Gogol Bordello na dwóch koncertach w Polsce


2009.12.07

opublikował:

Gogol Bordello na dwóch koncertach w Polsce

Formacja Eugene`a Hütza, odtwórcy głównej roli w głośnym debiucie reżyserskim Madonny „Mądrość i seks”, to zespół oferujący doskonałą mieszankę ognistego punk rocka oraz muzyki cygańskiej. Gogol Bordello zagrają we wtorek 8 grudnia w warszawskiej Stodole (wejście do klubu od 18:30, start imprezy o 20:00) oraz dzień później w krakowskiej Rotundzie. Przypomnijmy, że podczas warszawskiego koncertu obok Gogol Bordello zagrają także grupy The Sounds oraz Matt And Kim.

Dziennikarze muzyczni uznają Gogol Bordello za nieco bardziej teatralną, cygańską odpowiedź na The Pogues! Inni dodają, że w bogatym instrumentarium Gogol Bordello (saksofon, akordeon, skrzypce, perkusja) słychać różnorodne wpływy od … Beli Bartoka po … Sonic Youth. Muzyka Gogol Bordello jest, jak widać, niezwykle eklektyczna – po ich koncertach można spodziewać się absolutnie wszystkiego.

Liderem założonej w 1999 roku formacji jest pochodzący z Ukrainy Eugene Hütz, który oprócz muzykowania zajmuje się także aktorstwem – poza rolą w obrazie Madonny znany jest także z występu w ekranizacji popularnej książki „Wszystko jest iluminacją”. Muzyka formacji zainspirowana jest cygańskim folkiem, co pozostaje w związku z podstawowym składem grupy, w którym grają imigranci z Europy Wschodniej. W związku z folkowymi inklinacjami Gogol Bordello to doskonała propozycja dla wszystkich, których wiele lat lat temu uwiódł Goran Bregović. Oczywiście dźwięki generowane przez orkiestrę Gogol są jeszcze bardziej żywiołowe niż muzyka Bregovicia jednak korzenie artystów są bez wątpienia wspólne.

Pierwszy singiel Gogol Bordello ukazał się w roku 1999, od tamtego czasu ukazały się cztery płyty. Od 2005 formacja nagrywa dla uznanej wytwórni SideOneDummy Records. Za najlepszy krążek – najpełniej oddający żywiołowy charakter muzycznego oblicza Gogol Bordello – uznawany jest album „Super Taranta!” (2007). W 2010 roku ukaże się nowy album Gogol Bordello – piosenek z tego krążka można przedpremierowo spodziewać się podczas polskich koncertów.

Polecane

Share This