Bob Dylan jakiego (może) nie znacie


2010.08.25

opublikował:

Bob Dylan jakiego (może) nie znacie

19 października będzie dniem premiery dwóch cennych – i co ważne: nowych – wydawnictw w dyskografii Boba Dylana. Będą to wydane na 2CD oraz w wersji winylowej (4LP) „The Bootleg Series Volume 9 – The Witmark Demos” oraz przepięknie wydany box „Bob Dylan – The Original Mono Recordings”, na który złoży się aż 9 krążków CD. Ale zacznijmy od początku…

Bob Dylan nie tylko zmienił muzykę. Zmienił też cały muzyczny biznes. Kiedy zaczynał, wokaliści zwykle korzystali z usług profesjonalnych twórców piosenek. W momencie, kiedy kończył nagrwać ostatnie wersje demo z niniejszej kolekcji, określenie ‘wokalista-kompozytor’ wdarło się na dobre do popularnego języka a firmy płytowe rzadko podpisywały się już z kimś, kto sam nie był autorem własnego repertuaru.

Kiedy Dylan podpisał sie z Columbia Records w 1961 roku, miesiąc później zawarł też pierwszy kontrakt publishingowy. Była to pewnego rodzaju asekuracja, bo jeśli nie zrobiłby kariery jako wokalista, zawsze mógłby zostać uznanym kompozytorem czy autorem tekstów. Wkrótce okazało się, że jego piosenki rozsławiły go bardziej, niż jego nagrania.


Autobiografia Dylana – ‘Chronicles’ – rozpoczyna sie w momencie kiedy w biurze swojego publishera, w wieku 21 lat spotyka kogoś, kto obiecuje mu wypromować jego piosenki. Zaraz później nagrywa kilka z nich na magnetofon. The Witmark Demos to kolekcja 47 nagrań młodego Dylana nagranych z myślą o swoim publisherze – i nie tylko. Słuchając tych unikalnych utworów, śledzimy rozwój kompozytorskich zdolności od tradycyjnych folkowych MAN ON THE STREET czy RAMBLIN’ GAMBLIN’ WILLIE, przez zupełnie pierwotną wersję BLOWIN’ IN THE WIND po utwory, które po latach staną się kwintesencjami jego geniuszu: TIMES THEY ARE A-CHANGIN’, MASTERS OF WAR czy niezapomniany MR. TAMBOURINE MAN. Aż trudno uwierzyć, że cała kolekcja obejmuje utwory nagrane zanim Dylan skonczył 24 lata.

Te wersje demo są szkicami utworów, które wkrótce na stałe wejdą do historii muzyki. Nieraz pierwotnie spopularyzowane zostały przez innych: Stevie Wondera („Blowin’ In The Wind”), Judy Collins („Tomorrow Is A Long Time”) czy The Byrds („Mr Tambourine Man”), nieraz zwyczajnie nigdy nieopublikowanych: wśród 15 nieznanych szerszej publiczności utworów znalazły się m.in. tęskny „Ballad For A Friend,” inspirowane walką o prawa obywatelskie „Long Ago, Far Away” i „The Death Of Emmett Till” czy wzruszający „Guess I’m Doing Fine.”

Do płyty dołączona będzie książeczka z dużą ilością mało znanych zdjęć Dylana z początku lat 60-tych i wstęp napisany przez dziennikarza Colina Escotta, znanego wielbiciela muzyki Dylana.

BOB DYLAN: THE ORIGINAL MONO RECORDINGS to box-set zawierający osiem pierwszych albumów Boba Dylana (począwszy od ‘Bob Dylan” z 1962 roku po ‘John Wesley Harding’ z 1968 roku) w wersji w jakiej były oryginalnie słuchane i w jakiej miały być słuchane: monofonicznej. To właśnie ten sposób nagrywania i miksowania materiału był najpopularniejszy na początku kariery Dylana, kiedy format stereo odbierany był jeszcze z podejrzliwością i niepewnością. Również sygnał mono nadawały ówczesne rozgłośnie radiowe, dlatego Rolling Stones, The Beatles czy też Bob Dylan – wszyscy miksowali swoje płyty w systemie mono. Dopiero w późniejszych latach ich nagrania na format stereo przerabiali inżynierowie dźwięku – często bez udziału w tym procesie samych artystów.

Albumy wchodzące w skład boxu BOB DYLAN: THE ORIGINAL MONO RECORDINGS nie dostępne były nigdy wcześniej w formacie mono i nie ukażą się oddzielnie. Wydane zostaną w papierowych opakowaniach, wyprodukowanych z dbałością o najmniejsze szczegóły (grafika, książeczki, imitacje naklejek towarzyszących oryginalnym wydaniom z lat 60-tych), umieszczonych w ekskluzywnym boxie. Do całego wydawnictwa dołączona zostanie 64-stronicowa książeczka z niepublikowanym fotografiami, szczegółowymi informacjami o poszczególnych albumach i odautorski komentarz historyka muzyki rockowej – Greila Marcusa.

Wszystkie te osiem albumów – wraz z kolekcją taśm demo z początków kariery Dylana – to nieocenione kompendium wiedzy o jednym z najważniejszych muzyków naszych czasów.

Disc 1:

1. Man On The Street (Fragment)

2. Hard Times In New York Town

3. Poor Boy Blues

4. Ballad For A Friend

5. Rambling, Gambling Willie

6. Talking Bear Mountain Picnic Massacre Blues

7. Standing On The Highway

8. Man On The Street

9. Blowin’ In The Wind

10. Long Ago, Far Away

11. A Hard Rain’s A-Gonna Fall

12. Tomorrow Is A Long Time

13. The Death of Emmett Till

14. Let Me Die In My Footsteps

15. Ballad Of Hollis Brown

16. Quit Your Low Down Ways

17. Baby, I’m In The Mood For You

18. Bound To Lose, Bound To Win

19. All Over You

20. I’d Hate To Be You On That Dreadful Day

21. Long Time Gone

22. Talkin’ John Birch Paranoid Blues

23. Masters Of War

24. Oxford Town

25. Farewell

Disc 2

1. Don’t Think Twice, It’s All Right

2. Walkin’ Down The Line

3. I Shall Be Free

4. Bob Dylan’s Blues

5. Bob Dylan’s Dream

6. Boots Of Spanish Leather

7. Walls of Red Wing

8. Girl From The North Country

9. Seven Curses

10. Hero Blues

11. Whatcha Gonna Do?

12. Gypsy Lou

13. Ain’t Gonna Grieve

14. John Brown

15. Only A Hobo

16. When The Ship Comes In

17. The Times They Are A-Changin’

18. Paths Of Victory

19. Guess I’m Doing Fine

20. Baby Let Me Follow You Down

21. Mama, You Been On My Mind

22. Mr. Tambourine Man

23. I’ll Keep It With Mine

Albumy wchodzące w skład BOB DYLAN: THE ORIGINAL MONO RECORDINGS:

– Bob Dylan – 1962

– The Freewheelin’ Bob Dylan – 1963

– The Times They Are A-Changin’ – 1964

– Another Side Of Bob Dylan – 1964

– Bringing It All Back Home – 1965

– Highway 61 Revisited – 1965

– Blonde on Blonde – 1966

– John Wesley Harding – 1967

Polecane

Share This