Jesień dla King Crimson


2009.08.28

opublikował:

Jesień dla King Crimson

Czterdzieści lat temu w londyńskim Hyde Parku King Crimson pojawili się po raz pierwszy na scenie w ramach imprezy, której główną atrakcją był występ The Rolling Stones. Dla uczczenia 40 lat istnienia Karmazynowego Króla wytwórnie DGM i Panegyric z dumą anonsują serię reedycji oryginalnych albumów zespołu w formatach CD/DVD-A.

 

Dzięki temu występowi status zespołu niemal z dnia na dzień zmienił się z „najciekawszego zespołu w Londynie” na „najciekawszy zespół w Wielkiej Brytanii”. Drugi z wymienionych szybko znalazł potwierdzenie wraz z ukazaniem się debiutanckiej płyty „In The Court Of The Crimson King”, która dotarła do piątego miejsca brytyjskiego notowania albumów. Sukces w ojczyźnie zespołu rozprzestrzenił się na inne części świata. Płyta znalazła się w trzydziestce amerykańskiego zestawienia, zaś w Japonii strąciła z pierwszego miejsca „Abbey Road” Beatlesów.

 

Na każdej z płyt wznowionych w formacie CD/DVD-A znajdą się wszystkie kompozycje z oryginalnych wydań oraz nagrania bonusowe. Dwa tytuły – „In The Court Of The Crimson King” i „Lizard” – będą zawierać zupełnie nowe miksy stereo, za które odpowiadają Steven Wilson (Porcupine Tree, Blackfield, No-Man) oraz lider King Crimson, Robert Fripp. Z kolei dzięki wersji DVD-A będzie można posłuchać klasycznych utworów w miksie 5.1 surround sound, przygotowanym przez Stevena Wilsona jako producenta i Roberta Frippa w roli producenta wykonawczego. Utworów w tych miksach można słuchać w formacie MLP audio na odtwarzaczach DVD-A oraz w systemie DTS 5.1 na standardowych odtwarzaczach DVD i DVD-Romach. Dodatkowo dostępna będzie wysokiej jakości wersja stereo na DVD-A. Wybrane tytuły na DVD-A zawierać będą niezwykle rzadko prezentowane materiały wideo King Crimson sprzed kilku dekad. Każda z płyt ukaże się jako podwójny digipak, z książeczką, zawierającą nowe notki autorstwa Roberta Frippa i biografa King Crimson, Sida Smitha, jak również archiwalne zdjęcia i inne materiały.

 

Pierwsze trzy tytuły z serii ukażą się w 2009 roku, zaś następne planowane są na rok 2010.

 

W 2009 roku pojawią się:

„Red”, premiera 21 września – klasyczny materiał z 1974 roku, który stanowił inspirację dla wielu generacji muzyków;

„In The Court Of The Crimson King”, premiera 12 października – jedna z najbardziej nowatorskich brytyjskich płyt rockowych wszech czasów (ukaże się w 3 wersjach!);

 

„Lizard”, premiera 26 października – trzeci materiał King Crimson, będący szaloną podróżą przez świat jazz rocka.

 

Reedycje albumów zespołu King Crimson ukażą się w Polsce dzięki firmie Wydawnictwo „Rock-Serwis” Piotr Kosiński.

 

Więcej szczegółów powinniśmy poznać wkrótce.

Polecane

Share This