Juwenalia – Niepokorni: Czesław, PTT, Hatifnats i DagaDana

Koncert z muzyką alternatywną na stałe wpisał się w program krakowskim juwenaliów.


2012.05.06

opublikował:

Juwenalia – Niepokorni: Czesław, PTT, Hatifnats i DagaDana

W tym roku na imprezie Juwenalia – Niepokorni zagrają: Czesław Śpiewa (Polska/Dania), Please The Trees (Czechy), Hatifnast, Bad Light District, DagaDana(Polska/Ukraina) i Low-Cut. Koncert odbędzie się w środę, 16 maja, przed klubem Żaczek (al. 3 Maja 5). Start o godz. 17. Tradycyjnie już na tej imprezie pojawią się gwiazdy muzyki alternatywnej – zarówno z polski, jak i innych krajów. Jak co roku imprezę otworzy kapela krakowska. Będzie się działo!

Czesław Śpiewa

Czy trzeba komukolwiek przedstawiać tego artystę? Dla jednych „się sprzedał”, dla innych „jest gwiazdą polskiej alternatywy”. Każdy już zapewne zdążył wyrobić sobie zdanie o Czesiu i jego drużynie. U nas ma wielki szacunek za to, co robi: ciężko pracuje, gra mnóstwo koncertów i mimo komercyjnego sukcesu, pozostał sobą – poczciwym Czesiem.

Czy obecnie gra pop? Jeśli ktoś tak uzna, to musi przyznać, że jest to pop najwyżej klasy – niekomercyjny, ambitny, z ciekawymi, czasami absurdalnymi tekstami. Czesław to artysta pełną gębą. To on czuje prawdziwego rock’n’rolla! Jest niemal nieustannie w trasie! Już od czterech lat! Zjechał całą Polskę – wzdłuż i wszerz, grał na wielkich festiwalach, ale też w małych klubach usytuowanych w niewielkich miasteczkach. Zdobywca Fryderyków, nadpobudliwy wesołek, wierny swoim założeniom – to wszystko można o nim powiedzieć. Na juwenaliach zagra z 6-osobowym duńskim zespołem!!! Będzie ogień!

DagaDana

Ostatnie miesiące należą do nich! Znany do niedawna tylko w niszowych kręgach zespół zdobył Fryderyka, objechał całą Polskę z koncertami, a później ruszył na podbój świata! Polsko-ukraińskie trio DagaDana koncertowało ostatnio po całej Europie, ale też w Azji. Odwiedzili m.in. Francję, Singapur, Malezję czy Węgry. Ich kolejne zagraniczne tourne już za chwilę (odwiedzą m.in. Chiny). W międzyczasie dostali nominację do kolejnego Fryderyka! W dorobku mają dwie płyty. W muzyce przeplatają jazz, folk i elektronikę. Grali na dziesiątkach festiwali, w tym m.in. na Openerze i Przystanku Woodstock.

Low-Cut

Chociaż to nowa nazwa na polskiej scenie alternatywnej, grupa nie jest tworzona przez nowicjuszy! Większość składu Low-Cut ma za sobą dziesiątki koncertów w kraju i zagranicą, występy na takich festiwalach jak OFF czy Opener. Jednak Low-Cut to nowy rozdział w karierze młodych artystów. Grupa wydała jesienią debiutancki album „LTBD”, zbiera za niego bardzo pozytywne recenzje i jest w trasie koncertowej obejmującej całą Polskę.

Please The Trees (Czechy)

Za nimi dwie trasy po USA, nagrali tam też trzecią płytę (premiera jesienią), a niedawno wychwalała ich sama Patti Smith! Dali setki koncertów na terenie Europy m.in. z takimi kapelami jak Tindersticks czy Wovenhand (ex-16 Horsepower). W Czechach miłośnikom muzyki alternatywnej nie trzeba przedstawiać tego zespołu. Na terenie Polski i USA są coraz bardziej rozpoznawalni. Byli w naszym kraju już na trzech trasach. Dzielili scenę z kilkoma polskimi kapelami (takimi jak Pustki, Muchy, Mitch & Mitch czy Iowa Super Soccer), byli główną gwiazdą PiotrkOFF Art Festival. – Skrzyżujcie Nicka Cave’a i jego Bad Seeds z Mogwai’em i będzie mieli względne pojęcie o co chodzi – pisała polska prasa. – Głos Vaclava „SelFbrusha” Havelki powoduje miękkość w kolanach – komplementowano wokalistę Please The Trees.

Bad Light District

Pochodzą z Krakowa, ale znani są w całej Polsce dzięki temu, że grają bardzo dużo koncertów. To jeden z kilku zespołów, który nie siedzi pod Wawelem i nie narzeka, że „jest ciężko”. Śmiało i skutecznie atakują kluby w całej Polsce! Projektem od 2007 roku dowodzi Michał Smolicki, znany z grupy New York Crasnals. Na scenie towarzyszą mu: Łukasz Lembas (Tele, Bubble Pie) na basie i Maciejem Pietrzykiem (10.000 Szelek) na perkusji. Za debiutancki album zebrali świetne recenzje w krajowej prasie. Ale to kapela, którą trzeba zobaczyć podczas koncertów!


Hatifnats

Kilka lat temu pojawienie się warszawskiego zespołu było jednym z najgłośniejszych debiutów tak zwanej polskiej sceny alternatywnej. Koncertowali na festiwalach OFF, Opener, Baraque, Jarocin, Rafineria czy Węgorzewo! Zachwycali się nimi dziennikarze, mieli grupkę fanów rozsianych po całej Polsce i wydali debiutancki album. Kariera wzorowy nabierała tempa… aby później niczym bańka mydlana grupa Hatifnats zniknęła! Teraz powoli wracają. Trio zagra w Krakowie po raz pierwszy od bardzo dawna. Warto sprawdzić, w jakiej są formie!

Koncert Juwenalia – Niepokorni odbędzie się po raz piąty! W minionych latach na imprezie grali m.in. Dick4Dick, Pustki, Fisz/Emade, 3moonboys, Muchy, Mitch & Mitch i The Car Is On Fire.

Niepokorni to cykl imprez w krakowskim klubie studenckim Żaczek (al. 3 Maja 5), który ma zaprezentować publiczności akademickiej twórczość ludzi odważnych, nie płynących głównym nurtem sztuki, często odstających od ogólnie przyjętej normy. Organizatorzy mówią: – Chcemy postawić na tych, którzy są w kolorowej awangardzie społeczeństwa oraz tych, którzy siedząc w kącie, nie zwracając niczyjej uwagi, tworzą rzeczy, które mogą zmienić bieg historii. Stawiamy bardziej na alternatywę niż główne nurty.

Na każdym koncercie obok gwiazdy wieczoru prezentują się mniej znani artyści. Chcemy dawać szansę przede wszystkim studentom krakowskich uczelni, ale też innych z całej Polski… i świata – mówią organizatorzy. W ramach cyklu, który rozpoczął się w październiku 2007 roku, raz w miesiącu organizowane są koncerty znanych i mniej znanych muzyków, wernisaże fotografii i malarstwa.

Na Niepokornych grali m.in. Lao Che, Voo Voo, Pati Yang, Indigo Tree, The Car Is On Fire, Lech Janerka, Świetliki, Pustki, Dick4Dick, Żywiołak, Czesław Śpiewa, Peter J. Birch, Igor Boxx, Pustki i Kapela Ze Wsi Warszawa. Producentem imprezy jest Ola Kuczara reprezentująca klub Żaczek, gospodarzem Bartek „Borówka” Borowicz.

Polecane