„Gdyby The Beatles istniało, to grałoby właśnie tak…”

Siedem koncertów Electric Light Orchestra w Polsce


2009.10.08

opublikował:

„Gdyby The Beatles istniało, to grałoby właśnie tak…”

Kiedyś John Lennon powiedział o nich, że gdyby The Beatles nadal istniało, to pewnie grałoby taką właśnie muzykę. Było to na początku lat 80’, a od tego czasu ELO przebyło długą drogę, umocniło swoją pozycję i wywalczyło należną sobie pozycje w podręcznikach do historii muzyki rockowej, rozrywkowej (jeśli taki podręczniki są) i… poważnej (takie są na pewno).

Po pompatycznym wstępie czas na dobrą wiadomość: niezwykły symfoniczny projekt – legendarne ELO w towarzystwie polskiej orkiestry symfonicznej, po sukcesie ubiegłorocznej trasy, już w listopadzie ponownie odwiedzi nasz kraj.

Trzydzieści pięć lat na muzycznej scenie, a ich utwory wciąż porywają doskonałym połączeniem symfonicznych dźwięków i rockowej mocy. ELO to zespół ponadczasowy, który swoją muzyką utwierdza nas w przekonaniu, że jest ona wieczna, a oryginalne brzmienie na dobre zagościło na rockowej scenie.

Podczas listopadowej trasy będziemy mogli usłyszeć największe przeboje grupy, m.in. Evil Woman, Mr. Blue Sky, Do Ya, Don’t Bring Me Down, Xanadu oraz wiele innych z dorobku ELO. Aby zagwarantować publiczności jeszcze więcej muzycznych doznań i więcej energii na scenie zespół wystąpi w towarzystwie orkiestry symfonicznej. Co może wyniknąć z takiej współpracy? Odpowiedź usłyszycie już w listopadzie!

Zainteresowania muzyczne założycieli Electric Light Orchestra już od samego początku zdradza nazwa, jak i symfoniczny skład zespołu. ELO powstało w 1971 roku i miało być eksperymentalną kapelą rockowo-symfoniczną, specjalizującą się w komponowaniu utworów, z wykorzystaniem klasycznych elementów brzmienia orkiestry, a stało się ikoną swoich czasów. Wydany dwa miesiące po powstaniu grupy krążek „The Electric Light Orchestra” swoją oryginalnością wzbudzał zachwyt nie tylko wśród sympatyków standardowego rocka. Singel „10538 Overture” plasował się przez dłuższy czas na najwyższych miejscach brytyjskiej listy przebojów.

Schyłek lat siedemdziesiątych to okres świetności ELO. Trzeci krążek Eldorado, A Symphony, do nagrania którego został zaproszony chór, cieszył się wielką popularnością po obu stronach oceanu. Singiel Can`t Get It Out Of My Head pojawił się na amerykańskich listach przebojów, a zespół odebrał pierwszą w swojej historii złotą płytę. Pojawiają się następne nagrania, kolejne nagrody i wyróżnienia. Przychodzi czas na spektakularną dziewięciomiesięczną trasę koncertową. ELO zapełnia po brzegi ogromne areny stadionów w Cleveland, czy Wembley. Ich występy są aranżowane z wielką pompą i przepychem. Za album z 1979 Discovery, w którym odnajdziemy wpływy mody disco, ELO otrzymuje upragnioną multi – platynę.

Historia Electric Light Orchestra to tak naprawdę historia dwóch zespołów. W połowie lat 80-tych grupa podzieliła się na ELO i ELO Part II. W ciągu całej kariery nagrali 12 studyjnych albumów, za które otrzymali dziewięć złotych, platynowych i multiplatynowych płyt.

Obecnie artyści występują pod nazwą Electric Light Orchestra The Former Members. W skład grupy wchodzą Mike Kamiński i Louis Clark, którzy występowali zarówno w ELO jak i ELO Part II oraz Eric Troyer, Philip Bates i Gordon Townsend – mający swój duży udział w osiągnięciach ELO Part II.  Od kwietnia tego roku z grupą występuje również basista Glen Burtnik, który zastąpił zmarłego na początku 2009 roku Kelly’ego Groucutt’a.

Electric Light Orchestra to zespół ponadczasowy, który swoją muzyką utwierdza nas w przekonaniu, że jest ona wieczna. Kolejne trendy muzyczne nie przeszkodziły ELO w tym, by cieszyć się ogromnym powodzeniem, także wśród młodego pokolenia. Ich „elektryczna” twórczość doskonale scaliła pop, rock i muzykę poważną, dzięki czemu zespół na trwale zapisał się na kartach historii muzycznego świata.

23 listopada 2009 – Poznań, Hala Arena

24 listopada 2009 – Gdynia, Hala Sportowo – Widowiskowa

25 listopada 2009 – Szczecin, Hala MTS

26 listopada 2009 – Bydgoszcz, Hala Łuczniczka

29 listopada 2009 – Kraków, Auditorium Maximum

30 listopada 2009 – Warszawa, Sala Kongresowa

1 grudnia 2009 – Łódź, Hala MOSiR

Polecane