, a często również autorów. Wartość tych opisów dodatkowo wzmacniają dziesiątki nieznanych dotąd, i najczęściej nigdy dotąd nie publikowanych zdjęć.

Całość wydawnictwa oprócz książki (ok. 280 stron w wersji full color, atrakcyjnie i dynamicznie złożona) uzupełnia składankowa płyta zespołu Big Cyc. Znajdą się na niej, specjalnie wyselekcjonowane i na potrzeby wydawnictwa ponownie cyfrowo zremasterowane, piosenki o charakterze politycznym.

Autorem książki jest Jarosław Wardawy – dziennikarz, animator kultury i wieloletni przyjaciel zespołu.

Polecane

Share This