Great September rośnie w siłę. Oto 19 kolejnych artystów, którzy wystąpią na festiwalu

Nowy festiwal Artura Rojka już we wrześniu.


2022.05.06

opublikował:

Great September rośnie w siłę. Oto 19 kolejnych artystów, którzy wystąpią na festiwalu

fot. mat. pras.

Przez trzy wrześniowe dni i wieczory miasto Łódź, gospodarz wydarzenia, wypełni się muzyką autorstwa polskich zespołów, a jego ulicami przemykać będą najważniejsi przedstawiciele rodzimej sceny i branży. Pora by przedstawić kolejnych artystów, którzy zasilą skład Great September Showcase Festival & Conference.

Nową partię ogłoszeń otwiera świeżo upieczony laureat Fryderyków, Ralph Kaminski, który na Great September wystąpi ze swoim zespołem – My Best Band In The World. Jeden z najciekawszych, najbardziej wyrazistych i najwszechstronniejszych polskich artystów ostatnich lat. Jego albumowe i sceniczne kreacje są rzeczą niespotykaną na rodzimej scenie. Dokładając do tego znakomity poziom występów na żywo, otrzymujemy czołową postać funkcjonującą na styku popu i alternatywy, ambitnego mainstreamu ze zgrabnie wkomponowanym w całość, wysmakowanym i niewymuszonym artyzmem.

Rubens – wcześniej kompozytor, gitarzysta oraz producent współpracujący z innymi wykonawcami, dziś artysta solowy, którego retro-rockowa EPka „Wynoszę się” jest jak intymne wyznania, podane w gitarowych kompozycjach. Dużo słodyczy, ale i gorzkiego posmaku – tak w skrócie brzmi debiutancki album Marie, zatytułowany nieco przewrotnie „Babyhands”. Przewrotnie, bo mimo klimatu beztroskiej zabawy, szaleństwa, może dziecinności, mamy tu do czynienia z całkiem dojrzałym i świadomym podejściem do kompozycji.

W swoich utworach Michał Anioł prezentuje świeże, beztroskie i funkujące brzmienie przypominające początek lata lub młodzieńczej miłości, co zjednuje mu fanów w zatrważającym tempie. Z kolei Kuba Dąbrowski, jak sam opisuje, tworzy “wesołesmutne piosenki”. Ma 23 lata i zachwyca wrażliwością, ubraną w indie-rockową i alternatywną otoczkę, a to dopiero początek jego drogi.

Patryka Pietrzaka znacie z zespołu Ted Nemeth, ale Patryk Pietrzak w wersji solo to muzyka mniej rockowa, bardziej bujająca i refleksyjna. Interesująco rozwija się projekt Wolska, za który odpowiada niebywale utalentowana wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka i autorka… ponad 200 tekstów! Pomimo młodego wieku, jej CV pęka w szwach – pora by zaczęły pękać sale koncertowe.

Warszawski midsommar zaprasza do krainy wiecznego snu i rozmarzenia, w której niepodzielnie panuje shoegaze, ustępując od czasu do czasu miejsca dream popowym wątkom. Skojarzenia z muzyką Cocteau Twins czy Beach House są jak najbardziej na miejscu, ale nie ma tu mowy o żadnej wtórności. Dawid Grzelak robi teledyski, tworzy sztukę wizualną, komponuje i pisze teksty, a na koncie ma dwie EP-ki. Ostatnią, „Who the f*** is Dawid Grzelak” wydał w 2021 roku. Lata 90., synth-pop i dużo dobrej energii to słowa-klucze do odkodowania twórczości Faustyny Maciejczuk. Tropy te artystka łączy świetnie ze swoimi muzycznymi korzeniami, proponując intrygujące, odbiegające od głównego nurtu podejście do muzyki pop.

Rozmarzone gitary, klimat przypominający trochę Mazzy Star, a trochę Mikromusic. Ale nie dziwi taki vibe, skoro Kwiaty grają i śpiewają choćby o końcu wakacji. Oda do tęsknoty za starym dobrym rave’em w stylu lat 90. i imprez w tempie powyżej 180 BPM. Eurodanek i jego szalone kawałki łączą w sobie miłość do wixapolowych klimatów i niepokorność. Wrocławianka Julia Ludwiczynska jako Guest Julka serwuje słuchaczom i słuchaczkom świetny misz-masz hip-hopu, soulu i r&b, a nawijane przez nią refleksje potrafią przykuć uwagę swoją trafnością.

O potencjale Dawid Tyszkowskiego niech najlepiej świadczy fakt współpracy z Patrick The Pan i kontraktu w wytwórni FONOBO, tej samej, która w swoim katalogu ma m.in. Ralpha Kaminskiego. Powiew świeżej energii i nieszablonowa liryka pełna emocji to tylko niektóre argumenty, dla których warto mieć go na oku. Z kolei Lia Sky mówi, że jej życie toczy się między kilkoma miastami. Ta niepewność, ale i ciekawość świata wybrzmiewają w jej utworach, w których słychać inspiracje najlepszym żeńskim songwritingiem.

18-letnia Ola Poskrop zachwyca dojrzałością i świadomym użyciem różnorodnych środków wyrazu. Jak jednak sama opisuje – cały czas poszukuje nowych dźwięków. Trochę punkowy, trochę drapieżny, a trochę melancholijny zespół Chair to energia, za którą podąży wielu słuchaczek i słuchaczy i siła, która z pewnością świetnie sprawdzi się na koncertach na mniejszych i na tych większych festiwalowych scenach. Pierwszy album Róży „Bu!” ukazał się w lutym 2022 roku, jednak każda osoba z tego tria robi muzykę już od dawna, a z ich połączonych supermocy powstała post-punkowa energia. Ikarus Feel w swojej twórczości stawiają na gitary i wpadające w ucho lekkie i bezpretensjonalne melodie w duchu indie rocka.

Bądź bogatszy o bezcenne chwile – mecenasami festiwalu Great September są mBank i Mastercard. Warto podkreślić wieloletnie zaangażowanie obu marek we wspieranie kultury i rozrywki, a zwłaszcza muzyki. Zarówno mBank, jak i Mastercard, mają na koncie udziały w projektach dedykowanych młodym twórcom, a ich obecność jako mecenasów Great September, doskonale wpisuje się w tożsamość ich samych, jak i wydarzenia.

Dołączenie mBanku i Mastercard do łódzkiej imprezy to także potwierdzenie drzemiącego w niej potencjału, aby stać się największym i najważniejszym polskim festiwalem showcase’owym, który wyznacza trendy i staje się przepustką do poważnej kariery dla dziesiątek debiutantów.

Great September Showcase Festival & Conference odbędzie się w dniach 15-17 września w klubach i miejscach kulturalnych w Łodzi. Na festiwalu wystąpią również wcześniej ogłoszeni artyści: bracia Kacperczyk, Szczyl, waluśkraksakryzys, Frank Leen, Jakub Skorupa, Oysterboy, Franek Warzywa & Młody Budda, Jann, OvE, Zespół Sztylety, Czechoslovakia. Kolejne ogłoszenia wkrótce.

Cena biletu na trzy dni wynosi 129 złotych (do 31 sierpnia, od 1 września cena wzrasta do 149 złotych). Wejściówki można kupić za pośrednictwem serwisów eBilet oraz Eventim. Szczegóły na naszej stronie: www.greatseptember.pl.

Polecane

Share This