Kim jest Sasha? (Foto)

I kto stoi za jej płytą?


2009.07.28

opublikował:

Kim jest Sasha? (Foto)

Sasha (Aleksandra Strunin) urodziła się w Sankt Petersburgu. Ojciec – Rosjanin i matka – Ukrainka, będąc śpiewakami operowymi, podpisali kontrakt z Operą Poznańską i 18 lat temu przeprowadzili się do Polski. 20 – letnia Sasha od 18 lat mieszka w Polsce – w Poznaniu. Tu skończyła liceum i zdała maturę. Pierwszy sukces artystyczny Sasha odniosła mając 13 lat, kiedy to wygrała Festiwal Piosenki Angielskiej w Brzegu. Będąc nastolatką miała krótką przygodę z modelingiem – po wygraniu kilku castingów i prestiżowego konkursu, przez pewien czas przebywała w Paryżu, gdzie z powodzeniem pracowała jako modelka.

Profesjonalny debiut muzyczny Sashy miał miejsce na początku 2006 roku – utwór “How Many People” w wykonaniu duetu The Jet Set zajął 3 miejsce w polskich preselekcjach do Konkursu Eurowizji. Będąc wokalistką The Jet Set, Sasha po kilku miesiącach od powstania zespołu stanęła na deskach sławnego sopockiego amfiteatru i po bardzo udanym występie uplasowała się na 2 pozycji w kategorii polskich wykonawców biorących udział w międzynarodowym konkursie Sopot Festiwal 2006. Wykonywany utwór “Just Call Me” stał się drugim dużym przebojem The Jet Set. W tym samym roku premierę miał album zespołu zatytułowany “Just Call Me”, osiągając status Złotej Płyty. W lutym 2007 roku Sasha “wyśpiewała” wygraną w polskich preselekcjach do Konkursu Eurowizji Helsinki 2007. W marcu i kwietniu Artystka odbyła z The Jet Set europejski tour promocyjny, występowała w programach, które emitowane były w prime time’ie w telewizjach w Hiszpanii, Irlandii, Rosji, na Ukrainie, Cyprze, Łotwie i Litwie. Wiosną 2007 Sasha odebrała wspólnie z Davidem – drugą połową The Jet Set, statuetkę 2007 / ESKA MUSIC AWARDS w kategorii Zespół Roku, a już w maju z piosenką “Time To Party” reprezentowała Polskę na Konkursie Eurowizji 2007.

Po zdaniu matury w drugiej połowie 2008 roku Sasha rozpoczęła pracę nad swoim pierwszym solowym albumem. Twórcami i producentami płyty jest team, który stoi za sukcesami Sashy w The Jet Set oraz bardzo silny drugi team z Niemiec, na którego czele stoi Michael “!BAZZ” Jackson, produkujący nagrania dla takich Artystów jak m.in. Justin Timberlake, Nas czy Skin. !BAZZ jest producentem oraz autorem kilku utworów na płycie Sashy. Jeszcze przed premierą swojego pierwszego solowego albumu Sasha gościnnie wzięła udział w nagraniu utworu “Emely” na płytę popularnego szwedzkiego wokalisty DANNEGO. Artystka wystąpiła również z Dannym w teledysku promującym jego płytę oraz wystąpiła live wspólnie z Dannym na Eska Music Awards w kwietniu 2009. Duet Danny – Sasha odniósł sukces – utwór “Emely” stał się w Polsce dużym przebojem i od 5 tygodni okupuje TOP5 krajowych radiowych Airplay Chartów.

1 stycznia 2009 artystyczne drogi Sashy i Davida rozeszły się – zespół The Jet Set zakończył swoją działalność. Sasha podjęła współpracę z koncernem fonograficznym Sony Music Entertainment. Premiera solowego albumu Sashy zaplanowana jest na druga połowę 2009 roku.

***

Zapraszamy do krótkiej rozmowy z Saską…

Do realizacji twojego solowego projektu zostali zaproszeni bardzo ciekawi muzycy, m.in. twórca piosenek Justina Timberlake’a i Skin…

Tak, po pierwsze jest !Bazz. To jego pseudonim, nazwiska zbyt często nie używa, ponieważ jest bardzo charakterystyczne (śmiech). Kiedy po naszych wstępnych rozmowach przyszłam po raz pierwszy do studia, żeby coś nagrać, przedstawił mi się właśnie jako !Bazz. Nie wytrzymałam i zapytałam: “Jak naprawdę się nazywasz?” Na co usłyszałam: “Usiądź”. Usiadłam. “Nazywam się Michael Jackson” (śmiech). “OK.”, mówię, “teraz już wszystko wiem”.

!Bazz to niezwykle utalentowany producent, stricte r’n’b. Oczywiście miesza gatunki, na przykład jedna z jego ballad na płycie to soul podchodzący pod pop. !Bazz nie zamyka się w jednym stylu.

Chyba nikt już dzisiaj tego nie robi.

Bo to nie ma sensu. Jeśli chodzi o sprzedaż płyt, to zamykanie się w jednym stylu jest nonsensem. Jeśli weźmiemy płyty Leony Lewis, Kelly Clarkson czy Rihanny, to widać, że nie warto trzymać się ślepo tylko jednej konwencji. Pozostaje utrzymanie płyty w pewnym stylu, żeby jako całość miała ona ręce i nogi.

Na przykład do słuchania w samochodzie ludzie kupują zwykle składanki muzyczne. A jeśli płyta jednego wykonawcy jest odpowiednio zróżnicowana pod względem dynamiki i stylu, to można jej słuchać z przyjemnością. Fajnie, jeśli przy tej samej płycie, na której można znaleźć piękną balladę, można też dobrze bawić się na imprezie. Żeby odnieść komercyjny sukces, trzeba znaleźć balans pomiędzy spokojnymi i dynamicznymi piosenkami.

Wiecej informacji o solowym projekcie Sashy już wkrótce!

Tagi


Polecane