Festiwal „Młodzi i Film” i… dobra polska muzyka


2009.06.12

opublikował:

Festiwal „Młodzi i Film” i… dobra polska muzyka

Program imprez muzycznych towarzyszących zbliżającemu się 28. Koszalińskiemu Festiwalowi Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” jest bardzo interesujący. Prawie codziennie organizatorzy zapraszają na aż trzy koncerty młodych polskich artystów i artystów jazzowych. Oto szczegóły:

Plenerowa scena muzycznaKoncerty w ogródku przy klubie festiwalowym Rezerwat.

Początek po ostatnim seansie konkursowym, po godzinie 21.

Na wszystkie imprezy wstęp wolny.

16 czerwca

Wieczór muzyczny TVP Kultura

Impreza taneczna połączona z elementami video-art, przygotowana przez grupę VJ-ów Antistatic Family i Piotra Bejnara. Będą się oni bawić się motywami muzycznymi i fragmentami zapomnianych polskich fabuł i dokumentów z archiwum Filmoteki Narodowej, która jest współorganizatorem wieczoru. Zapowiadają zupełnie nowe spojrzenie na archiwalne produkcje z czasów socrealizmu.

17 czerwca

Masala

Porozumienie ponad podziałami religijnymi, kulturalnymi i cywilizacyjnymi – tak brzmi motto kolektywu muzycznego Masala. Zespół wydał trzy płyty: „Masala” (2004), „Across the Wilderness” (2005) i „Obywatele IV Świata” (2007). Koncerty Masali to połączenie brzmień dub`owych, energii elektro, dancehallu i drum`nbassu. To także zderzenie śpiewów gardłowych i tradycyjnych instrumentów (orientalne bębny) z miejską poezją rymowaną, bitmaszyną, beatbox`em, turntablismem i nowoczesnymi brzmieniami syntezatorów. W składzie Masali są: Praczas (elektronika), Duże Pe (MC`ing), DJ Spox (turntablism), Danielsen (darabuka, bendir, tabla, śpiewy gardłowe) i Bart (sarangi, kemencze, śpiewy gardłowe).

Afrokolektyw

Afro Kolektyw jest jednym z nielicznych w Polsce zespołów grających hip hop organiczny (tj. bez użycia sampli). Łącząc funk, jazz, niezależny rock i elektronikę z pełnymi czarnego humoru tekstami i widowiskowym zachowaniem na koncertach, Afro Kolektyw pozostaje jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem na polskiej scenie muzycznej. Zespół istnieje 14 lat. Zadebiutował w 2001 roku „Płytą Pilśniową”. Pięć lat później ukazał się krążek „Czarno widzę” zawierający 50 minut żywiołowego hip hopu, przyprawionego jazzem, funkiem, disco i r’n’b. W listopadzie 2008 nakładem agencji fonograficznej Polskiego Radia ukazał się trzeci album Afrokolektywu, „Połącz kropki”.

18 czerwca

Muchy

Poznańska grupa, której liderem jest Michałem Wiraszko. Kojarzona z chwytliwymi piosenkami, poetyckimi tekstami, inspiracje czerpanie z najlepszej rock`n`rollowej tradycji. Muchy znane są z żywiołowych koncertów.

Pierwszym oficjalnym singlem grupy zostało „Miasto doznań”. Po niemalże dwóch latach, w 2007 roku, wydali pełnowymiarowy debiutu „Terroromans”

Sandaless

Zespół istnieje od 1997 roku. Obecny skład kapeli ukształtował się trzy lata temu: Krzysztof Laszkowski – wokal i gitara, Rafał Poniatowski – gitara solowa, Rafał Lemieszko – bas, Piotr Mikulski – perkusja.

Sandaless zabłysnęli efektowną kombinacją reggae i ostrych rockowych, gitarowych brzmień. Ostatnio pokazali się szerszej publiczności wykonaniem utworu „Przetrwamy” Wojciecha Młynarskiego na Opolskich Debiutach 2008. Zespół wydaje właśnie swój pierwszy duży album.

19 czerwca

Bauagan Mistrzów

Bauagan Mistrzów został założony przez kontrabasistę Norbulla i początkowo istniał jako projekt skupiający zaprzyjaźnionych muzyków ceniących improwizacje w klimatach jazzu, muzyki klubowej, ragga i hip-hopu. Połączenie żywych instrumentów z gramofonami, podszyte wokalami powstało trzy lata temu w jednym z warszawskich klubów. Zarówno muzycznie jak i wokalnie „bauaganiarze” ciągle improwizują, bawiąc się dźwiękiem i żywą muzyką. Na ich koncertach zdarza się, ze utwory budowane na podstawie zaaranżowanych kompozycji rozrastają się do 30 minutowych transowych tworów. Bauagan gra obecnie w składzie: Norbullo – kontrabas, MadMajk – wokal, gitara, Szupla – elektronika, instrumenty perkusyjne, Rufuzz – perkusja, Loko – saksofon.

Kawałek Kulki

Ich debiutancki album ukazał się w listopadzie 2007 roku i zebrał bardzo pozytywne recenzje. Muzyka grupy jest na tyle oryginalna, porównywana z utworami Pogodno, głównie w zakresie ekspresji, spontaniczności i kontaktu z publicznością. Zespół tworzą: Magdalena „Karotka” Turłaj – skrzypce bezprogowe, śpiew Macio Parada – gitara basowa, Jacek Szmytkowski – perkusja Błażek Król – gitara eklektyczna, śpiew.

20 czerwca – zakończenie

Smolik

Płyty Smolika to połączenie subtelnej elektroniki z bardzo przestrzennymi, akustycznymi brzmieniami, żywą orkiestrą smyczkową i niezwykle zaaranżowanymi melodiami. Spotkały się z bardzo przychylnym odbiorem publiczności, recenzentów i całej branży muzycznej.

Smolik to również jeden najbardziej uznanych producentów muzycznych w Polsce. Współpracował z Katarzyną Nosowską, Robertem Gawlińskim, Krzysztofem Krawczykiem, Marylą Rodowicz, Marią Peszek, Myslovitz i Ścianką i Miką Urbaniak. Smolik z powodzeniem produkuje też muzykę do filmów, spektakli teatralnych i telewizji. Jest laureatem nagród: Paszport Polityki, Fryderyk i Kreatura za kompozycje reklamowe.

Klub Rezerwat

Po każdej z plenerowych imprez muzycznych zacznie się koncert jazzowy w festiwalowym klubie Rezerwat. Klub mieści się w festiwalowym Kinie Kryterium i jest czynny codziennie do późnych godzin nocnych. Nazwa klubu pochodzi od filmu „Rezerwat” Łukasza Palkowskiego, nagrodzonego na festiwalu dwa lata temu.

16 czerwca

Maciej Grzywacz Quartet

-Maciek Grzywacz – gitara, Maciej Obara – saksofon, Michał Barański – kontrabas, Łukasz Żyta – perkusja Nieco postpopowe kompozycje w nowoczesny sposób wykorzystują możliwości brzmieniowe jazzowego kwartetu z udziałem gitary i saksofonu. To także rozpoznawalny, indywidualny styl Macieja Grzywacza. Nowa płyta jest już trzecim projektem autorskim tego gitarzysty . Kompozycje Maćka zostały napisane pod ten konkretny skład kwartetu ze szczególnym uwzględnieniem grającego w nim na saksofonie Macieja Obary. Album „Fourth Dimension” prawie w całości zabrzmi podczas czerwcowego koncertu zespołu w Klubie MiF “Rezerwat”.Maciej Grzywacz ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie i w Monachium. Na swoim koncie oprócz płyta autorskich ,ma dwie nominowane do „Fryderyków” płyty zespołu 0-58.oraz udział w nagraniach i koncertach ze Zbigniewem Namysłowskim, Jakobem Dinesenem, Adamam Pierończykiem, Piotrem Lemańczykiem , Jackiem Kochanem oraz Wojciechem Staroniewiczem.

17 czerwca

Mfa Kera & Mike Russell – ” BLACK HERITAGE” – (Kera, Russell, Wrombel, Grabowy, Levandek)

Black Heritage Orchester to formacja, w której obok Mika Russella pojawi się m.in. znana czarnoskóra wokalistka Mfa Kera. Grają muzykę etniczną i afrykańską, z elementami bluesa, salsy, gospel, reggae, jazzu, funky czy rapu. Mfa Kera jest Kreolką. Pierwsze kroki stawiała wśród najlepszych, jak Mickey Barkey, John Lee Hooker czy Milton Buckner. W filmie „The Adventure Of Jazz” śpiewała w otoczeniu takich sław, jak Duke Ellington, Louis Armstrong i George Benson.

18 czerwca

Artur Dutkiewicz Trio -„Niemen”

Artur Dutkiewicz, uznany polski pianista jazzowy, od kilku lat wykonuje na koncertach kilka utworów z repertuaru Czesława Niemena, które cieszą się zainteresowaniem wielbicieli talentu Niemena i fanów jazzu. Dutkiewicz nagrał nawet płytę „NIEMEN IMPROWIZACJE” z jazzowymi interpretacjami piosenek Czesława Niemena. W nagraniu, oprócz Artura Dutkiewicza, udział wzięli:- Sebastian Frankiewicz – jeden z najzdolniejszych perkusistów młodego pokolenia jazzowego oraz Darek Oleś Oleszkiewicz – zaliczany do światowej czołówki polski kontrabasista jazzowy mieszkający w USA.

W Koszalinie Darka zastąpi Paweł Puszczało

19 czerwca

Michał Wierba & Piotr Schmidt Quintet

Grupa istnieje od 3 lat, najpierw pod nazwą The Fellows Quintet, później pod Michał Wierba & Piotr Schmidt Quintet. Zespół składa się głównie z absolwentów Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. W jej skład wchodzą młodzi muzycy: Piotr Schmidt, Michał Wierba, Marcin Kaletka, Andrzej Święs i Sebastian Kuchczyński.

 

28. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 16-20 czerwca 2009 roku. Zaprezentuje dwa konkursy polskich debiutów: pełnometrażowych fabuł i krótkometrażowych filmów fabularnych, animowanych i dokumentalnych. Po każdym pokazie odbywają się słynne dyskusje „Szczerość za szczerość” prowadzone przez młodych krytyków. Od lat 70-tych Koszalin to pierwsze miejsce konfrontacji debiutów i ich twórców z publicznością.

Festiwal został nominowany do obu edycji nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Polecane

Share This