Edguy wrócą do Polski


2011.07.04

opublikował:

Edguy wrócą do Polski

Niemieccy powermetalowcy byli gwiazdą ubiegłorocznej edycji Płock Cover Festiwal. Teraz powrócą do Polski – 25 października Tobias Sammet i spółka zagrają w warszawskim Bemowie w klubie Progresja. Informacja taka pojawiła się na stronie lokalu, jednak doniesienia te nie znalazły jeszcze potwierdzenia ze strony zespołu.

Edguy

25 października 2011

otwarcie bram godz. 18:00 (koncert: 19:00)

***

Edguy

Zespół został założony w 1992 roku w niewielkim mieście Fulda przez czwórkę szkolnych przyjaciół. Początkowo grał przede wszystkim covery takich wykonawców jak KISS, AC/DC, Deep Purple czy Iron Maiden, z czasem jednak Edguy zdecydował się na własny repertuar.

Pierwszym wydawnictwem były dwie taśmy demo Evil Minded oraz Children of Steel nagrane w 1994 roku. W tym czasie zespół gorączkowo poszukiwał wydawcy, jednak żadna z osiągalnych wytwórni muzycznych nie była nim zainteresowana. Jeszcze w 1995 roku, własnym nakładem, ukazało się trzecie demo The Savage Poetry, które zresztą 5 lat później zostało wydane pod tym samym tytułem, jednak zagrane zupełnie od początku, z inną okładką oraz inną numeracją utworów.

Pierwszym pełnoprawnym albumem był nagrany w 1997 roku Kingdom of Madness nakładem wytwórni AFM Records, który jednak nie zdobył zbytniego rozgłosu. Kolejnym, tym razem znaczącym krokiem była płyta Vain Glory Opera z której największą chyba sławę uzyskał utwór tytułowy, grany do dziś na każdym koncercie. Theater of Salvation wydany rok później prezentował styl podobny jak jego poprzedniczka. Zrobiła ona wiele zamieszania wokół zespołu, którym już wtedy zaczęło interesować się więcej osób. W lipcu 2001 roku w sklepach pojawił się singel Painting on the Wall zapowiadający album Mandrake. Zdaniem wielu miłośników zespołu, to właśnie ta płyta była prawdziwym przełomem w historii Edguy. W międzyczasie frontman, Tobias Sammet rozpoczął solowy projekt Avantasia, pod której szyldem wydał 3 płyty The Metal Opera (2001), The Metal Opera Part II (2002) oraz „The Scarecrow” (2008) ostatnią z płyt poprzedzały dwie epki „Lost In Space I” oraz „Lost In Space II” wydane tego samego dnia, 16 listopada 2007.

Dwa lata później w 2003 roku wydana została płyta Burning Down the Opera nagrana w czasie koncertu w Paryżu. W tym czasie wygasła umowa z wytwórnią AFM Records, która nie została odnowiona. Jej następcą został Nuclear Blast. Pierwszą płytą wydaną nakładem nowej wytwórni była EP King of Fools, na której zespół zaprezentował nieco nowy styl muzyczny. Lżejsze, bardziej „skoczne” kompozycje stały się znakiem rozpoznawczym Edguy. Sam minialbum zapowiadał kolejne pełne wydawnictwo Hellfire Club (2004). Płyta odniosła duży sukces komercyjny dochodząc na wysokie miejsca na listach przebojów. W tym samym roku ukazał się jeszcze singel promujący Hellfire Club: Lavatory Love Machine. W grudniu 2004 ukazała, po raz ostatni już z AFM Records kompilacja Hall of Flames, na której znalazło się 21 utworów w tym 2, które wcześniej nie trafiły na żadne z oficjalnych płyt.

6 września 2005, pojawiły się dwa nowe wydawnictwa, w tym pierwsze oficjalne DVD Superheroes oraz EP pod takim samym tytułem. Promowały one album Rocket Ride (2006). Tutaj po raz kolejny Edguy zmienił styl grania na określany przez niektórych nawet Pop-Rockiem. Rocket Ride to także kolejny komercyjny sukces, a sama płyta doszła na 8 miejsce w oficjalnych listach w Niemczech oraz Szwecji.

Najnowsze dzieło Edguy „Tinnitus Sanctus” zostało wydane 14 listopada 2008. Na sierpień br. zaplanowana jest premiera nowego albumu – „Age Of The Joker”.

(źródło: Wikipedia)

Tagi


Polecane

Share This