J.Cole nawołuje do bojkotu ligi footballowej

Raper zachęca w ten sposób do walki z rasizmem w Stanach.


2017.09.26

opublikował:

J.Cole nawołuje do bojkotu ligi footballowej

foto: mat. pras.

Sprawa Colina Kaepernicka zatacza coraz szersze kręgi. Pod koniec sierpnia gracz San Francisco 49ers zaprotestował przeciwko dyskryminacji czarnoskórych siadając podczas hymnu Stanów Zjednoczonych przed jednym ze spotkań. Kaepernick wyjaśniał później, że nie zamierza wstawać do hymnu kraju, w którym ludzi dzieli sią na lepszych i gorszych ze względu na ich kolor skóry. Podczas niedawnego występu na festiwalu Meadows JAY-Z w geście solidarności zadedykował Kaepernickowi utwór „The Story of O.J.”, teraz zawodnika wspiera także J. Cole.

W opublikowanych w niedzielę tweetach Cole prosi fanów, by zbojkotowali rozgrywki NFL. Raper odniósł się do kolejnej odsłony protestu polegającej na klęczeniu na znak niezgody na przyzwolenie brutalnego traktowania czarnoskórych przez policję. – Niech Bóg błogosławi każdego, kto będzie miał odwagę dzisiaj uklęknąć – napisał J. Cole. – Ale to wy możecie pokazać prawdziwą siłę decydując się nie oglądać rozgrywek.

Prośba J. Cole’a jest odpowiedzią na komentarze Donalda Trumpa, który proponował niedawno, by zawieszać i odsuwać od rozgrywek zawodników NFL, którzy nie oddają należnej czci amerykańskim symbolom siadając bądź klękając podczas wykonywania hymnu. Trenerzy kilku drużyn NFL skrytykowali taką postawę prezydenta, kilka kolejnych ekip zapowiedziało bojkot hymnu.

J. Cole nawołuje do bojkotu nie tylko samych rozgrywek, ale także sponsorujących je firm. – Wybierzcie jednego z największych sponsorów i zapytajcie: „Zgadzasz się z czarnoskórymi graczami, którzy mówią o nierównym traktowaniu? Jeśli tak, to dlaczego przekazujesz pieniądze lidze, której władze nic z tym nie robią?” – proponuje artysta.

 

Polecane