DVD „Live” zespołu Cree

Już w poniedziałek w sklepach


2012.06.17

opublikował:

DVD „Live” zespołu Cree

Już w poniedziałek swoją premierę będzie miało DVD grupy Cree zatytułowane po prostu „Live”. Koncert, z którego pochodzi nagranie, odbył się jesienią ubiegłego roku w Teatrze Śląskim w Katowicach. Wśród gości specjalnych tego dnia na scenie pojawił się m.in. Piotr Kupicha (Feel), a obok doskonale znanych hitów zespół zaprezentował także kompozycje z nowej studyjnej płyty „Diabli nadali”: „Uśmiech losu”, „Cały nasz świat”, „Księżyc, ja i ty”, „Diabeł w butelce””, „Rock & Roll to jest to” oraz „Po spowiedzi”. Bonusowo na wydawnictwie zawarto m.in. wywiady z Sebastianem Riedlem, Sylwestrem Kramkiem i Piotrem Kupichą, a także bootleg „Rockowe zaduszki” z 4.11.11.

Lista utworów:

1. Uśmiech losu

2. Cały nasz świat

3. Księżyc, ja i ty

4. Ballada dla miłości

5. Diabeł w butelce

6. Rock&Roll to jest to

7. Po spowiedzi

8. To co chciałeś

9. Rockowiec

10. Po co więcej mi

11. Parę lat

12. Kramek

 

Dodatkowe materiały wideo:

Live bootleg „Rockowe Zaduszki” 4.11.2011

Wywiad z Sebastianem Riedelem i Sylwestrem Kramkiem

Wywiad z Piotrem Kupichą

 

Zawiera także:

Historia zespołu

Galeria zdjęć

Tapety na pulpit


 

Zespół został założony w 1993 roku w Tychach przez Sebastiana Riedla, syna legendarnego Ryśka Riedla, i Sylwestra Kramka. W tym samym roku zespół zadebiutował w Tychach, a kolejne lata poświęcił na tworzenie i doskonalenie swoich umiejętności. Ogólnopolski debiut Cree odbył się w 1997 roku a pierwszym większym sukcesem było zdobycie Grand Prix VI Olsztyńskich Nocy Bluesowych. Debiutancki album „Cree” ukazał się w 1998 roku. W nagraniu uczestniczył m.in. Paweł Berger z zespołu Dżem.

Lata 2000-2001 to okres znaczących zmian w składzie zespołu. Na stałe do zespołu powrócił Sylwester Kramek, natomiast odszedł Marek Gruszka i Dariusz Sarna, którego zastąpił na gitarze basowej wybitny śląski basista grupy Krzak, Jurek „Kawa” Kawalec. W tym składzie zespół zaczął pracować nad materiałem do kolejnej płyty „Za tych” (2002). Album został bardzo dobrze przyjęty – magazyn „Twój Blues” uznał ją za bluesową płytę roku. W roku 2003 z Cree rozstał się Krzysztof Głuch, co przyczyniło się do zmiany brzmienia zespołu na mocniejsze, gitarowe przy jednoczesnej rezygnacji z klawiszy. Najbardziej bolesną stratą dla zespołu była w 2003 roku śmierć Jurka Kawalca. Nowym basistą w Cree został Lucjan Gryszka, doświadczony muzyk śląskiej sceny. Rok 2004 przyniósł zespołowi kolejne zmiany personalne a jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku było dla zespołu podsumowanie 10-letniej działalności artystycznej.

Z tej okazji zespół wydał płytę pt. „Parę lat”, umieszczając na niej 10 utworów z poprzednich płyt (kilka w innych aranżacjach), w tym jeden nowy pt. „Parę Lat”. Kolejna płyta, „Tacy sami”, ukazała się w grudniu 2007 roku, a 2 lata później wydany został koncertowy album „15 Cree”. Z końcem maja premierę miał nowy studyjny album Sebastiana Riedla i Cree „Diabli Nadali”.

Polecane