IMPREZA TYGODNIA: Czad Festiwal


2015.08.18

opublikował:

IMPREZA TYGODNIA: Czad Festiwal

Czad Festiwal po raz trzeci. Nowy festiwalowy przystanek w tym roku liczy cztery dni muzycznego szaleństwa w reggaeowo-rockowych klimatach. Dzięki Czad Festiwalowi, który odbywa się w Straszęcinie koło Dębicy, muzyczne zakończenie wakacji nabierze zupełnie nowego wymiaru. Południe Polski, do tej pory zaniedbane jeśli chodzi o duże muzyczne festiwale z międzynarodowymi artystami na czele, wreszcie może się pochwalić imprezą na skalę europejską. Tegoroczna edycja Czad Festiwal skompletowała imponujący line up, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Ale od początku. Pomysł na festiwal zrodził się kilka lat temu, jednak światło dzienne ujrzał dopiero w 2013 roku. Wystarczyły zaledwie dwa lata, żeby festiwal rozrósł się z 2 do 4 dni. Rozwinął się też line-up. Oprócz czołówki polskich artystów reprezentowanych przez mocną grupę wykonawców reggae i szeroko pojętego rocka (m.in. Vavamuffin, Indios Bravos, Pidżama Porno, Lady Pank, Hunter), na czadowej scenie będzie można posłuchać takich zagranicznych zespołów jak reaggowy Mellow Mood oraz Selfish Murphy i Paddy and the Rats, których brzmienie można zakwalifikować jako celtic rock, czy Alestorm i Korpiklaani, których muzyczny styl oscyluje wokół metalu z elementami folku i pirate metalu w przypadku Alestorm.

A kto będzie headlinerem? Pierwszy dzień należeć będzie do wykonawcy reggae. Gentleman & The Evolution wprowadzą festiwalowiczów w wakacyjny klimat swoimi relaksującymi melodiami, zaś przez kolejne dni sceną władać będą gwiazdy rocka. The Toy Dolls, Within Temptation oraz The Offspring z pewnością rozgrzeją publiczność do czerwoności. Trzeci z wymienionych zespołów przygotowuje się do wydania nowego krążka, który promuje singiel „Coming for you”. Czad Festiwal będzie zatem niepowtarzalną okazją, żeby posłuchać kalifornijskiej legendy rocka na żywo i być może z nowym materiałem. Jeśli dodać do tego Skindred, Happysad, Organka, Kabanosa, Lao Che, Całą Górę Barwinków, Poparzonych Kawą Trzy oraz Łąki Łan, program festiwalu prezentować się będzie dość eklektycznie, jednak główny nurt, tj. rockowo-reaggowe brzmienie charakteryzujące festiwal od początku jego istnienia został zachowany.

Organizatorzy przewidują też szereg niespodzianek dla uczestników. Zachęcająco, a jednocześnie tajemniczo brzmi hasło tegorocznej edycji – Chillout Edition. Pod taką nazwą może kryć się wiele, jednak organizatorzy nie zdradzają na razie szczegółów, dawkując emocje niczym w filmach mistrza Hitchcocka. W co będzie obfitować owy chillout przekonamy się już 27 sierpnia. Warto w tym miejscu wspomnieć o biletach. Ceny karnetów na Czad Festiwal są mocno konkurencyjne w stosunku do innych polskich festiwali muzycznych. Wahają się od 99zł do 169zł/ karnet. W sprzedaży są także bilety jednodniowe w cenie: 89 zł do 15 czerwca, 109 zł do 30 lipca i 129zł w sierpniu (w dniu koncertu 149zł).

Czad Festiwal odbywa się małej podkarpackiej miejscowości Straszęcin, liczącej zaledwie 1800 mieszkańców. Niesamowite więc wrażenie robią „pielgrzymki” fanów muzyki, którzy nieprzerwanym sznurem ciągną na festiwal.

W tym roku wystąpią:

The Offspring

Dexter Holland (wokal, gitara), Noodles (gitara), Greg K. (bass) oraz Pete Parada (perkusja) tworzą The Offspring, jeden z najbardziej fascynujących i trwałych zespołów rockowych. The Offspring zagrał ponad 1100 koncertów wzdłuż całego globu i sprzedał ponad 40 milionów albumów na świecie. Wydany w 1994 roku Smash pozostaje najlepiej sprzedającym się albumem niezależnym. Najbardziej znanymi utworami są takie rockowe hity jak “Self Esteem”, “Come Out And Play”, “The Kids Arent Alright” i “You`re Gonna Go Far, Kid”. Ostatni raz grupa wystąpiła w Polsce na Orange Warsaw Festival w 2013 roku. Od tego czasu fani nieustannie domagają się powrotu The Offspring do Polski.

Cała Góra Barwinków

Zespół, który dał się poznać szerszej publiczności dzięki występom w  czwartej edycji X Factora. Korzenie grupy sięgają do Kłobucka, gdzie w 2002 roku ośmiu kumpli postanowiło założyć zespół. Chłopaki określają swoją muzykę jako mix reggae, ska i rocksteady z dużym wpływem punk rocka. Wybuchowa mieszanka! To co wyróżnia ich na tle innych zespołów to rozbudowana sekcja dęta. Cała Góra Barwinków ma na swoim koncie 4 płyty, występy na liczących się festiwalach muzycznych takich jak Przystanek Woodstock, a już w sierpniu będziecie mogli posłuchać ich na żywo na Czad Festiwalu.

Lao Che

Jeden z najpopularniejszych zespołów alternatywnych w Polsce, wielokrotnie nagradzany przez branżę muzyczną w swojej muzyce łączy przeróżne brzmienia: rocka, hip hopu czy elektroniki. Ulubieniec Przystanku Woodstock, który w 2006 roku otrzymał statuetkę Złotego Bączka, nagrodę przyznawaną przez publiczność. Każda kolejna płyta zdobywa uznanie krytyków i słuchaczy. Lao Che ma też na koncie występy poza granicami Polski, zespół koncertował w Niemczech, Czechach,Anglii i Irlandii. Największą popularność zyskała ich druga płyta „Powstanie Warszawskie”, która według słuchaczy radiowej „Trójki” była Albumem roku. Krążek przyniósł im także miano Wydarzenia Muzycznego nr 1 przyznawanego przez Gazetę Wyborczą. W lipcu 2012 zespół został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz popularyzacji i upamiętniania Powstania Warszawskiego.

Indios Bravos

Zespół powstał w późnych latach 90. z inicjatywy Piotra Banacha, gitarzysty związanego z grupą Hey. W wypromowaniu pierwszej płyty zespołu wydatnie pomógł Kuba Wojewódzki, który specjalnie dla krążka „Part One” założył firmę wydawniczą Pałac Kultury. Nakład płyty, mimo że nie trafił do tak zwanej szerokiej dystrybucji, został całkowicie wyprzedany. Po sukcesie płyty „Mental Revolution”, z którego pochodzą utwory „Sign”, „Pom pom”, czy „Tak to tak”, Indios Bravos przestał być studyjnym projektem, a stał się regularną, koncertową kapelą o ugruntowanej pozycji na polskiej scenie reggae. W 2007 roku zespół wystąpił na Przystanku Woodstock i zgarnął nagrodę Złotego Bączka.

Hunter

Legenda polskiego thrash i heavy metalu – powstał w 1985 roku w Szczytnie z inicjatywy gitarzysty Pawła “Draka” Grzegorczyka i perkusisty Grześka “Brooza” Sławińskiego.

 

W latach 90. za sprawą Acid Drinkers zaczęła się prawdziwa kariera zespołu. To wtedy Paweł Grzegorczyk otrzymał propozycję zastąpienia przebywającego w szpitalu Litzy, dzięki czemu Hunter zaczął budzić zainteresowanie. Potem wszystko potoczyło się z górki: wspólne występy z Acid Drinkers, koncerty w Polsce i Niemczech, finały WOŚP, Przystanek Woodstock. Jeszcze większy medialny rozgłos grupa zyskała po wydaniu debiutanckiego krążka „Requiem”, który był szeroko promowany w radiu oraz telewizji i zyskał przychylność prasy. Drugi album, „MedeiS” ukazał się dopiero 8 lat po debiutanckiej płycie, ale i tak zyskał uznanie, przyciągając jeszcze większą grupę fanów. Hunter znów zaczął pojawiać się w mediach. Trzeci krążek „T.E.L.I.”ukazał się w 2005 roku, a promujący go „Pomiędzy niebem  a Piekłem” zadebiutował na Liście Przebojów Polskiego Radia. Do tej pory zespół nagrał 6 płyt studyjnych. Z biegiem lat i kolejnych wydań zmieniła się też stylistyka zespołu, przybierając nieco lżejsze brzmienie.

Lady Pank

Tej formacji chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Niekwestionowana legenda polskiego rocka, której utwory zachwycają kolejne pokolenia. Chyba każdy zna piosenki takie jak „Mała Lady Punk”, „Zamki na piasku”, „Wciąż bardziej obcy” i wiele innych. W swojej ponad trzydziestoletniej historii zespół wydał 20 płyt i ogromną liczbę przebojów. Trzon grupy niezmiennie od jej powstania w 1981 roku tworzą Jan Borysewicz i Janusz Panasewicz. Już w sierpniu na Czadzie zespół zagra swoje największe przeboje.

Powder for Pigeons

Australijsko-niemieckie duo powstałe w 2012 roku. Zainspirowani przez otaczający ich surowy krajobraz australijskich stepów, Rhys (wokal, gitara) i Meike (perkusja) poświęcili rok, aby skomponować materiał na debiutancką płytę, którą nagrali własnymi siłami. Po zakończeniu europejskiej trasy koncertowej 2013, zespół zabrał się za tworzenie materiału do nowej płyty. Ich muzyka wyróżnia się mocną rytmiczną perkusją oraz niskimi gitarowymi riffami. Powder for Pigeons zagra na Czadzie w ramach trasy koncertowej promującej ich trzeci krążek „Washed, Dried, Brain Fried”.

Kabanos

Polski zespół rock alternatywny spod znaku debilcore`a swój początek wziął w Piasecznie pod koniec lat 90.. Kabanos w swoich inspiracjach obok Metalliki i System Of A Down wymienia…Fasolki, Stanisława Bareję, Borata oraz Grzegorza Halamę. Przerażające i jednocześnie dziwnie fascynujące połączenie, które jest w istocie znakiem rozpoznawczym grupy. Ich radosne, mało poważne teksty traktują rzeczywistość z dużym przymrużeniem oka. Nie ma granic, których by nie przekroczyli ani tabu, którego nie potraktowaliby swoim oryginalnym humorem rodem z filmów Barei. Kabanos jest ciekawym przypadkiem na polskiej scenie muzycznej. Zespół bez kontraktu z żadną wytwórnią płytową szturmem gromadzi wokół siebie fanów i wyrasta na niezależną gwiazdę alternatywy. Do działu ciekawostek można wrzucić informację o najdłuższym występie w historii zespołu, jaki Kabanos zaliczył na Przystanku Woodstock, gdzie grał nieprzerwanie przez blisko 3 godziny. Na Woodstocku też został w 2012 roku nagrodzony Złotym Bączkiem.

Poparzeni Kawą Trzy

Zespół energiczno-energetyczny w składzie Roman Osica, Krzysztof Zasada z RMF FM, Wojciech Jagielski, Mariusz Gierszewski – radio ZET, Marian Hill z Eska Rock oraz Krzysztof Tomaszewski i Jacek Kret. Na co dzień pracujący w konkurencyjnych rozgłośniach radiowych panowie po godzinach tworzą zgrany muzyczny team. Jak to dziennikarze, z racji zawodu komentują rzeczywistość w sposób trafny i często kąśliwy. Bez litości dla polityków, czego dowodem jest „Jarosław Ka” oraz ich pierwszy noworoczny singiel „Wybory”. Ich muzyka to mieszkanka ska, rocka, punku i swingu. PK3 wydał to tej pory dwie płyty: „Musculus Cremaster” oraz „Wezmę Cię” z przebojem „Byłaś dla mnie wszystkim”. Autorem tekstów jest Rafał Bryndal.

Vavamuffin

Grupa powstała w lutym 2003 roku na warszawskich Siekierkach. Nazwa zespołu to połączenie dwóch słów: raggamuffin – jamajskiego stylu śpiewania i Vava, czyli zdrobniałego określenia Warszawy. Grupa łączy w swojej twórczości elementy reggae, dancehallu, raggamuffin i modern roots. Zespół z sukcesami koncertuje także poza granicami Polski, był już m.in. w USA, Etiopii, Włoszech, Niemczech, Finlandii, Chorwacji, Słowenii, Czechach, Słowacji, Irlandii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech. Vavamuffin ma koncie 4 studyjne albumy i tysiące fanów. Jak mówi o sobie sam zespół, „Vavamuffin to tramwaj łączący Grochów i Saską Kępę z Montego Bay i Kingston. Bilety kasuje bas, a podczas podróży zawsze jest święto państwowe, kto nie wsiada ten ma wąsy.” Jesteście gotowi żeby wsiąść do tego tramwaju?

Selfish Murphy

Rumuński zespół wykonujący muzykę celtycką powstał w 2011 roku w Transylwanii. Inspiracją dla Selfish Murphy są zespoły takie jak The Flogging Molly, Dropkick Murphys i Fiddlers Green. Muzyka Selfish Murphy to połączenie klasycznej muzyki celtyckiej z dodatkiem rock`n`rollowej energii. Pomimo krótkiej działalności, grupa zyskała międzynarodowe uznanie koncertując na festiwalach m.in. w Niemczech, Czechach, na Węgrzech i we Włoszech. Później przyszedł czas na Szwajcarię, Hiszpanię, Francję i Belgię. Zespół gościł także w Polsce. Selfish Murphy tworzy czterech oryginalnych muzyków, którzy podkreślają, że wybrali ten rodzaj muzyki, aby dać ludziom radość, jaką sami z niej czerpią. Niezwykle energetyczny kwartet już w sierpniu zawita do Polski, żeby tą radością zarazić czadowych festiwalowiczów.

Paddy And The Rats

Powstał na Węgrzech w 2008 roku, obecnie zaliczany jest do czołówki celtic punk rocka. W Polsce zespół gościł już kilkakrotnie m.in. w Przemyślu i Lublinie. W ich muzyce można doszukać się inspiracji takich zespołów jak: The Pogues, Dropkick Murphys, Sex Pistols, Iggy Pop, Flogging Molly czy The Beatles. Paddy i jego szczury grają z iście celtycką mocą, używając do tego akordeonu, skrzypiec, mandoliny czy szkockich dudów.

Łąki Łan

Chyba najbardziej charakterystyczny funkowy polski zespół, który swoją muzykę nazywa Łąki Funk. Pod barwnymi strojami muzyków, kryją się równie barwne osobowości sceniczne. Takie oto profile psychologiczne członków zespołu można znaleźć na ich stronie: Poń Kolny – znany z celnej riposty i celnego palca, Niesforny Bonk – wybitny znawca swoich smaków i zapachów, Zając Cokictokloc – zraszający swym głębokim spojrzeniem wszystkie młode pąki, Jeżus Marian – oaza bezdennego spokoju o ostrych jak igły uszach, MegaMotyl – szybki, wściekły, bezwzględnie dowcipny i nieustannie bohaterski oraz mały niezdarny skrzat imieniem Paprodziad, całymi dnami warzący mikstury mające na celu udoskonalenie owadziego rodu. Koncerty Łąki Łan są energetyczne i ze względu na ich sceniczny wizerunek również pełne humoru. Wieść niesie, że to najlepszy koncertowy zespół w Polsce, ile jest w tym prawdy przekonacie się już w sierpniu.

Mellow Mood

Włoski zespół reggae założony w 2005 r., szturmem zawojował scenę reggae po ukazaniu się debiutanckiego krążka „MOVE”. Zespół zajął trzecie miejsce w europejskim konkursie młodych zespołów organizowanym przez Rototom Sunsplash Festival, a utwory „Only You” i „Dance Inna Babylon” mają ponad 10 milionów wyświetleń na You Tube. Mellow Mood koncertował w 12 krajach europejskich, w tym na węgierskim Sziget Festival. W Polsce zagrali na wrocławskim One Love Sound Festival oraz Reggaeland Festival. Twórczość Mellow Mood odznacza się różnorodnym brzmieniem, od reggae roots przez rocksteady, aż po klubowe dźwięki. Mellow Mood będzie kolejną odsłoną festiwalowego reggae sound.

Alestorm

Szkocki zespół pirate/power metalowy założony przez pięciu żądnych przygód mężczyzn. Śpiewane przez nich utwory skupiają się na pirackich przygodach na siedmiu morzach. Początkowo zespół nazywał się Battleheart, jednak za namową wytwórni Napalm Records w 2007 roku zmienił nazwę na Alestorm. Zespół określa swój styl jako „prawdziwie szkocki piracki metal”, który charakteryzuje się mieszaniem pirackich szant z muzyką metalową. Metalowe szanty nad Grabinianką? Ahoy!

Gentleman & The Evolution

Tilmann Otto wraz z zespołem to obecnie niekwestionowana europejska gwiazda muzyki reggae. Największy wpływ na jego styl wywarł Bob Marley, a zaraz po nim Tracy Chapman, Sizzla czy Anthony B. Chociaż częste wyjazdy na Jamajkę oraz współpraca z tamtejszymi artystami, coraz mocniej utożsamiają go z wyspiarską kulturą reggae, Gentleman dodaje do swoich utworów elementy dancehallu, hip-hopu i R&B. Jego teksty często odwołują się do aktualnej sytuacji politycznej i społecznej. Gentleman gościł w Polsce już kilkakrotnie zdobywając w naszym kraju sporą grupę fanów. Niebywałym osiągnięciem jest fakt, że Gentleman jako jedyny artysta reggae w 25-letniej historii MTV Unplugged, miał okazję do zaprezentowania akustycznych wersji swoich utworów.

Korpiklaani

Fiński zespół folk-metalowy z elementami humppy – skocznej melodii tanecznej. Początki grupy sięgają 1993 roku, kiedy to występowali pod nazwą Shaman, zmienioną w 2002 roku na Korpiklaani. Od tej pory zespół wydał osiem albumów, dziewiąty krążek ujrzy światło dzienne już tego roku. Styl Korpiklaani zmieniał się na przestrzeni lat, panowie porzucili syntetyzatory na rzecz tradycyjnych instrumentów folkowych. Nie zmieniła się za to tematyka ich utworów. Jak na prawdziwych piratów przystało ich piosenki traktują o naturze, historii i oczywiście zabawie mocno zakrapianej alkoholem. Korpiklaani wielokrotnie występowali w Polsce zdobywając rzesze fanów.

The Toy Dolls

Brytyjska grupa punk rockowa, powstała w 1979 roku ma na koncie 16 albumów i nie zwalnia tempa ciągle dając pełne energii koncerty. Początki grupy były trudne: puste kluby i liczne zmiany personalne. Przełomem okazał się rok 1982 i cover „Nellie The Elephant”, który przyniósł im 1. miejsce brytyjskiej listy przebojów. Rok później zespół wydał debiutancki album „Dig That Groove Baby” i od tego czasu koncertuje nieprzerwanie. Styl zespołu jest unikatowy, od tradycyjnego punka odróżnia go to, że charakterystyczną dla tego gatunku złość zastąpili humorem. Znani są z coverów popularnych piosenek, a nawet ich parodiowania. Wypracowali oryginalny sceniczny wizerunek, którego znakiem rozpoznawczym są prostokątne kolorowe okulary przeciwsłoneczne.

Pidżama Porno

Polski zespół punk rockowy założony przez Krzysztofa Grabowskiego i Andrzeja Kozakiewicza w 1987 roku. Zespół zadebiutował na Festiwalu w Jarocinie i tam też w 2014 roku odbył się koncert Pidżamy z okazji 30-lecia działalności artystycznej Grabaża. W 1990 roku zespół na cztery lata zawiesił działalność, powracając z epką „Zamiast burzy”. Kolejne albumy Pidżamy zbierały świetne recenzje, a sam zespół ugruntował swoją pozycję jednej z najlepszych kapel rockowych w Polsce. Znakiem rozpoznawczym zespołu jest cylinder, w którym zawsze występował Grabaż. Dziś Pidżama Porno ma na koncie 10 płyt i dziesiątki tysięcy oddanych fanów. Od 2007 roku, kiedy to zespół bezterminowo zawiesił działalność, każdy koncert staje się wielkim wydarzeniem.

Tabu

Kolejny zespół reggae dołącza do składu Czad Festiwalu 2015. Tabu założyli w 2003 roku pochodzący ze śląska Rafał i Karol Karwotowie, Marcin Suchy oraz Jakub Kuznicius. Zespół wydał trzy albumy: Jednosłowo, Salut oraz Endorfina – wszystkie dobrze przyjęte przez publiczność i krytykę. Tabu koncertuje także poza granicami Polski, w marcu wystąpili na trzech koncertach w UK: w Southampton, Londynie i Glasgow. W ich muzyce reggae łączy się z ska, silnie odznacza się sekcja dęta. W tekstach można z łatwością doszukać się społecznego komentarza rzeczywistości.

The Analogs

Polska grupa punk rockowa grająca odłam punka zwany Oi!, prekursorzy street punka w Polsce. Zespół powstał w Szczecinie w połowie lat dziewięćdziesiątych. Na koncie ma 16 albumów oraz setki koncertów w Polsce i zagranicą. Od początku istnienia grupa podkreśla swój antyfaszyzm (m.in. piosenka „Futbol” napisana na składankę „Wykopmy rasizm ze stadionów”). W tym roku The Analogs obchodzi 20-lecie istnienia, koncert na Czadzie odbędzie się w ramach trasy zorganizowanej specjalnie z tej okazji.

Acid Drinkers

Zespół rock’n’rollowy założony przy butelce taniego wina w Poznaniu w 1989 r. Pełnoletni, a nawet dojrzały będący w rewelacyjnej formie nieprzerwanie od 25 lat. Panowie psują robotę Kazimierzowi Wielkiemu – zastają miasta murowane, a zostawiają zgruzowane. Objechali Polskę wzdłuż i wszerz grając ponad 1500 koncertów. Wiele z nich dziesiątki tysięcy fanów pamięta do dziś . Dali się również we znaki zagranicą – gdyby nie problemy wizowe 20 lat temu, mogliby być dzisiaj głównym towarem eksportowym kraju nad Wisłą.

Organek

Muzyczne trio w skład którego wchodzą Tomasz Organek – gitarzysta, wokalista, autor tekstów, Adam Staszewski – bas oraz Robert Markiewicz – perkusja. Grupa określana mianem nowatorskiego vintage rockowego trio powstała w 2013 roku, a rok później światło dzienne ujrzał debiutancki album „Głupi”. Zespół czerpie z klasycznego rocka, nie brak jednak soulowej nuty. Teksty pełne są ekspresji i prawdy codzienności.

Happysad

Polski zespół, który swoją muzykę nazywa nurtem rocka regresywnego. Twórcy sześciu albumów cieszą się sympatią zarówno publiczności jak i krytyków. Ich koncerty przyciągają fanów niczym magnez. Siła takiej popularności tkwi zapewne w niezwykle trafnych i zarazem poetyckich tekstach. Happysad jest także ulubieńcem Czadowej publiczności, na festiwalu zagrają drugi rok z rzędu.

Within Temptation

Holenderski zespół spod znaku metalu symfonicznego z elementami muzyki celtyckiej. Grupa założona w 1996 roku przez Roberta Westerholta i Sharon den Adel ma na koncie 6 albumów. Jak mówi Robert Westerholt ostatni album zatytułowany “Hydra” zawiera niesamowite i zupełnie niespodziewane duety. Bez wątpienia jednym z nich był gościnny występ Piotra Roguckiego w piosence “Whole World is Watching” oraz duet Sharon z Tarją Turunen, byłą wokalistką Nightwish, wielokrotnie porównywaną z den Adel.

Obecny skład zespołu tworzą: Sharon den Adel (wokal), Robert Westerholt (gitara rytmiczna, wokal), Ruud Jolie (gitara prowadząca), Jeroen van Veen (bas), Martijn Spierburg (klawisze), Stefan Helleblad (gitara) oraz Mike Coolen (perkusja).

O.S.T.R.

Adam Ostrowski od dziecka związany był z muzyką. Absolwent łódzkiej Akademii Muzyki w klasie skrzypiec jest autorem 13 albumów hip-hopowych. W jego tekstach najczęściej pojawiającymi się tematami są polityka z korupcją w tle oraz bieżące problemy społeczne.

KSU

Legenda polskiego punk rocka z siedzibą w Ustrzykach Dolnych – Bieszczady. Zespół założony w latach 70. przez grupę nastolatków z Bieszczad jest jednym z prekursorów punka w Polsce. Od początku istnienia zespół podkreślał w swoich utworach lokalny patriotyzm. Wraz z grupą przyjaciół założyli organizację Wolna Republika Bieszczad, która odznaczała się typowym dla punka buntem oraz antykomunistyczną postawą. Na przestrzeni 30 lat działalności KSU borykało się z licznymi zmianami personalnymi, jedynym członkiem zespołu z oryginalnego składu jest wokalista i gitarzysta Eugeniusz „Siczka” Olejarczyk, który razem z KSU wydał w sumie 11 albumów.

Totentanz

Ten energetyczny kwartet przyznaje się do inspiracji szeroką gamą różnorodnych wykonawców (głównie zagranicznych) – od spokojnych klimatów Jamesa Blunta przez Foo Fighters, po drapieżniejsze klimaty. Totentanz porusza się w rejonach niepokojących, a zarazem przyziemnych – krytykując i piętnując trudną rzeczywistość, odsłaniając równocześnie pogodniejsze strony życia.

Skindred

Brytyjska grupa muzyczna powstała w 1998 roku w Newport. Do tej pory zespół nagrał sześć albumów: „Skindred” (2000), „Babylon” (2002), „Roots Rock Riot” (2007), „Shark Bites and Dog Fights” (2009), „Union Black” (2011) oraz „Kill the Power” (2014). W swojej twórczości Brytyjczycy łączą metal, punk, reggae, dancehall i drum’n’bass. Zespół charakteryzuje się elektryzującą energią sceniczną, która z łatwością przenosi się na publiczność.


Rozpiska godzinowa wygląda następująco:

Bilety na Czad Festiwal znajdziecie na Eventim.pl.

Polecane

Share This