Europe w czerwcu w Warszawie


2010.02.09

opublikował:

Europe w czerwcu w Warszawie

Legendarny szwedzki zespół EUROPE wystąpi 19 czerwca podczas Wianków nad Wisłą w Warszawie. Publiczność z pewnością usłyszy największy przebój „The Final Countdown” tuż przed odpaleniem wielkiego pokazu pirotechniczego!

Formacja Europe powstała w 1979 roku i do 1983 roku nosiła nazwę Force. Grupę założyli przyjaciele Joey Tempest – wokalista i lider zespołu oraz John Norum – gitarzysta.  W pierwszym składzie towarzyszyli im również Peter Olsson, na gitarze basowej  oraz Tony Reno na perkusji.

W 1983 roku, zespół wygrał konkurs młodych talentów i otrzymał szansę na nagranie swojej debiutanckiej płyty „Europe”. W roku 1986 nastąpił wielki przełom w karierze Europe – trzeci album –  „The Final Countdown” zapewnił formacji światową sławę. Singiel z utworem o tym samym tytule rozszedł się w ponad 8 milionach egzemplarzy.

W 1992 Europe zawiesił swoją działalność, aby spotkać się ponownie 11 lat później i reaktywować zespół. Muzycy spotkali się po latach w składzie w jakim grali od 1984 roku: Joey Tempest – śpiew, John Norum – gitara, John Levén – gitara basowa, Mic Michaeli – instrumenty klawiszowe, Ian Haugland – perkusja. Do starego składu zabrakło jedynie gitarzysty Kee Marcello.

Efektem spotkania po latach okazał się szósty album zespołu „Start From The Dark” wydany w 2004 roku entuzjastycznie przyjęty przez wiernych fanów oraz krytyków. Muzycy powrócili do korzeni z czasów przed „The Final Countdown”, a ich kolejny album „Secret Society” był jeszcze bardziej hard rockowy niż poprzedni.

Europe to dzisiaj dojrzały rockowy zespół. Teksty ich piosenek również zmieniły swój charakter – są znacznie bardziej osobiste i refleksyjne. Warto przytoczyć przykład singla „Always the Pretenders” promującego album „Secret Society”, który został zainspirowany tragicznymi wydarzeniami 11 września 2001 roku.

Najnowszy album Europe – „Last Look at Eden” pojawił się na rynku w sierpniu 2009 i zebrał mnóstwo pozytywnych opinii. Obecnie trwa jego trasa koncertowa po Europie i Azji.

Muzycy zgodnie mówią o nim „najlepszy rockowy album dekady”. Czy to prawda? Będziemy mieli okazję przekonać się na żywo 19 czerwca 2010 w Warszawie podczas Wianków nad Wisłą.

Będzie to druga wizyta w Polsce. Ostatnio Europe koncertował w naszym kraju w 1992 roku. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Tagi


Polecane

Share This