Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku


2009.08.14

opublikował:

Festiwal Solidarity of Arts w Gdańsku

Festiwal „Solidarity of Arts” to nowa propozycja samorządu i miasta Gdańska wspierana przez Europejskie Centrum Solidarności. Impreza zastąpi „Festiwal Gwiazd”, który po trzech gdańskich edycjach wraca do macierzystych Międzyzdrojów.

„Chcemy stworzyć w Gdańsku cykliczny festiwal prezentujący sztukę wysoką, który będzie znany nie tylko w Polsce, ale też za granicą. Jego nazwa ma wskazywać na wolnościowe tradycje, z których idea tego projektu wyrasta, ale też na międzynarodowy charakter tego zdarzenia. Ma odwoływać się do uniwersalnego sensu sztuki ponad politycznymi, etnicznymi, religijnymi granicami i podziałami” – deklarują organizatorzy Festiwalu.


Większość wydarzeń jego pierwszej edycji będzie bezpośrednio związana z 70. Rocznicą wybuchu drugiej wojny światowej. Trzeba przyznać, że program Festiwalu „Solidarity of Arts” jest bardzo bogaty i różnorodny. Do najciekawszych jego wydarzeń należy na pewno koncert plenerowy „Dziwny jest ten świat – Przestrzeń wolności”, który odbędzie się 22 sierpnia na gdańskim Targu Węglowym. Wystąpią: lider formacji „Klaus Mitffoch” – Lech Janerka, jeden z najpopularniejszych polskich zespołów – ” Myslovitz”, „Fully Fullwood’s Tosh meets Marley” – wspólny projekt muzyków Boba Marleya i Petera Tosha, legendarna „diva punk – rocka” – Nina Hagen, oraz charyzmatyczny frontman „Deep Purple” – Ian Gillan wspomagany przez Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Nie zabraknie również premier filmowych. 28 Sierpnia w Kinie „Neptun” zostanie pokazany kontrowersyjny film „Yodok Stories” Andrzeja Fidyka, a 31 Sierpnia głośny obraz „Dzieci Ireny Sendlerowej” w reżyserii Johna Kenta Harrisona. 1 Września, w dniu obchodów 70. Rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 20. Rocznicy upadku komunizmu w Europie Środkowej jeden z największych dyrygentów wszechczasów Sir Neville Mariner oraz Anna Samuil, John Daszak i Artur Ruciński w towarzystwie The Choir of New College Oxford, Państwowego Chóru Filharmonii w Mińsku i Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wykonają „Requiem wojenne” autorstwa Benjamina Brittena.

Ostatnim spektakularnym wydarzeniem Festiwalu będzie koncert światowej sławy brytyjskiego kompozytora muzyki filmowej – Michaela Nymana z towarzyszeniem polskich mistrzów akordeonu – „Motion Trio”. Koncert odbędzie się 3 Września w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a gościem specjalnym ma być jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych – Leszek Możdżer.

 

Polecane

Share This