CGM.pl i TIDAL grają na czarno: Notorious B.I.G. i jego epoka

Share Tweet W playliście m.in. A Tribe Called Quest, Kool


2016.06.11

opublikował:

CGM.pl i TIDAL grają na czarno: Notorious B.I.G. i jego epoka

W playliście m.in. A Tribe Called Quest, Kool G Rap, Jay Z i oczywiście sam Biggie.

Niedawno jeden z naszych czytelników słusznie zauważył, że w Stanach Zjednoczonych hip-hop w przestrzeni publicznej już nikogo nie dziwi. Pisałem kiedyś o tym, jak pewien nowojorski aktywista rozwiesił na ulicach tabliczki z wersami raperów odwołującymi się do poszczególnych miejscówek. Teraz dowiedzieliśmy się, że na Brooklynie stanie pomnik w hołdzie Notoriousowi B.I.G. Wielka rzeźbiona twarz rapera znajduje się już w jednej z tamtejszych galerii. Do tego ostatnio internet obiegła wieść, że w Nowym Jorku pojawi się (kolejny?) mural dedykowany A Tribe Called Quest, a zwłaszcza zmarłemu w tym roku Phife’owi.

Te informacje zainspirowały mnie do stworzenia tej playlisty. Hip-hopowej do bólu. Ba, nowojorskiej do bólu, bo nawet jeśli pojawia się ktoś spoza tego miasta, to albo pochodzi z położonego nieopodal New Jersey (Redman, Craig Mack), albo jest trwale związany ze sceną Wielkiego Jabłka (urodzony w Boston Guru).

Chciałem w ten sposób oddać hołd nie tylko Notoriousowi i Phife’owi, ale w ogóle wszystkim przedstawicielom tamtej epoki. Epoki, co by nie mówić, jeden z najwspanialszych w historii gatunku. W playliście znajdziecie wykonawców, z którymi Biggie i ATCQ się przyjaźnili; tych, z którymi współpracowali; tych, którymi zwyczajnie się jarali. Smacznego.

Polecane