Kapela ze Wsi Warszawa – czekając na Oscara dla „Zimnej wojny”


2019.02.20

opublikował:

Kapela ze Wsi Warszawa – czekając na Oscara dla „Zimnej wojny”

fot. Radek Polak

„Re:akcja mazowiecka” – ostatni album Kapeli ze Wsi Warszawa podbił serca polskich słuchaczy i krytyków oraz zdobył Fryderyka 2018 (w kategorii Album Roku: Muzyka Korzeni). Ale na tym nie koniec sukcesów naszego eksportowego zespołu kojarzonego z szeroko pojętą sceną etno/folk. Ich najnowsze wydawnictwo ukazało się również na całym świecie jako Warsaw Village Band – „Mazovian Roots Re:action” (wyd. Jaro/Karrot Kommando) i zbiera znakomite recenzje.

Albumem zachwyca się niemiecki prestiżowy Deutchlandfunk Kultur (publiczny program kulturalno-naukowy emitowany przez Deutchlandradio), Bayerischer Rundfunk (publiczny niemiecki nadawca radiowo-telewizyjny) oraz WaveGlobe Radio – nadające prosto z UK. „Re:akcja mazowiecka” doczekała się dystrybucji nawet w Japonii. Sam Iggy Pop zagrał utwory grupy aż w czterech kolejnych audycjach w BBC Radio.

„Warsaw Village Band zapewnia niepowtarzalną atmosferę. Ich najnowsze dzieło to prawdziwa skrzynia skarbów” – pisze „InMusic” (grudzień 2018). „Zespół mierzy się z tradycją z najwyższym szacunkiem, nie negując współczesności, brzmi zarazem staro, jak i nowocześnie” – czytamy w „Jazzthetik” (styczeń 2019). „Potężny dźwięk, zniewalająca polifonia, fantastyczne aranżacje, odważne innowacje” – napisał „Rhein Main Magazin” (styczeń 2019). „Najbardziej znany polski folkowy zespół jest całkowicie oddany muzycznym korzeniom, jednocześnie kreatywnie przekształca je w muzykę XXI wieku” – zachwyca się „Songlines” (styczeń 2019).

Przypomnijmy również, że prawdopodobnie najważniejszy polski film dekady, czyli „Zimna Wojna”, kończy się przejmującym wykonaniem utworu „Ja za wodą, ty za wodą” w wykonaniu dziewczyn z Kapeli ze Wsi Warszawa. Gala Oskarów już w nocy z 24 na 25 lutego, dlatego warto trzymać kciuki za film Pawła Pawlikowskiego, do którego „białogłowy” z KzWW dołożyły swą skromną, wokalną cegiełkę.

Kapela nie osiada bynajmniej na laurach – już teraz pracuje nad kolejnym wydawnictwem, a lato będzie okazją do celebrowania winylowej edycji ich poprzedniego albumu „Święto słońca”.

Polecane

Share This