CGM.pl pyta – ZPAV odpowiada


2011.02.25

opublikował:

CGM.pl pyta – ZPAV odpowiada

Kilka dni temu publikując TOP100 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce za styczeń 2011, zwróciliśmy uwagę na bardzo duże rozbieżności między miesięcznymi zestawieniami a „tygodniowymi OLiS`ami”. Zapowiedzieliśmy wysłanie maila z pytaniami do ZPAV – instytucji która publikuje oba zestawienia – z pytaniami, m.in. o te różnice. Oto odpowiedzi, jaki uzyskaliśmy (na pomarańczowo).

Szanowni Państwo,w związku z publikacją „listy TOP100 za styczeń 2011” w imieniu czytelników serwisu CGM.pl proszę o pisemną odpowiedź na poniższe pytania:

– w jaki sposób zbierane są dane prezentowane w tygodniowych zestawieniach OLiS?

Dane są zbierane przez Instytut „Pentor”. Pentor gwarantuje rzetelność danych, a ZPAV nie uczestniczy w procesie ich zbierania. Wiele informacji na ten temat może także Pan znaleźć na stronie ZPAV, w części związanej z listą Olis.

– czy w zestawieniach tych brane pod uwagę są zamówienia sklepów i sieci handlowych czy faktyczna, realna sprzedaż „przy kasie”?

Brana jest pod uwagę jedynie sprzedaż detaliczna.

– czy metodologia zbierania i opracowywania danych w przypadku zestawień miesięcznych jest inna niż w przypadku zestawień tygodniowych; czy w obu przypadkach brane są pod uwagę te same dane?

To dwie zupełnie różne listy. Olis to tygodniowe zestawienie sprzedaży detalicznej, w której liczy się sprzedaż pakietów. Top 100 to lista dystrybucyjna, oparta na danych z raportujących firm, w której liczy się ilość sprzedanych nośników.

– jak wytłumaczyć brak obecności w TOP100 za styczeń br takich pozycji jak: Kult – „MTV Unplugged Kult” czy Star Guard Muffin – „Szanuj”, które były bardzo wysoko notowane we wszystkich tygodniowych zestawieniach na przestrzeni od grudnia 2010 roku do chwili obecnej?

Nie otrzymujemy danych z firm niebędących członkami ZPAV, chyba, że dane płyty są w dystrybucji naszych członków.

– czy w związku z brakiem możliwości publikacji danych ilościowych dotyczących sprzedaży poszczególnych tytułów jest możliwość publikacji udziałów procentowych poszczególnych tytułów w sprzedaży w danym okresie?

Takie dane są widoczne w Top 100. W liście Olis nie jest to możliwe ze względu na warunki porozumienia pomiędzy Pentorem a raportującymi sklepami.

– czy, a jeśli tak, to kiedy na OLiS uwzględniona zostanie sprzedaż legalnych plików w sieci Internet?

ZPAV podjął decyzję o zbudowaniu systemu Top muzyki Digital. Jest on w trakcie realizacji, ale nie będzie mieć związku z listą Olis.


Jednocześnie serdecznie zapraszam przedstawiciela ZPAV do rozmowy na powyższe tematy przed kamerą CGM.pl. Rozmowa taka wydaje się nam najatrakcyjniejszą formą wyjaśnienia wszelkich wątpliwości postawionych w powyższych pytaniach. Będzie nam miło, jeśli zechcecie Państwo przyjąć nasze zaproszenie.

Dziękujemy za zaproszenie, mamy jednak nadzieję, że powyższe wyjaśnienia uznacie Państwo za wystarczające.

A my dziękujemy za odpowiedzi – zrobiło się nieco jaśniej…

Tagi


Polecane

Share This