Kaiser Chiefs na Przystanku Woodstock


2013.03.16

opublikował:

Kaiser Chiefs na Przystanku Woodstock

Trzeciego dnia Przystanku Woodstock, w sobotę 3 sierpnia, a właściwie już w nocy z soboty na niedziele, na dużej scenie, w ferii świateł i z pełną mocą dźwięku, stanie przed Wami zespół Kaiser Chiefs.

Kaiser Chiefs to czteroosobowy zespół pochodzący z Leeds w Wielkiej Brytanii. Dziś, w roku 2013, Kaiser Chiefs powszechnie uważa się za najlepszą kapelę koncertową w kraju. A jak zaczynali? Eksplozja ich muzyki miała miejsce w 2004, gdy w radio usłyszeliśmy ich pierwszy singiel „Oh My God”.

Następnego roku w lutym Kaiser Chiefs zagrali na otwarciu NME Awards Tour, a w marcu ich debiutancki album „Employment” trafił na 3., a następnie na 2. miejsce brytyjskiej listy albumowej. Wyprodukowany przez Stephena Streeta krążek „Employment”, do którego muzykę członkowie zespołu skomponowali w latach 2003-2004, zawiera cztery kolejne single, w tym „I Predict a Riot” oraz „Every Day I Love You Less and Less”.

Album „Employment” nie tylko zdobył tytuł albumu roku w konkursie Ivora Novello oraz NME Awards, lecz został także nominowany do upragnionej nagrody Mercury Music. Gdy w roku 2006 Kasier Chiefs otrzymali trzy wyróżnienia Brit Awards, zespół wyruszył na serię koncertów po całym świecie, pieczętując tym samym swoją świetną reputację.

Wydany w roku 2007 „Yours Truly, Angry Mob” przyniósł zespołowi jeszcze większy sukces, stając się pierwszym krążkiem Kaiser Chiefs, który trafił na pierwsze miejsce brytyjskiej listy albumowej. Piosenka „Ruby”, która została wybrana największym brytyjskim i kontynentalnym hitem roku 2007 oraz zajęła pierwsze miejsce na brytyjskiej liście singli, pomogła zespołowi przebić się na innych rynkach, między innymi w Ameryce Południowej i Australii. Singiel „Ruby” trafił do grona 5 najczęściej granych piosenek a Ameryce Północnej. Wkrótce potem stworzony przez Wilsona tekst „Oh My Got” popłynął na falach radiowych całego świata za sprawą coveru nagranego przez Lily Allen we współpracy z Markiem Ronsonem.

W roku 2008 światło dzienne ujrzał kolejny album zespołu, wyprodukowany przez Marka Ronsona krążek „Off with Their Heads”, z którego pochodzi kolejny hit radiowy – „Never Miss a Beat”. Kariera zespołu bynajmniej nie zwalniała. Po wystąpieniu na ceremonii wręczenia Brit Awards w roku 2008 triumfujący Kaiser Chiefs powrócili do rodzinnego Leeds i na stadionie Elland Road zagrali swój dotychczas największy koncert przed publicznością liczącą 45 tysięcy osób. Jeszcze w tym samym roku do domu przynieśli też nagrodę Q Award za najlepszy występ na żywo.

W roku 2010 Kaiser Chiefs zrobili sobie przerwę na złapanie oddechu, a perkusista grupy Nick Hodgson poświęcił ten czas stworzenie we wschodnim Londynie studia nagraniowego i napisanie muzyki do czwartego studyjnego albumu zespołu „The Future is Medieval”. To jego ostatni album nagrany z zespołem, ponieważ postanowił skoncentrować uwagę na pisaniu własnych piosenek i poświęcić się produkcji muzycznej. Decyzję zaakceptowali koledzy z zespołu, którzy rozumieją, że można po prostu przestać chcieć być członkiem grupy rokowej. Album „The Future is Medieval” przyniósł zespołowi dwie kolejne prestiżowe nagrody: D&AD w Cannes oraz Q Award 2011 w dziedzinie innowacji muzycznych.

Jeszcze przed odejściem Hodgsona, które miało miejsce w grudniu 2012, Kaiser Chiefs zaliczyło kilka naprawdę niesamowitych występów, takich jak ten na festiwalu Coachella, na ceremonii zamknięcia olimpiady (zagrali tam cover piosenki „Pinball Wizard” z repertuaru The Who) oraz na festiwalach Reading i Leeds. Hodgson nadzorował także wydanie przez zespół pierwszej kolekcji singlowej „Souvenir: The Singles 2004-2012”, które nastąpiło w lipcu 2012.

Początek roku 2013 był dla Kaiser Chiefs nowym otwarciem nowego rozdziału. Wszystko wskazuje na to, że będzie to bardzo dobry rok. Wyprzedana lutowa trasa koncertowa w Wielkiej Brytanii, szereg występów na festiwalach Lollapalooza w Brazylii i Chile, hiszpański festiwal Benicassim, letnia trasa koncertów stadionowych z zespołem Green Day i wreszcie powrót do rodzinnego Leeds, gdzie zespół we wrześniu zagra na Leeds Arena. A teraz do tego ambitnego planu dopiszą sobie występ przed kilkusettysięczną publicznością polskiego Przystanku Woodstock. Festiwal odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia w Kostrzynie nad Odrą.

19. Przystanek Woodstock. 1,2,3 sierpnia. Kostrzyn nad Odrą.

Dotychczas potwierdzeni artyści: Mech, Hunter, Kiril Djaikovski, Kamil Bednarek, Ja mmm chyba ściebie/ Łowcy. Band, Enter Shikari, Third World, Atari Teenage Riot, Emil Kusturica, Farben Lehre, Ugly Kid Joe, Gooral i Mazowsze oraz Anthrax.

Polecane

Share This