CMJ 2014 – muzyczny maraton czas zacząć


2014.10.19

opublikował:

CMJ 2014 – muzyczny maraton czas zacząć

W dniach 21-25 października w Nowym Jorku odbędzie się kolejna edycja CMJ. 80 klubów, ponad 1400 wykonawców i co najmniej 1200 festiwalowiczów. Dla fana muzyki jest to dość spore wyzwanie, ale też czy można wyobrazić sobie przyjemniejsze?

Muzyczny maraton CMJ funkcjonuje od 34 lat i dla wielu zespołów okazał się pierwszym krokiem do wielkiej kariery. To tutaj w 2004 roku zagrał w mieszczącym raptem 250 osób klubie nieznany wówczas szerzej zespół Arcade Fire. Pięć lat później w line-upie imprezy pojawiła się grupa Mumford & Sons, która przed sobą miała wielki sukces debiutanckiego krążka „Sigh No More”. Na przestrzeni kolejnych edycji podczas CMJ wystąpili m.in. Sigur Ros, Gossip, The National, Mars Volta, Damien Rice, Jason Mraz, Justice czy The Knife.

Obok innego amerykańskiego festiwalu – SXSW, CMJ jest najlepszym sposobem, by empirycznie doświadczyć tego, co nowego i świeżego dzieje się na muzycznej scenie. O ile organizowany w Austin SXSW rozrósł się o jeszcze dwa istotne segmenty (część filmową i „interactive”, koncentrującą się wokół nowoczesnych technologii), o tyle podczas nowojorskiego CMJ od lat chodzi wyłącznie o muzykę. Poza tym, w programie SXSW zawsze pojawi się gwiazda pokroju Lady GaGi czy Snoop Dogga. Zespoły grające na CMJ koncerty na wypełnionych po brzegi stadionach mają dopiero przed sobą.

Kto wystąpi w tym roku? Spośród wykonawców, którzy mają już ugruntowaną pozycję w branży, pojawią się m.in. Cold War Kids i The Kills. Warte polecenia są koncerty Beach Slang, Potty Mouth, Gossling, Milo Greene, White Fence i Meatbodies. A to zaledwie mała próbka atrakcji. Przez kompletny line-up można przebrnąć klikając tutaj

Tagi


Polecane

Share This