Dlaczego Dody nie ma w radiostacjach?


2012.07.10

opublikował:

Dlaczego Dody nie ma w radiostacjach?

Na jednym z autoryzowanych fansite`ów Dody – LikeaDoda.com – pojawił się konkurs na najlepsze uzasadnienie grania artystki w polskich radiostacjach, co, zdaniem przedstawicieli piosenkarki, „prawie w ogóle nie ma miejsca i to mimo Jej licznych sukcesów”.

Poniżej publikujemy zwycięski list. Ponoć przyniósł już pierwsze skutki. Doda wystąpi o 14:00 w radiowej Jedynce w audycji „Muzyczna Jedynka”.


List:

Dlaczego radia powinny grać piosenki Dody?



Jako Fan Artystki o pseudonimie artystycznym Doda odpowiedź na to pytanie znam od zawsze. Doda to niewątpliwie Artystka bardzo kontrowersyjna w swoim stylu bycia, w swoich wypowiedziach, ale też poczynaniach artystycznych. Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą. Nie można jej jednak winić za to jaka jest. Od zawsze była odważna i wygadana. Nigdy nie bała się wyrażać swojego zdania. Na tym właśnie polega jej fenomen. Obserwując jednak stosunek polskich radiostacji do tej Artystki nie można nie zauważyć, że od kilku lat radiowcy bojkotują ją w radiostacjach. Sytuacja ta jest dla mnie i wielu moich znajomych szokująca. Doda jest przecież uważana za jedną z najpopularniejszych wokalistek młodego pokolenia w Polsce. Czemu więc nie może liczyć na wsparcie rozgłośni radiowych? Często słyszę to pytanie i jako Fan Dody nigdy nie mogę na nie odpowiedzieć. Do dnia dzisiejszego zostało już wysłanych mnóstwo wszelkiego rodzaju petycji, listów, próśb o granie piosenek Dody w radio. Niestety bez większego rezultatu. Być może dotychczas zostało wysuniętych zbyt mało argumentów popierających to, aby piosenki Dody powróciły do radiostacji. Nie chcę zastanawiać się nad tym czemu tak się dzieje. Chcę mieć nadzieję, że w najbliższej przyszłości sytuacja ta ulegnie zmianie. Liczę, że argumenty które wysunę w swoim liście pozwolą tzw. „radiowcom” spojrzeć na Dodę z innej perspektywy.



Jak wspomniałem, Doda od lat uważana jest za jedną z najpopularniejszych polskich wokalistek. Na jej koncerty przychodzi od kilku do kilkunastu, a nawet do kilkudziesięciu tysięcy osób. Fakt ten świadczy o tym, że Doda w dalszym ciągu interesuje ludzi swoją twórczością muzyczną. Można temu zaprzeczać, bądź nie. Są ku temu jednak dowody w postaci licznych relacji oraz fotorelacji z koncertów Artystki. Jak podaje portal hej.mielec.pl – koncert Dody PRZYCIĄGNĄŁ około 40 tysięcy osób. Był to absolutny rekord, jeśli chodzi o coroczną imprezę organizowaną przez to miasto. Mielec to nie jedyne miasto, gdzie koncert Dody przyciągnął tłumy. Coraz częściej dochodzą słuchy, że to koncert słynnej Dody pobija rekord w liczbie przybyłych osób na coroczne imprezy organizowane przez inne miasta. Koncerty przyciągają tłumy i o ile w przypadku występów na żywo można mieć cień wątpliwości (złośliwi doszukają się wszystkiego), że ludzie przychodzą Dodę „pooglądać”, a nie posłuchać, sprzedaż ostatniej płyty „7 pokus głównych” mówi sama za siebie. Album pokrył się tzw. „platyną” docierając do 4. miejsca Oficjalnej Listy Sprzedaży płyt w Polsce – „OLiS”. Jest to wielki sukces dla komercyjnego Artysty, którego piosenki żadne radio nie zagrało od ponad 5 lat. Płyta zebrała w głównej mierze pozytywne recenzje zarówno od Fanów jak i krytyków muzycznych. Tygodnik „Wprost” uznał „7 Pokus Głównych” za najlepszy album Dody. Natomiast magazyn „Przekrój” stwierdził, że jest lepsza od ostatniej płyty międzynarodowej gwiazdy, Lady Gagi.



Radiostacje zawsze zgodnie twierdzą, że grają to CO LUDZIE CHCĄ SŁUCHAĆ. Pomimo licznych petycji i dowodów na to, że Doda ma wiele do zaoferowania oraz że ludzie chcą jej słuchać (frekwencja na koncertach, sprzedaż płyty „7 Pokus Głównych”), radiowcy wydają się być nieugięci oraz nie do przekonania, że piosenki Dody powinny powrócić do ramówki danych radiostacji. Być może fakt, że Doda przyciąga tyle osób na koncerty oraz to, że jej płyty sprzedają się znakomicie nie jest wystarczający… Współczesnym wyznacznikiem popularności Artystów komercyjnych na świecie jest ranking tzw. „lajków” na oficjalnych fan page`ach piosenkarzy i piosenkarek. O ile polskie rankingi nie robią takiego wrażenia w liczbach, jak te z profili „światowych gwiazd” to należy zaznaczyć, że według portalu facebook.com Doda to druga najpopularniejsza piosenkarka w Polsce (wyprzedza ją tylko Ewa Farna). Popularność na Facebooku powinna więc być kolejnym przykładem na to, że ludzie chcą Dody słuchać. Kolejnym przykładem na to, że Doda powinna być grana przez radiostacje są wyświetlenia na portalu youtube.com. Doda jako piosenkarka od lat nie schodzi z czołówki najpopularniejszych wokalistów w kraju w oparciu o wyświetlenia. Wszelkiego rodzaju filmiki pochodzące z oficjalnego kanału Dody na YouTube mają łączną liczbę 8471155 wyświetleń. Pragnę zaznaczyć jednak, że są to wyświetlenia tylko z kanału ARTYSTKI. Do tej liczby należy doliczyć wyświetlenia z kanału VEVO oraz wyświetlenia z kanałów innych użytkowników tego portalu.



Kolejnym przykładem jest liczba nagród muzycznych, które Doda zdobyła w swojej całej muzycznej karierze. Według wikipedia.pl Dorota Rabczewska w latach 2007-2012 zdobyła AŻ 54 nagrody muzyczne. Czy są Państwo w stanie wymienić choć jednego wokalistę/wokalistkę z tak dużą liczbą nagród muzycznych? Doda osiągnęła sukces jakiego w Polsce nikt wcześniej nie osiągnął. W tym roku zdobyła dwunastą (!) nagrodę stacji Viva Polska, zapisując się tym samym jako Artystka z największą liczbą nagród Viva Comet na świecie. W 2009 roku zdobyła drugie miejsce w kategorii Najpopularniejszy EUROPEJSKI wykonawca. Wyprzedził ją tylko zespół Manga pochodzący z Turcji. Doda odebrała wtedy gratulacje z rąk takich Artystów jak Katy Perry czy Jay-Z.



Doda swoim stylem bycia oraz swoją muzyką elektryzuje Polaków już od 10 lat. Na wsparcie radiostacji mogła jedynie liczyć na początku swojej kariery. Radia przestały ją grać w momencie wydania pierwszej solowej płyty. Dla mnie i dla wielu osób jest to całkowicie niezrozumiałe. Nie od dziś wiadomo, że Doda to Artystka bardzo kontrowersyjna. Można jej nienawidzić, ale czy warto bojkotować piosenki Artystki, która za każdym razem stara się zrobić „coś więcej”, „coś” czego w Polsce jeszcze nie było? W Stanach Zjednoczonych kontrowersyjne postaci są wspierane przez radia. Nie

sądzę, aby piosenki Dody odstawały poziomem od tego co mają do zaoferowania takie gwiazdy jak: Britney Spears, Lady Gaga czy Rihanna. Zarówno warstwa muzyczna, jak i tekstowa jest na porównywalnym poziomie. Choć ja twierdzę, Doda ma przewagę w warstwie tekstowej. Niemożliwe? A jednak… Wystarczy przetłumaczyć teksty zagranicznych koleżanek po fachu Dody, by wiedzieć że ich teksty to totalny bełkot. Teksty singlowych piosenek Dody owszem są banalne, ale czasami nawet w największej banalności jest ukryta prawda. Nawet prosty (i dla niektórych banalny) tekst piosenki „Nie daj się” ma piękne przesłanie. Mówi o tym, by nie bać się być sobą. Jak to wszystko wygląda w warstwie muzycznej? Przykładowo w piosence „Bad Girls” możemy usłyszeć solówkę gitarową słynnej gitarzystki Michaela Jacksona – Jennifer Batten. Czy którykolwiek polski Artysta może pochwalić się zaszczytem „goszczenia” jednej z najpopularniejszych gitarzystek na świecie w swojej piosence? Raczej nie… Doda zawsze daje z siebie 110 procent.



Liczę na to, że radiowcy przejrzą na oczy. Dostrzegą, że w Polsce mamy taki skarb jak Doda, która zarówno wokalnie, muzycznie, tekstowo, wizerunkowo nie odstaje od Artystek ze Stanów Zjednoczonych. Doda walczyła o swoje marzenia od najmłodszych lat występując w teatrze Buffo u samego Janusza Józefowicza (http://www.youtube.com/watch?v=mDcNxIDcsM4). Pora, by Polska wreszcie ją doceniła. Odmawianie grania piosenek Dody w radio tylko dlatego, że „to Doda”, jest strasznie słabe. Jak wspomniałem, pora docenić Dodę. Piszę to jako Fan, ale jako Fan który potrafi obiektywnie spojrzeć na tę sytuację. Z moich obserwacji (popartymi dowodami) POLACY chcą słuchać Dody. Nie pozwólmy więc, by największy fenomen dwudziestego pierwszego wieku, żywa legenda polskiego show-biznesu, była skazana na kompletnie nieuzasadniony bojkot jej twórczości w radio… Zmieńmy to!



Z poważaniem i wielkimi nadziejami na Dodę „obecną” w radiach,

Kamil Żebryk (wieloletni Fan).

Polecane

Share This