Europe pomogą pobić Gitarowy Rekord


2012.01.20

opublikował:

Europe pomogą pobić Gitarowy Rekord

1. i 2. maja we Wrocławiu odbędzie się jubileuszowa 10-ta edycja Gitarowego Rekordu Guinnessa. Już dziś zaczynamy finałowe odliczanie do startu imprezy wspólnie z twórcami nieśmiertelnego hitu „The Final Countdown“ – zespołem Europe!

Każdego roku Gitarowy Rekord Guinnessa, odbywający się w ramach Thanks Jimi Festival, gromadzi na wrocławskim Rynku tysiące gitarzystów i dziesiątki tysięcy fanów imprezy, a próbę bicia Rekordu Guinnessa we wspólnym graniu na gitarze „Hey Joe“ Jimiego Hendrixa oglądają widzowie najważniejszych telewizji na całym świecie. Od 2 lat uczestnicy Festiwalu próbują pobić swój rekord z 2009 roku, w którym uczestniczyło 6346 gitarzystów. Rok później „Hey Joe“ wykonało 4597 osób, a w 2011 r. zagrało wspólnie 5601 gitar.

Gitarowe święto potrwa w tym roku aż dwa dni – tradycyjne już bicie Rekordu Guinnessa odbędzie się 1 maja na wrocławskim rynku, a koncerty towarzyszące 1. i 2. maja na Wyspie Słodowej.

„Gitarowy Rekord Guinnessa to nie tylko święto gitarzystów. To wydarzenie, w którym biorą udział seniorzy, młodzież, dzieci, biznesmeni, nauczyciele, całe rodziny… – słowem: ci wszyscy, którzy chcą włączyć się do imprezy i poczuć jej niesamowitego ducha“ – mówi Leszek Cichoński, pomysłodawca Rekordu.

Nie trzeba być wirtuozem muzycznym, żeby pojawić się na wrocławskim Rynku z gitarą. Wystarczy instrument i dobra energia. A tej na pewno nie zabraknie, ponieważ gwiazdą Gitarowego Rekordu Guinnessa będzie w tym roku zespół Europe. Grupa powstała w 1979 roku i zyskała światową sławę dzięki takim hitom jak: kultowe już „The Final Countdown“ czy rockowa ballada „Carrie“. W 1992 r. zespół zawiesił działalność i wznowił ją w 2003 r. Rok poźniej wydali album „Start from the Dark“, z którego pochodzi m.in. singiel „Hero“. Ich ostatnia płyta „Last Look at Eden”, wydana w 2009 r., zyskała wiele pięciogwiazdkowych recenzji na całym świecie, a UK’s Classic Rock Magazine nominował ją do nagrody “Najlepszy album roku”.

Drugiego dnia Thanks Jimi Festival wystąpi m.in. Marcus Miller, światowej sławy gitarzysta basowy, znany ze współpracy z takimi artystami, jak: Miles Davis, Aretha Franklin czy Luther Vandross.

Polecane

Share This