Erykah Badu dostrzega dobro w Hitlerze


2018.01.25

opublikował:

Erykah Badu dostrzega dobro w Hitlerze

foto: Paul R. Giunta

Bogini neo soulu Erykah Badu rzadko udziela wywiadów, ale kiedy już to robi, jej wypowiedzi odbijają się szerokim echem. Badu wygłosiła kilka kontrowersyjnych stwierdzeń w wywiadzie dla „New York Magazine”. Oburzenie wywołały komentarze artystki dotyczące Adolfa Hitlera. – Jestem humanistką, widzę dobro w każdym. Widziałam coś dobrego w Hitlerze, był wspaniałym malarzem – mówiła o nazistowskim zbrodniarzu Badu. Po chwili artystka przyznała jednak, że trochę się zapędziła oceniając tak łaskawie talent artystyczny Hitlera. – Ok, był okropny – przyznała Badu.

Kontynuując artystka określiła Hitlera jako „biedaka”: – Miał okropne dzieciństwo. Kiedy patrzę na swoją córkę, Mars, wyobrażam sobie ją w cudzym domu, źle traktowaną i jakie mogłoby to przynieść skutki. Broniąc swojego stanowiska, Erykah stwierdziła: – Muszę być uczciwa. Wiem, że czasem nie mam najpopularniejszej opinii. Ale dlaczego nie mogę tego powiedzieć? Bo zrobił to, co zrobił?.

Następnie artystka zwróciła się do zaskoczonego jej opinią dziennikarza. – Rozumiem twoje stanowisko – po co ryzykować rozpalanie nienawiści? Mam platformę, ale nigdy nie chciałabym zranić ludzi. Nie chciałabym nawet, aby grupa jakiś białych ludzi, którzy wierzą, że konfederacka flaga jest czymś godnym ocalenia, czuła się źle z mego powodu. Nie tak działam – zadeklarowała.

Opinie dotyczące Hitlera nie były jedynymi zaskakującymi stanowiskami przekazanymi przez Erykę w artykule. Badu przyznała się między innymi do słuchania XXXTentaciona, którzy przebywa obecnie w więzieniu z licznymi zarzutami karnymi. Dziennikarz zapytał więc, jak Badu separuje kontrowersyjnych artystów od ich twórczości? – Musiałabym mocno to przemyśleć i poznać fakty w każdej z tych sytuacji, zanim wydam sąd. Ponieważ uwielbiam Billa Cosby’ego i to, co zrobił dla świata. Ale jeśli jest chory, czemu miałabym być na niego wściekła? Żal mi ludzi, których skrzywdził, ale chorzy ludzie potrafią czynić zło – zranieni ludzie ranią innych. Możecie mnie ukrzyżować za to, co mówię, ale być może chcę sprawiedliwej miary.

Kilka godzin później Erykah ogłosiła na Twitterze wydanie nowego mixtape’u „o północy”, który jednak do tej pory się nie ukazał. Jej ostatnim wydawnictwem jest mixtape „But You Caint Use My Phone” z 2015 r.

Polecane

Share This