Ewa Demarczyk nie żyje


2020.08.15

opublikował:

Ewa Demarczyk nie żyje

fot. mat. pras.

W wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek, laureatka I Krajowego Festiwalu Piosenki w Opolu. Informację o śmierci artystki podało w sobotnie przedpołudnie Polskie Radio.

Ewa Demarczyk nie żyje. Prawdziwa PIOSENKARKA. Jej twórczość była zawsze obecna w moim życiu. Inspirowałam się nią w performansie ZDROWIE KOBIETY, który pokazywałam w Domu Mody Limanka, w SZMERACH W SERCU śpiewam fragmenty TAKIEGO PEJZAŻU, w naszym nowym filmie pojawia się postać-wariacja i fiksacja Ewą Demarczyk (foto), a jak robiłam ostatnio tatuaż @first_tattoos_ to śpiewałam mu Grande Valse Brillante. Totalna była ta laska. Polecam książkę „CZARNY ANIOŁ. Opowieść o Ewie Demarczyk”. Ewa forever – czytamy na profilu Siksy.

Ewa Demarczyk nie żyje. Prawdziwa PIOSENKARKA. Jej twórczość była zawsze obecna w moim życiu. Inspirowałam się nią w…

Opublikowany przez SIKSA Sobota, 15 sierpnia 2020

Ewa Demarczyk debiutowała na początku lat 60. w kabarecie Cyrulik, z którego szybko trafiła do Piwnicy pod Baranami. W 1963 roku zdobyła II nagrodę na I KFPP w Opolu, gdzie wykonała „Czarne anioły”, „Karuzelę z madonnami” oraz „Taki pejzaż”. W tym samym roku ukazał się jej pierwszy singiel, ale na debiutancki album „Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego” słuchacze musieli poczekać aż do 1967 roku.

Artystka zyskała ogromną popularność nie tylko w Polsce, ale też w ZSRR. Ewa Demarczyk miała na koncie występy na najważniejszych scenach świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku czy w paryskiej Olympii. Ostatni raz Ewa Demarczyk wystąpiła 8 listopada 1999 r. w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Później wycofała się z życia publicznego. Artystka ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagród, wyróżnień i odznaczeń, wśród których znajdują się m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Fryderyk i Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Polecane


Share This