Kolejna część cyklu „Muzyka z Jarocina”


2009.10.01

opublikował:

Kolejna część cyklu „Muzyka z Jarocina”

Po dwudziestu trzech latach od momentu realizacji nagrania jednej z najoryginalniejszych polskich formacji ukazują się w cyklu „Muzyka z Jarocina”, wydawanym przez wytwórnię W Moich Oczach i Archiwum TRASA W-Z. Po Siekierze i Made In Poland nadszedł czas na Mikrofony Kaniony. Płyta właśnie pojawiła się w dystrybucji.

Edycja ukazała się w dwóch formatach: na CD i limitowanym do 500 sztuk longplayu winylowym (który w sprzedaży pojawi się dopiero w drugiej połowie października).

Mikrofony Kaniony to kolektyw muzyczny dowodzony przez Zbyszka Ugielskiego, istniejący w Lubinie w latach 1983-1986. Podobnie jak inne najlepsze zespoły z lat 80-tych, nie miały możliwości nagrania i wydania płyty. W 1986 roku Mikrofony zostały laureatami Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Intrygująca, antygitarowa muzyka grupy, oparta na brzmieniu instrumentów dętych: saksofonów, trompetty oraz basu i helikonformu podbiła serca festiwalowej publiczności i wprawiła w zdumienie krytyków muzycznych i dziennikarzy.


Wszystkie nagrania umieszczone na płycie pochodzą z 1986 roku, a są to: sesja z piwnicy(!) w Lubinie, koncert z Jarocina i bonus ze studia radiowego w Częstochowie.

Bogata – 60 stronnicowa! – książeczka autorstwa Roberta Jarosza zawiera historię zespołu, komplet tekstów utworów w języku polskim i angielskim, rozmowy z muzykami, przyjaciółmi i uczestnikami polskiego życia muzycznego połowy lat 80-tych oraz fotografie (autorstwa m.in. Tadeusza Rolke i Mirka Makowskiego).

Istotnym elementem wydawnictwa są grafiki Zbyszka Ugielskiego, gwiazdy polskiej prasy roku 1966!, wokalisty i basisty oraz absolwenta Wydziału Grafiki warszawskiej ASP.

Teksty pisane przez lidera Zbyszka Ugielskiego, naładowane są dadaistycznym humorem, mocno zakorzenionym w post socrealistycznych realiach Polski lat osiemdziesiątych. Dwudziestolatki z Lubina odpowiedziały pozytywnie na pytanie Franka Zappy „czy humor należy do muzyki?”.

30 sierpnia 2009 roku reaktywowane z okazji wydania niniejszej edycji Mikrofony Kaniony wystąpiły na trzecim festiwalu „Muzyka z Oblężonego Miasta” w Lubinie. W tym samym dniu młode zespoły lubińskie złożyły Mikrofonom swoisty hołd grając ich utwory w koncercie”Tribute to Mikrofony Kaniony”.

Niniejsza edycja ukazuje się nakładem W Moich Oczach we współpracy z Centrum Kultury Muza w Lubinie.

Więcej na http:zjarocina.pl

Polecane

Share This