Klasyczne aranżacje najpopularniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego na debiutanckiej płycie Hani Rani & Dobrawy Czocher

Wydawnictwo jest już w sklepach, można go także posłuchać w TIDAL.


2015.09.30

opublikował:

Klasyczne aranżacje najpopularniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego na debiutanckiej płycie Hani Rani & Dobrawy Czocher

Album „Biała flaga” to projekt dwóch artystek – wiolonczelistki Dobrawy Czocher i pianistki Hanny Raniszewskiej, obejmujący klasyczne aranżacje najsłynniejszych utworów Grzegorza Ciechowskiego. Pomysł o stworzeniu takich aranżacji padł ze strony Józefa Golickiego – organizatora festiwalu „Grzegorz Ciechowski in Memoriam” w Tczewie. Dziewczyny przygotowały wtedy trzy utwory: „Białą flagę”, „Śmierć na pięć” i „Nie pytaj o Polskę”. Koncertowi przysłuchiwał się Kamil Wicik – redaktor Radia Gdańsk i postanowił zaprosić je do przygotowania całego, pełnowymiarowego recitalu. Koncert odbył się w studiu koncertowym im. Janusza Hajduna w dniu pamięci Grzegorza Ciechowskiego, obchodzonego rok rocznie 22 grudnia na antenie radia. Występ był transmitowany na żywo i składał się z 8 aranżacji utworów lidera Republiki. Od tamtego momentu wszystko właściwie się zaczęło.

Aranżacją i kompozycjami zajęła się Hania, jednak trudno wyobrazić sobie projekt bez wyrazistych, przepełnionych emocjami interpretacji Dobrawy.

Płyta, którą trzymacie Państwo w ręku jest podsumowaniem naszej dwuletniej pracy. Znajdują się na niej pierwsze opracowania, jak i zupełnie nowe kompozycje. Dodałyśmy od siebie także kilka autorskich utworów, które co jakiś czas są chwilą oddechu pomiędzy aranżacjami utworów Grzegorza Ciechowskiego. Zdajemy sobie sprawę jak istotnym elementem twórczości lidera Republiki są genialne teksty piosenek. Zdecydowałyśmy się jednak wyrazić każde słowo tak jak umiemy najlepiej czyli zastępując je brzmieniem i ekspresją naszych instrumentów. Wszystkie utwory są zatem czysto instrumentalne. Tworząc projekt przedstawiamy muzykę tego artysty przez pryzmat naszego klasycznego wykształcenia, naszych preferencji muzycznych, osobistych przeżyć i całego bagażu doświadczeń artystycznych. Jednak przede wszystkim przyświeca nam jeden cel – ukazanie nieśmiertelnej siły i mocy jaką nosi w sobie twórczość Ciechowskiego. Liczymy, że każdy z Państwa odnajdzie na tym krążku coś dla siebie – mówią zgodnym głosem artystki.

Polecane