„Jazz narodził się w Tatrach”


2009.10.01

opublikował:

„Jazz narodził się w Tatrach”

„Jazz narodził się w Tatrach, a nie w jakimś Nowym Orleanie” – stwierdził autorytatywnie Andrzej Dąbrowski, wybitny polski muzyk, wokalista, fotografik podczas jubileuszowego spotkania w Hotelu na Kalatówkach uczestników pierwszego Jazz Campingu w 1959 roku. Pół wieku temu w polskie góry zjechała czołówka artystyczna i muzyczna kraju – grał sekstet Krzysztofa Komedy, rej wodził Roman Polański. Dziś na pamiątkę tamtych wydarzeń co roku jesienią w górach grają najlepsi muzycy kraju, a z jubileuszowych wspomnień powstaje niezwykłe wydawnictwo.

Na jubileuszowym Jazz Campingu, który właśnie trwa na Kalatówkach, spotkali się po 50 latach wybitni muzycy – Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Andrzej Dąbrowski; dziennikarz muzyczny, współtwórca „Jazz Jamboree”, autor legendarnej audycji „Trzy kwadranse jazzu” Jan Borkowski; słynny polski plakacista, fotograf i autor okładek płyt m.in. Krzysztofa Komedy, ale i Eltona Johna, Santany i Janis Joplin – Rosław Szaybo; genialny fotografik Wojciech Plewiński, na którego zdjęciach odnaleźć można historię nie tylko polskiego jazzu, ale i teatru, kina, życia kulturalnego kraju; a także projektantka mody Grażyna Hase oraz świadkowie pierwszych jam sessions w Tatrach – Teresa Hanzel i Andrzej Melzer. Ta plejada gwiazd wspominała 1959 rok przy pokazie dokumentalnego filmu, zrealizowanego przez dzisiejszego laureata Oscara – Bogusława Rybczyńskiego oraz zdjęć Wojciecha Plewińskiego.

– Jazzu w tamtych czasach słuchała intelektualna elita Polski – mówił Jan Ptaszyn Wróblewski. – Ta muzyka oznaczała artystyczną wolność i przyciągała najbardziej twórcze osobowości świata muzyki, filmu, plastyki, literatury.

W 1959 roku na Kalatówki zjechali więc ci, którzy sprowadzili jazz do Polski:Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Andrzej Kurylewicz, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Dąbrowski, Wanda Warska, Katarzyna Gaertner, ale też filmowcy Roman Polański, Bogusław Rybczyński, aktorki i modelki Basia Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska, Maja Wachowiak, Grażyna Hase, fotograficy i plastycy – Wojciech Plewiński i Rosław Szaybo, ówczesny redaktor naczelny „Przekroju” – Marian Eile.

– Jam sessions, zabawa i tańce trwały do białego rana – wspominał Jan Borkowski, który wraz z Janem Zylberem, perkusistą w zespole Komedy i późniejszym menedżerem wielu polskich artystów, zorganizował pierwszy zlot jazzmanów.

Na dokumentalnym filmie i licznych fotografiach z tamtego czasu widać zapamiętałych w graniu muzyków w otoczeniu wielu pięknych dziewczyn. Na pierwszych Kalatówkach jazz był wyrazem młodości i twórczej energii, którą muzycy wyrażali w licznie organizowanych jam sessions i okolicznościowych kabaretach, m.in. wojnie na śnieżne kule, zjazdach na nartach, miednicach i stołach z Suchego Żlebu.

– Związek sztuk, który tu narodził z zabawy i wspólnego muzykowania widać w późniejszych filmach Polańskiego, Rybczyńskiego, czy biografiach wielu innych artystów – dodaje Jan Borkowski.

Tak było w przypadku Grażyny Hase, która na Kalatówkach pojawiła się jako modelka, a wkrótce stała się wziętą projektantką mody. Tak było w przypadku Rosława Szaybo, który zajął się m.in. projektowaniem okładek płyt i koncertowych afiszy i przez kilkanaście lat był dyrektorem artystycznym Columbia Records (CBS). Ten słynny grafik wraz z szefową Hotelu i Jazzu na Kalatówkach – Martą Łukaszczyk, przygotowują pamiątkowe wydawnictwo o pierwszych Kalatówkach, w którym znajdą się liczne wspomnienia i anegdoty, a także szereg unikatowych zdjęć Wojciecha Plewińskiego, dokumentujących pierwszy Jazz Camping.

Jazz Camping Kalatówki, organizowany przez wydarzenie, które w ciągu kilku lat zdobyło i potwierdziło wysoką renomę. Piękna lokalizacja i towarzysząca spotkaniom wyjątkowa atmosfera sprawiają, że rokrocznie na Kalatówki ściąga liczna publiczność, a jazz najlepszego gatunku niesie się echem nie tylko po tatrzańskich szczytach i dolinach, ale i po całym kraju. Impreza swą sławą przyciąga zarówno muzyków, jak i fanów jazzu z różnych zakątków Polski i zagranicy. Historia Jazz Campingów sięga roku 1959 , kiedy to na Kalatówki zawitała cała polska śmietanka artystyczna. Wśród wielu uczestników znaleźli się Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Roman Polański Wanda Warska, Barbara Kwiatkowska oraz organizatorzy pierwszego Jazz Campingu Jan Zylber i Jan Borkowski. Przez długie lata jedynie wspominano z utęsknieniem słynne jam sessions na Kalatówkach. Dopiero w 1997 impreza została wznowiona za sprawą Marty Łukaszczyk oraz Małgorzaty i Zbigniewa Namysłowskich. Od tego czasu, co roku najlepsi muzycy kraju spotykają się w Tatrach, by znów wspólnie tworzyć wspaniałą muzykę i jazzową historię kraju.

Program i szczegółowe informacje o imprezie znajdziecie na: www.kalatowki.pl

Polecane

Share This